آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - آیا می دانستید؟

آیا می دانستید؟

نکاتی جالب در مورد فیلم‌ها و حواشی مربوط به آنها.

به همت: حمید عظیمی

did-you-know

 • آیا می دانستید  «برت مک کنیز» که در «فیلم هابیت» نقش «لیندیر» همان اِلفی که در ریوندل به استقبال گندالف می آید، همان اِلفی است که در «فیلم بازگشت پادشاه» مسئول همراهی «آرون» تا «بندرگاه های خاکستری» بود؟ کار اصلی ایشان خوانندگی است و سال گذشته برای ترانه فیلم «The Muppets » برنده جایزه اسکار شد.
 • آیا می دانستید «جد بروفی» بازیگر نقش «نوری» پدر همان بچه ای است که در «فیلم بازگشت پادشاه» در صحنه مکاشفه «آرون» نقش کودکی «الداریون» را بازی می کرد؟ ایشان همچنین در «فیلم دو برج» نقش «شارکو» فرمانده «وارگ سوار ها» را بازی کرده و در «فیلم بازگشت پادشاه» نقش یک «اورک» را ایفا می کند.
 • آیا می دانستید «آدام براون» بازیگر نقش «اوری» برای اولین بار بازی در یک فیلم سینمایی را با «هابیت» تجربه کرده و قبل از آن فقط در یک سریال تلویزیونی بازی کرده بود؟
 • آیا می دانستید «فرن والش» همسر «پیتر جکسون» و از اعضای تیم نویسندگان «هابیت» در فیلم «ارباب حلقه ها» صدای جیغ «نزگول» را ادا کرده است؟ در آن زمان او مریض بوده و یکی از تکنسین های صدا به او می گوید برای گرفتن حس درست هنگام ادای این صدا طوری جیغ بزند که گویی «پیتر جکسون» حق ساخت «سیلماریلون» را خریده است!
 • آیا می دانستید نام «فلیپا بوینس» از نویسندگان فیلمنامه «هابیت» و «ارباب حلقه ها» در زبان یونانی به معنی «عاشق اسب» است و شکل آنگلو -ساکسون این اسم «Eowyn» نام یکی از شخصیت های «ارباب حلقه ها» می شود؟
 • آیا می دانستید «ایان مک کالن» قبل از بازی در نقش «گندالف» هیچ کدام از کتاب های «تالکین» را نخوانده بوده است؟ او همچنین مجبور شد برای ایفای این نقش از یک بینی پروتزی استفاده کند. در ضمن ایشان تنها بازیگر سه گانه «ارباب حلقه ها» بود که نامزد دریافت جایزه اسکار شد.
 • آیا می دانستید که تکنیسین صدای سه گانه «ارباب حلقه ها»، صدای «مرکب نزگول» را توسط باد کردن پلاستیک های زباله (با فشار زیاد) و بعد خالی کردن آن ها بو جود آورده است؟ و این که صدای بالروگ را از کشیدن دو قطعه بتن روی هم درست شده است؟
 • آیا می دانستید «ایان هولم» بازیگر نقش «بیلبو» در «ارباب حلقه ها» و «هابیت» (بیلبوی پا به سن گذاشته) سی و سه سال پیش در اقتباس رادیویی «ارباب حلقه ها» نقش فرودو رو ایفا کرده بود؟
 • آیا می دانستید «ریچارد آرمیتاژ» بازیگر نقش «تورین سپربلوط» در «سه گانه هابیت»، در کودکی در تئاتری برگرفته از «کتاب هابیت» نقش یه اِلف را بازی کرده بود؟
 • آیا می دانستید «سیلوستر مک کوی» بازیگر نقش «راداگاست» در «فیلم هابیت» از کاندیداهای ایفای نقش «بیلبو بنگینز» در «سه گانه ارباب حلقه ها» بوده است؟ هر چند که در انزمان از ایفای این نقش صرف نظر کرد.
 • آیا می دانستید «کیت بلانشت» بازیگر نقش «گالادریل» به واسطه باردار شدنش توانست این نقش را بازی کند؟ چون قبل از آن قرار بود در فیلم «تاجر ونیزی» بازی کند اما به خاطر بارداری از آن پروژه انصراف داده و پس از آشنایی با «ایان مک کلن» به تیم بازیگری «ارباب حلقه ها» اضافه می شود.
 • آیا می دانستید «ویگو مورتنسن» بازیگر نقش «آراگورن» برای ایفای این نقش در آخرین لحظات جانشین «استوارت تونسند» شد و اگر علاقه شدید پسرش به رمان «تالکین» نبود به این نقش نمی رسید؟
 • آیا می دانستید «کریستوفر لی» بازیگر نقش «سارومان» تنها فرد از تیم بازیگری «ارباب حلقه ها» بوده که شخصا با تالکین ملاقات داشته است؟ او یک تالکین شناس حرفه ای است و بارها از حذف صحنه مرگش در نسخه سینمایی «ارباب حلقه ها» گلایه کرده است.
 • آیا می دانستید در جریان اقتباس از روی رمان «ارباب حلقه ها» از ۲۷ نسخه کتاب استفاده شد؟ بسیاری از این نسخه ها برگ برگ شدند زیر جمله ها خط کشیده می شد یا حاشیه نویسی می شد.
 • آیا می دانستید «شان بین» بازیگر نقش «برومیر» تنها جایزه سینمایی اش را برای بازی در فیلم «بازگشت پادشاه» دریافت کرده است که تنها سه ثانیه در آن حضور دارد (نسخه سینمایی)؟ او همچنین گفته تنها دلیلی که باعث شد نقش «برومیر» و «اودیسه» ( در فیلم تروی) را قبول کنه این بوده که از اینکه به عنوان یک شخصیت بد ذات شناخته بشود (در اثر ایفای تعداد زیادی نقش منفی) خسته شده بوده.
 • آیا میدانستید«اُرلاندو بلوم» بازیگر نقش «لگولاس» در ابتدا برای ایفای نقش شخصیت «فارامیر» گزینش شده بود؟ نام اصلی این بازیگر «ارلاندو جاناتان بلانشارد بلوم» یکی از طولانی ترین نامهای بازیگران هالیوود هست.

