آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - بخش ویژه سریال «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت» - تحلیل و بررسی سریال حلقه‌های قدرت - تحلیل و بررسی اولین تصویر رسمی منتشر شده از سریال ارباب حلقه‌ها

تحلیل و بررسی اولین تصویر رسمی منتشر شده از سریال ارباب حلقه‌ها

تحلیل و بررسی اولین تصویر رسمی منتشر شده از سریال ارباب حلقه‌ها

برای دیدن تصویر در اندازه کامل روی آن کلیک کنید

تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید، برای اولین بار توسط صفحات اجتماعی رسمی سریال ارباب حلقه‌ها با خبر تاریخ پخش فصل اول منتشر شده بود و از همان ابتدا توجه طرفداران بسیاری را به خود جلب کرد. اما از آنجایی که آمازون تا به امروز راضی به ارائه هیچگونه توضیحی برای این تصویر نشده، علاقه‌مندانِ رشته‌افسانه تالکین در اینترنت با بررسی تصویر و ساخت تئوری‌های مختلف سعی در رمزگشایی این تصویر دارند و بحث‌های داغی در این راستا شکل گرفته یا در حال شکل گرفتن هستند.

به همین سبب ما در آردا بر آن شدیم که با نگاهی به کلیه کتب جی. آر. آر. تالکین و آثار مرتبط منتشر شده، پیکسل به پیکسل این تصویر را مورد بررسی قرار داده و هر آنچه نیاز است درباره آن دانسته شود، در یکجا برایتان گرداوری کنیم و در انتها فرضیه‌هایی که به نظرمان محتمل می‌رسد را نوشته‌ایم. لازم به ذکر است بجز مواردی که در بررسی از کتاب‌ها و منابع معتبر آورده شده، همگی براساس حدس و گمان از روی تصویر ارائه شده توسط آمازون بوده و ممکن است در انتها هیچگونه ارتباطی با محتوای سریال نداشته باشد.

در این صفحه لینک‌های بسیاری به فرهنگنامه و دیگر بخش‌های آردا وجود دارد که با استفاده از آنها یا استفاده از ابزار جست‌وجوی سایت می‌توانید به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره آنها باشید. حال اولین سوالی که ممکن است به نظر بسیاری از خوانندگان، به خصوص کسانی که تنها با فیلم‌ها با دنیای تالکین آشنا هستند، بیاید این است که:

اولین تصویر رسمی منتشر شده از سریال کجا را نشان می‌دهد؟

بگذارید فعلا پاسخ کوتاهی به این سوال بدهیم و پس از خواندن جزئیات زیر به پاسخی کامل‌تر برسیم. تصویر شخصیتی نامشخص در نزدیکی شهری که به نظر می‌رسد در آمان قرار دارد، با چشم‌اندازی از دو درخت قدسی به چشم می‌خورد که مربوط به پیش از دوران اول هستند. لازم به ذکر است که سریال ارباب حلقه‌ها آمازون قرار است وقایع دوران دوم سرزمین میانه را به تصویر بکشد.

اما آمان کجاست؟ آمان قاره‌ای در غرب سرزمین میانه است که والار و گروهی از الف‌ها در آنجا سکونت دارند و داستانی دور و دراز دارد که به طور مفصل در کتاب سیلماریلیون آمده است. در ادامه به شکلی جداگانه دو درخت قدسی توضیح داده شده‌اند.

شخصیت سفیدپوش درون تصویر کیست؟

شخصیت سفیدپوش در تصویر سریال ارباب حلقه‌ها

اولین چیزی که احتمالا در نگاه اول به چشم می‌خورد، شخصیتی است که در میانه تصویر با پوششی سفید ایستاده است. از آنجایی که آمازون از اعلام هرگونه نظر در مورد تصویر منتشر شده خودداری کرده است، حتی نمی‌توانیم از جنسیت شخصیت سفیدپوش مطمئن باشیم. با بزرگنمایی تصویر اصلی منتشر شده که جزئیات بهتری دارد، دو گزینه پیش رو خواهد بود: شخصیت سفیدپوش فردی است که موهای کوتاهی دارد (پیشتر شایعاتی درباره الف‌های با موی کوتاه در سریال منتشر شده بود) یا آنکه موهای خود را از پشت بسته و در بالا جمع کرده است.

