آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - B - سیه‌تیغ نارگوتروند (نام تورین در تالارهای اورودرت)

سیه‌تیغ نارگوتروند (نام تورین در تالارهای اورودرت)

تاریخ‌ها: این نام در زمان اقامت تورین در نارگوتروند استفاده می شد. ۴۹۰-۴۹۵ دوران اول

مکان: نارگوتروند

نژاد: انسان

گروه: اداین

فرهنگ: یکی از مردمان دور-لومین، که در میان الف‌های نارگوتروند می زیست.

خانواده: خاندان هادور

تلفظ: ‘narrgo’thrond’ (rr باید واضح تلفظ شود.)

معنی: «سیه‌تیغ» برگرفته از تیغه سیاه شمشیر تورین، گورتانگ، است. نارگوتروند به معنای «دژ پنهان کنار رودخانه ناروگ» می‌باشد

نام‌های دیگر: تورین پس از سقوط نارگوتروند نیز با نام سیه‌تیغ (مورمگیل) شناخته می‌شد، از جمله اشکال گوناگون این نام یعنی سیه‌تیغ بره‌تیل، سیه‌تیغ اهل جنوب و سیه‌تیغ بره‌تیل

لقب تورین تورامبار

تورین زمانی که در نارگوتروند زندگی می‌کرد، در تلاش برای فرار از تقدیر تاریکی که او را تعقیب می‌کرد، نام حقیقی‌اش را پنهان ساخت. او خود را آگارواین خواند، اما شهرتش به عنوان جنگجو در میان الف‌های نارگوتروند فزونی یافت و آنها بدو نامی جدید دادند. لقب مورمگیل، به معنای “سیه‌تیغ”، از تیغه سیاه شمشیرش گورتانگ برگرفته شده است. شهرت او به سرزمین‌های ورای نارگوتروند رسید و چنین بود که با نام‌های سیه‌تیغ نارگوتروند، یا سیه‌تیغ اهل جنوب شناخته شد.

دلاوری تورین در جنگ، نابودی را به نارگوتروند کشاند. با وجود اینکه الف‌های آن قلمرو پیشتر جنگ نهانی را ترجیح می‌دادند، اما تورین آن‌ها را متقاعد کرد تا آشکارا راهی نبرد شوند. او بر روی ناروگ پلی ساخت تا نیروهای نارگوتروند راحت‌تر بتوانند به دشت آن سوی رود بروند، اما با این کار مکان دژ مخفی را برای دشمنان آشکار ساخت. گلائرونگِ اژدها با ارتشی از اورک‌ها بر نارگوتروند نازل شد، مدافعان را در نبرد توم‌هالاد شکست داده و شهر باستانی را به تاراج برد.

تورین سیه‌تیغ از سقوط نارگوتروند جان سالم به در برد و به عنوان ابزاری ناخواسته در نقشه‌های ارباب تاریکی‌ به دوردست‌های شمال فرستاده شد. هنگامی که به جنوب بازگشت، در جنگل بره‌تیل ساکن شده و برای مدتی با نام سیه‌تیغ بره‌تیل شهرت یافت.

درباره مرجان نظری

مرجان هستم. در طفولیت و از طریق فیلم‌ها با تالکین آشنا شدم و به خاطر شباهت تصاویر فیلم با رویاهای ۶ سالگیم، به سرزمین میانه نقل مکان کردم. منتظرم ۵۰ ساله بشم تا گندالف بیاد و من رو با خودش به ماجراجویی ببره.
x

شاید بپسندید

آردای گزند دیده (جهان فاسد شده به دست ملکور)

تاریخ‌ها: در گذشته‌ی بسیار دور، ملکور به آردا گزند رساند.   والار در ژرفای زمان ...