 • آیا می دانستید که «پیترجکسون» در ابتدا از «بیلی بوید» بازیگر نقش «پیپین» خواست که برای بازی در این نقش لهجه اسکاتلندیش را کنار بگذارد اما بعدا منصرف شد؟ یکی از دلایل این کار این بود که در «کتاب هابیت» چنین آمده که مخترع بازی گلف یکی از اسلاف «خاندان توک» بوده و از آنجا که در واقعیت بازی گلف یک بازی اسکاتلندی است، «جکسون» به این نتیجه می رسد که لهجه اسکاتلندی برای «پره گرین توک» چندان هم دور از ذهن نیست. جالب است بدانید که «جکسون» برای گرفتن تست بازیگری از «بوید» شخصا به اسکاتلند سفر کرد. در ضمن «بوید» ترانه ای به نام «The Steward of Gondor» را برای فیلم «بازگشت پادشاه» نوشته و اجرا کرده است.

 • آیا می دانستید برخی از صحنه های «فیلم ارباب حلقه ها» که نیاز به جلوه ها ی ویژه کامپیوتری با دقت بیشتری داشتند زمانی به پایان رسیدند که فیلم اسکار بهترین جلوه ها ی ویژه را از آن خود کرده بود ؟

 • آیا می دانستید هنگامی که اولین بار «گندالف سپید» را می بینیم. عوامل فیلم صدای او را با صدای «سارومان» ترکیب کردند؟ و چشمان او را نیز با چشمان «سارومان» ( کریستوفر لی) جا به جا نموند تا با ایجاد یک تنش کوچک در شما، فکر کنید به واقع او سارومان است؟

 • آیا می دانستید «برد دوریف» بازیگر نقش «گریما» در طول ساخت فیلم مجبور شد ۵ بار ابروهایش را بتراشد؟

 • آیا می دانستید «جان رایس دیویس» بازیگر نقش «گیملی» برای ایفای این نقش مجبور بوده بیش از ۵ ساعت زیر گریم بشینه؟ او به موادی که در گریمش به کار می رفته حساسیت داشته و مجبور بوده هر سه روز یکبار جلوی دوربین برود. جالب است بدانید با اینکه او نقش یک «دورف» را بازی کرده ولی بلند قد ترین فرد در بین «یاران حلقه» است.