احتمالات زیادی برای هویت این شخص بیان شده است، از سائورون به خاطر نقش بزرگی که در داستان سریال داشته تا گالادریل به خاطر رنگ جامه‌اش. اما اگر سریال را وفادار به متن کتاب بدانیم و رنگ‌های درون تصویر را مبنا بگیریم، رنگ موهای این شخصیت به نظر قهوه‌ای است. از این رو احتمال گالادریل بودن این شخصیت کنار می‌رود. در باب گالادریل در کتاب قصه‌های ناتمام می‌خوانیم:

گیسوانش شگفتی بی‌رقیبی داشت. مانند موهای پدر و نیای مادری‌اش ایندیس زرین بود، اما پرمایه‌تر و تابناک‌تر، زیرا رنگ طلایی‌اش ته‌رنگی از نوازشِ نقرۀ ستاره‌سان موهای مادر داشت؛ و الدار می‌گفتند پرتو دو درخت لائوره‌لین و تلپریون در گیسوان او به دام افتاده است.

در تصویر ما نه گیسوانی با شگفتی بی‌رقیب را مشاهده می‌کنیم، نه رنگی که در آنجا توصیف شده و می‌بایست مشابه نور همان درختانی باشد که در تصویر وجود دارند. اما کدام شخصیت‌های دنیای تالکین در دوران اول موهایی چنین دارند؟ اگر مقاله «رنگ موهای شخصیت‌های رشته افسانه تالکین – فهرست کامل» را مشاهده کنیم، ۶ الف با رنگ موی قهوه‌ای را می‌توانید در این دوران بیابید. برجسته‌ترین آنان نردانل، همسر فئانور، است که برای او هفت پسر زاد و شوهر و فرزندانش را در ترک کردن والینور همراهی نکرد، که داستان آنان در کتاب سیلماریلیون آمده است. او می‌تواند راوی مناسبی برای وقایع پیشین باشد، کسی که قلمرو قدسی را به شکل پیشین خود به یاد دارد و با گناهان تبعیدیان آلوده نگشته است. او همچنین مادربزرگ کله‌بریمبور نیز است، بزرگ‌ترینِ فلزکاران اره‌گیون که سائورون در قالب آناتار او را فریفت و در کنار هم دست به ساخت حلقه‌های قدرت زدند و تاریخ‌سازترین شخصیت این دوران است.

نکته دیگری نیز در تصویر وجود دارد و آن نحوه قرار گرفتن دست چپ شخصیت و سایه‌ای است که به نظر می‌رسد گویی دست وی بر روی قبضه شمشیر قرار دارد. در قلمرو قدسی نیازی به حمل اسلحه نبوده است و تنها کسانی که دست به چنین کاری زده بودند، نولدور و به طور دقیق‌تر فئانور و اخلافش بوده‌اند. آیا شخصیت درون تصویر می‌تواند یکی از پسران فئانور با موهایی چنین، مثلا مایدروس، باشد؟

دو درخت قدسی والینور

دو درخت والینور سریال ارباب حلقه‌ها

نامشان لائوره‌لین و تلپریون بود، دو درخت زرین و سیمین که در برهه‌ای از تاریخ آردا منبع روشنایی والینور و سرزمین میانه بودند و با نام‌ها و القاب بسیاری شناخته می‌شدند، تا پیش از آنکه مورگوت با کمک اونگولیانت شرنگ در کامشان کند و آنان را تباه گرداند. آخرین میوه و گل آن درخت پیش از آنکه کاملاً از دست روند و بخشکند، همان خورشید و ماه در آسمان رشته افسانه تالکین هستند.

شهر سفید با گنبدهای زرین

شهر تیریون بر فراز تونا

براساس تصویر موجود، هیچ شهری در کتاب‌های تالکین را نمی‌توان به صورت صد درصدی با وضعیت موجود انطباق داد، اما نزدیک‌ترین توصیفی که در کتاب سیلماریلیون با ترجمه رضا علیزاده برای شرح این تصویر می‌توان پیدا کرد چنین است:

از این روی، شکافی در دیوارهای عظیم پِلوری پدید آمد و آنجا در دره عمیقی که به سوی دریا فرود می‌آمد، الدار تپه‌ای سبز و بلند برآوردند: تپه را تونا نام نهادند. از باختر روشنایی درختان بر آن می‌افتاد، و سایه‌اش همیشه به سوی شرق کشیده بود؛ و تونا از شرق بر خلیج میهن الفی، و جزیره تنها و دریاهای پرسایه مشرف بود. آنگاه از میان کالاکیریا، شکاف روشنایی، تابش قلمرو قدسی به پیش جاری گشت، و با افروختن موج‌های تاریک به رنگِ زر و سیم، جزیره تنها را بساوید، و کرانه‌عای غربی آن سبز و خرّم گشت. آنگان نخستین گل‌های بی‌مثال شرق کوهستانِ آمان شکوفا شدند.

