آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - B - دروازه‌های سیاه (مورانون موردور)

دروازه‌های سیاه (مورانون موردور)

تاریخ‌ها: ابتدا در دوران دوم ساخته شد؛ ۲۵ مارس سال ۳۰۱۹ دوران سوم نابود گشت.

مکان: گذرگاه تسخیرشده‌‌ی کریت گورگور

خاستگاه: توسط سائورون ساخته شد.

نام‌های دیگر: دروازه سیاه، دروازه‌ی موردور، دروازه‌های موردور، مورانون

در گوشه شمال غربی موردور، جایی که کوه‌های غربی افل دوات به رشته کوه شمالی ارد لیتوی می‌پیوستند، گذرگاهی باریک شکل گرفته بود که به قلمروی سائورون منتهی می‌شد. خداوندگار تاریکی در آن جا و بر فراز گذرگاه، تاق سنگی عظیمی بنا کرده، و زیر آن دو در پهناور از آهن به منظور حفاظت از مرزهایش ساخته بود. این سازه مورانون نام داشت، که معمولا با نام دروازه سیاه از آن یاد می‌شد. البته گهگاه برای اشاره به دو دری که دروازه کامل را تشکیل داده بودند، از شکل جمع “دروازه‌های سیاه” استفاده می‌شد.

در اولین نسخه از فرمانروای حلقه‌ها، در جایی مورانون ساخته شده از سه دروازه‌ی جداگانه توصیف شده است. این توصیف، احتمالا خاستگاه لفظی عبارت “دروازه‌های سیاه” می‌باشد. در تمام نسخه‌های بعدی، اشاره به سه دروازه اصلاح شده و به جای آن یک دروازه با دو در قرار گرفته است (این کار برای اجتناب از تناقض انجام شده، چرا که مورانون در جایی دیگر به عنوان دروازه‌ای واحد توصیف شده است.) شکل جمع “دروازه‌های سیاه” در برخی قسمت‌ها دست نخورده باقی مانده، اما به پیروی از اصلاحاتِ انجام‌گرفته، “دروازه‌ها” لزوما باید به دو در آهنی دوازه اشاره داشته باشند و نه سه دروازه‌ی مجزا که پیشتر استفاد شده بود.

درباره مرجان نظری

مرجان هستم. در طفولیت و از طریق فیلم‌ها با تالکین آشنا شدم و به خاطر شباهت تصاویر فیلم با رویاهای ۶ سالگیم، به سرزمین میانه نقل مکان کردم. منتظرم ۵۰ ساله بشم تا گندالف بیاد و من رو با خودش به ماجراجویی ببره.
x

شاید بپسندید

آردای گزند دیده (جهان فاسد شده به دست ملکور)

تاریخ‌ها: در گذشته‌ی بسیار دور، ملکور به آردا گزند رساند.   والار در ژرفای زمان ...