 • آیا میدانستید «سه گانه ارباب حلقه ها» بیشترین عوامل تولید را در تاریخ سینمای جهان داشت؟ تقریبا ۲۴۰۰ نفر در پشت و جلوی دوربین برای این فیلم زحمت کشیدند.

 • آیا می دانستید سکانس‌های مربوط به «کریستوفرلی» بازیگر نقش «سارومان» در «فیلم هابیت» بدلیل کهولت سن و نقش کم او در یکی از استودیو‌های انگلیسی فیلمبرداری شد تا او مجبور نشود مسافت طولانی تا نیوزیلند را مسافرت کند؟

 • آیا می دانستید مدل سازی «شلوب» بر اساس شکل ظاهری یک نوع عنکبوت به نام«tunnelweb» که در نیوزیلند زندگی می کند صورت گرفته است؟

 • آیا می دانستید «پیترجکسون» مجبور شد شخصا ۵۰ هزار دلار هزینه کند و یک نوار تبلیغاتی ۳۵ دقیقه ای از «ارباب حلقه ها» تهیه کرده تا به استودیوهای هالیوود نشان دهد و فیلمنامه پیشنهادی خود را به هشت کمپانی فیلم سازی هالیوود فرستاد اما تنها یکی از آن ها جواب داد: «نیولاین استودیو»

 • آیا می دانستید اولین اورکی که «آراگورن» در «نبرد پله نور» می کشد، در واقع پسر اوست که نقش آن اورک را بازی می کرد؟

 • آیا میدانستید بنابر ادعای «جان هو» و «آلن لی»، هابیت اولین فیلمی است که تولیدش از همان ابتدا بر پایه سه‌بعدی طراحی شده و حتی «استوری بورد‌های» فیلم سه‌بعدی هستند؟ تا جایی که یکی از آنها در صفحه قرمز سکانسی را طراحی می‌کرد و دیگری در صفحه آبی رنگ و سپس دو صفحه را با هم ادغام می‌کردند؟

 • آیا می دانستید «پیتر جکسون» برای اولین بار کتاب «ارباب حلقه ها» را در سال ۱۹۷۸ بعد از دیدن کارتون «ارباب حلقه ها» ساخته «رالف‏ باکشی» خوانده و در واقع با دیدن فیلم «باکشی» ترغیب به خوندن کتاب شد؟

 • آیا می دانستید بین تمامی کاراکتر های «ارباب حلقه ها» و «هابیت» کاراکتر مورد علاقه و نزدیک به شخصیت «جکسون» به گفته خودش «بیلبو بگینز» است؟ چون ماجراجویی را دوست ندارد و ترجیح‏ می‏دهد در خانه بماند و کنار آتش کتاب‏ بخواند.

 • آیا می دانستید که «الیجا وود» اولین کسی بود که در اکتبر ۲۰۰۱ به «کلوب هواداران فیلم ارباب حلقه ها» پیوست و حتی به خاطر همین در تیتراژ هم از او تشکر شد ؟

 • آیا می دانستید «لیو تایلر» بازیگر نقش «آرون» برای ایفای این نقش وقت زیادی را صرف تمرین شمشیر بازی کرده و مهارت خوبی هم بدست آورد اما بعدا فیلمنامه عوض شد و او نتوانست از مهارتش استفاده کند؟ جالب است بدانید که فرزندش درست در روزی که نسخه «اکستندد ارباب حلقه ها» منتشر شد به دنیا آمد. نکته جالب دیگر اینکه که خانم تایلر هیچگاه به کلاس بازیگری نرفته است.