بر فراز تاج تونا شهر الف‌ها ساخته شد، دیوارهای سفید و مهتابی تیریون؛ و بلندترین برج‌های شهر، برج اینگوه بود، میندون الدالیه‌وا، که چراغ سیمین آن تا دورها بر مه‌های دریا پرتو می‌افکند.

-سیلماریلیون، حدیث الدامار و شاهزادگان الدالیه

از این رو می‌توان این شهر را تیریون دانست، گرچه در کتاب تیریون در کوهپایه نیست، بلکه در میانه‌ی وادی قرار دارد که تصویری از اطلس سرزمین میانه اثر کارن وین فونستاد آن را نشان داده است:

اطلس سرزمین میانه کارن وین فونستاد

به علاوه اثری از چراغ سیمین برفراز بلندترین برج شهر که نورش از دوردست‌ها می‌بایست نمایان باشد دیده نمی‌شود. همچنین براساس متن کتاب، می‌بایست درختانی با تنه سفیدرنگ، گالاتیون، در تصویر به فراوانی وجود داشته باشد که اثری از آنها مشاهده نمی‌شود.

قایق‌های قو در اولین تصویر سریال ارباب حلقه‌ها

قایق قو عکس سریال ارباب حلقه‌ها

قایق‌ها و کشتی‌هایی که برای اولین بار توسط الف‌های تله‌ری با چوب‌هایی سفید ساخته شد و شمایلی به‌سان قو داشته و آنها را بسیار گرامی می‌داشتند.

ما این صنعت را نه از نولدور که از خداوندگار دریا آموختیم؛ و الوارهای سفید را با دستان خود ساختیم، و بادبان‌های سفید را زنان و دختران‌مان دوختند. از این روی آن‌ها را به هیچ هم‌پیمان یا دوست نمی‌فروشیم و هدیه نمی‌دهیم. زیرا به‌تو می‌گویم فئانور پسر فینوه، که این کشتی‌ها از برای ما به‌سان گوهرهاست از برای نولدور: ساخته و اثر دل‌های ما، که مثال‌شان را دوباره نمی‌توانیم ساخت.

-سیلماریلیون، حدیث گریختن نولدور

مشابه آنان را بعداً مردم لوتلورین ساخته و استفاده می‌کردند و در سه‌گانه سینمایی پیتر جکسون به نمایش درآمده‌اند.

قایق قو لوتلورین گالادریل

تصویر منتشر شده توسط آمازون جزئیات اندک دیگری نیز دارد اما به نظر نمی‌رسد که در داستان سریال تاثیری یا انطباق مناسبی با متون منتشر شده داشته باشند.

نتیجه‌گیری اولین تصویر منتشر شده از سریال ارباب حلقه‌ها:

همانطور که در خبر مربوط به اعلام تاریخ پخش فصل اول سریال اشاره کردیم، برخی منابع که صحت آنها قابل تایید نیست به رسانه‌هایی نظیر IGN و Vanity Fair اعلام داشته‌اند که این تصویر متعلق به قسمت اول این سریال است. به همین خاطر یکی از فرضیه‌های پرطرفدار، تعلق داشتن این تصویر به پیش‌درآمدی برای داستان است که داستان گذشته را به طور خلاصه بیان می‌کند، مشابه چیزی که پیتر جکسون در آغاز فیلم یاران حلقه به نمایش گذاشت؛ گرچه چنین پیش‌درآمدی خود الهام گرفته از انیمیشن ارباب حلقه‌ها به کارگردانی رالف باکشی در سال ۱۹۷۸ بود. این فرضیه به خاطر استفاده پیتر جکسون از کیت بلانشت در نقش گالادریل که لباسی سفید دارد (نظیر شخصیت درون تصویر منتشر شده) بسیار پرطرفدار است اما دلایلی برای رد گالادریل بودن آن شخصیت را در بالا آورده‌ایم که به نظر می‌رسد از درصد اطمینان به این فرضیه بکاهد.

پیش‌درآمد فیلم ارباب حلقه‌ها یاران حلقه پیتر جکسون

گالادریل، گیردان و گیل-گالاد

مورد دیگری که در میان علاقه‌مندان رایج است، آناتار بودن شخصیت درون تصویر است. شرور اصلی داستان سریال ارباب حلقه‌ها که همان سائورون است و در پیش‌درآمدی اقدام به بازگو کردن داستان می‌کند. این فرضیه به خاطر شباهت پوشش درون تصویر به پوشش آناتار در مجموعه بازی‌های سرزمین میانه (سایه موردور و سایه جنگ) دارای طرفداران خاص خود است.