 • آیا می دانستید «اندی سرکیس» در«فیلم هابیت» نه تنها دوباره نقش «گالوم» رابازی می‌کند بلکه به عنوان دستیار دوم «پیترجکسون» پشت صحنه‌ها حضوردارد؟

 • آیا میدانستید در حین ساخت «فیلم هابیت» نخست‌وزیر نیوزلند به شخصه کمک فراوانی کرد تا کار تهیه فیلم به سهولت انجام بپذیرد؟ نیوزلند و «سرزمین میانه» در ارتباطی تنگاتنگ هستند تا جایی که اگر فیلم‌های هابیت در جای دیگری ساخته می‌شد، نیوزلند درآمدی نزدیک به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار را از دست می داد.  این فقط شامل درآمدی نیست که از طریق ساخت لوکیشین‌ها به دست می‌آید؛ بلکه توریست‌های زیادی هستند که این فیلم‌آنها رابه این کشور سرازیر می‌کنند.

 • آیا می دانستید «شون آستین» بازیگر نقش «سام وایزگمجی» درصحنه ای که به دنبال «فرودو» وارد آب می شود پایش روی تکه ای شیشه شکسته که در رودخانه بوده می رود و براثر شدت خونریزی به بیمارستان منتقل می شود؟ جالب است بدانید پدر او «جان آستین» از کاندیداهایای ایفای نقش «گندالف» بود. درضمن این پدر و پسر از معدود پدر و پسرهایی هستند که هردو دریک فیلم برنده جایزه اسکار بهترین فیلم بازی کرده اند.

 • آیا می دانستید در جریان ساخت «ارباب حلقه ها»، «کریستوفر لی» (بازیگرنقش سارومان) هر روز بخش‌هایی از کتاب را که مربوط به فیلم‌برداری آن روز می‌شد را برای بقیه می‌خواند؟

۱۹ دیدگاه

 1. جالب و جدید بود.ممنون

 2. اخری منو خیلی متعجب کرد ممنون

 3. رستاخیز دنیای تاریکی

  حرف نداشت.خدا رحمت کند شما را که غذای روح ما را تامین میکنید.

 4. بالاخره صدای نزگول رو با باد کردن پلاستیک های زباله و… درآوردن یا همسر پیتر جکسون اونارو ادا کرده؟؟؟

 5. اینارو از کجا گیر میارید؟

 6. واقعن مرسی اطلاعات خیلی خوبی بود دمتون گرم.

 7. واقعا عالی و جالب بود
  مرسی

 8. با درود فراوان
  آیا میدانستید که واقعاً دورفز یا همان کوتوله ها وجود دارند،‌مخصوصاً در کشور ما ایران فعالیت زیادی میکنن
  آیا میدانستید همون اژدهایی که در فیلم هابیت در اره بور هستش ، نقاشی اون در کوهی در استرالیا توسط بومیان استرالیا کشیده شده البته هزار سال قبل و بومیان استرالیا از رفتن به اون کوه اجتناب میکنن و از طرف دیگه کوه بسیار عجیب و غریبی هستش
  و خیلی چیزهای دیگه

 9. واقعا پیترجکسون برای این فیلم زحمت کشیدند ..
  دستت درد نکنه پیتر
  من اگه صد بار فیلم ارباب حلقه ها رو نگاه بازم کمه …

  دوستت دارم پیتر جکسون

 10. ممنون خیلی جالب بودن
  دستتون دارد نکنه

 11. جلب بود.لطفا بازم از این مطالب بزارید

 12. ممنون.فوق العاده بود.

 13. خیلی با حال بود

 14. آقا کیف کردم بدجور با این اطلاعات. دستتون درد نکنه :-bd =D>

 15. سلام و عرض ادب.
  مجموعه آثار تالکین چه کتاب هایی هستن ؟
  آیا تو ایران ترجمه و توسط انتشاراتی به چاپ رسیده اند؟
  اگر اینطور هست لطفا نام کامل آثار و نام مترجمین به همراه انتشارات رو بگید.
  ” باتشکر و احترام “

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*