آناتار و کله‌بریمبور در بازی سرزمین میانه: سایه موردور

کله‌بریمبور (راست) و آناتار (چپ) در بازی سرزمین میانه: سایه موردور

احتمال دیگری که به نظرمان می‌رسد و تا به حال در جایی به آن اشاره نشده، این است که این تصویر در حقیقت یک نقاشی است! یک نقاشی که بر روی دیوار مکانی مهم آویزان شده است، کاری که پیتر جکسون آن را به زیبایی با به تصویر کشیدن ایسیلدور و سائورون با نقاشی در ریوندل به نمایش گذاشته بود و به نظرمان با توجه به اینکه تصویر موجود بیش از اینکه مربوط به جلوه‌های ویژه باشد، یک نقاشی است که در طول سریال آن را خواهیم دید و حال ممکن است براساس آن دیالوگ‌های برای بازگو کردن وقایع گذشته استفاده شود.

ایسیلدور در برابر سائورون - ارباب حلقه‌ها یاران حلقه پیتر جکسون

 

همانطور که پیش‌تر گفته شد، سریال ارباب حلقه‌ها حق ساخت دوران دوم را خریداری کرده بود و قرار است که وقایع آن دوران را به تصویر بکشد. اما در صورتی که می‌خواهید از پیش‌زمینه شخصیت‌ها و داستان‌ها پیش از شروع سریال آگاه شوید، همانطور که بازیگران سریال نظیر نازنین بنیادی دست به چنین کاری زده بودند، پیشنهاد می‌کنیم که کتاب سیلماریلیون را بخوانید. اگر تابه‌حال کتاب‌های تالکین را نخوانده‌اید، ترتیب خواندن و ترجمه‌های پیشنهادی آردا را می‌توانید از اینجا مشاهده کنید. همچنین در صورتی که در خواندن سیلماریلیون به مشکلی برخوردید، پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به مقاله «چرا و چگونه سیلماریلیون بخوانیم؟» داشته باشید.

 

در انتها بگذارید اشاره کنیم که تصویر مورد بحث شباهتی جالب با اثری قدیمی از تد نسمیت، هنرمند برجسته‌ی آثار تالکین، دارد که توجه به آن خالی از لطف نیست:

Varda and Manwë in Valinor

Varda and Manwë in Valinor by Ted Nasmith

البته تد نسمیت شایعه حضور خود در تهیه سریال را مدت‌ها پیش رد کرده بود.

حال به نظر شما چه پیام‌ها یا نکاتی در این تصویر پنهان شده است؟ چه نکاتی در تصویر وجود دارد که از نظر دیگران پنهان مانده است؟ نظر خود را در مورد محتوای این بررسی و دیگر مطالب مرتبط با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید با عضویت در گروه تلگرامی ماهاناکسار در کنار بیش از ۴۰۰ نفر از طرفداران رشته افسانه تالکین به بحث و گفت‌وگو بنشینید.

 

پخش فصل اول سریال ارباب حلقه‌ها از تاریخ ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ به صورت هفتگی آغاز خواهد شد.

مطالب مرتبط:

هر آنچه تاکنون از سریال ارباب حلقه‌ها آمازون می‌دانیم.

درباره الوه

۴ دیدگاه

  1. در صورت انتشار سریال، زیرنویس اختصاصی تارنگار آردا نیز تهیه خواهد شد…

  2. عه من چرا اونور نظر دادم و اینور نه؟ :دی
    امیدوارم مائدروس نباشه. تیپ و قیافه متفاوتی براش تو ذهنمه که خدا رو شکر تو سریال نمی تونند روش مانور بدن 🙂

  3. ممنون بابت مو شکافی ریزبینانه

  4. ای کاش وفادار باشه به سگانه اصلی، حتی خود پیتر جکسون هم نتونست حس ارباب حلقه ها رو دوباره زنده کنه، به هابیت فکر میکنم اعصابم خورد میشه!
    ممنون از مقاله.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

با شیرزن «سرکش» و شریر «مسحورکننده» در انیمه پیش‌درآمد ارباب حلقه‌ها آشنا شوید

با شیرزن «سرکش» و شریر «مسحورکننده» در انیمه پیش‌درآمد ارباب حلقه‌ها آشنا شوید

تهیه کننده فیلیپا بوینز، کارگردان کنجی کامیاما و صداپیشه گایا وایز پیش‌نمایشی از «جنگ روهیریم» ...