آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - B - بالان (نام اصلی بئور کهن‌سال)

بالان (نام اصلی بئور کهن‌سال)

تاریخ‌ها: ۲۶۲ تا ۳۵۵ دوران اول (۹۳ سال عمر کرد)

نژاد: آدمیان

گروه: اداین

خانواده: خاندان بئور را بنیان نهاد

محل سکونت: از سال ۳۱۱ دوران اول در نارگوتروند مسکن گزید

تلفظ: ba’lan

معنی: نامعلوم

نام‌های دیگر: بئور

لقب: کهن‌سال

فرمانده نخستین آدمیانی که وارد بلریاند شدند، و اولین آدمی که با الدار سخن گفت. هنگامی که فینرود فلاگوند در دره‌های شرقی سفر می‌کرد، بالان و پیروانش را برای اولین بار ملاقات کرد. هنگامی که فینرود بار دیگر به سرزمین‌هایش در غرب بازگشت، بالان به خدمت او درآمد، و تا زمان مرگش باج‌گذار وی باقی ماند. بدین ترتیب بود که او نام شناخته‌شده‌تر بئور را دریافت کرد، که در زبان خودش به معنای “باج‌گذار” است. پس از او، پسر بزرگترش باران، رهبری مردمانش را عهده‌دار شد، و از این طریق بئور به نیای برخی از بزرگترین قهرمانان اداین بدل گشت.

یادداشت‌ها:

نام بالان از فرهنگی آدمیزادگانی آمده، و در هیچ کجا معنایی برای آن آورده نشده است (البته ممکن است معنای خاصی نداشته باشد). همچنین نباید با واژه سیندارین بالان اشتباه گرفته شود، (که به معنای قدرت‌ها، و معادل کوئنیایی والا است.). بالان آدمی‌زاد، نامش را پیش از رویارویی با الف‌های سنیدار گرفته، بنابراین ممکن نیست که این اسم از زبان سیندارین برگرفته شده باشد.

به‌لن، پسر کوچکتر بالان، هیچ‌گاه در نسخه چاپ‌شده سیلماریلیون ظاهر نشده، اما به وجودش به طور ضمنی و از طریق به شمار آوردن باران به عنوان «پسر بزرگ‌تر» بالان اشاره شده است (کوئنتا سیلماریلیون، فصل ۱۷، حدیث آمدن آدمیان به غرب).

درباره مرجان نظری

مرجان هستم. در طفولیت و از طریق فیلم‌ها با تالکین آشنا شدم و به خاطر شباهت تصاویر فیلم با رویاهای ۶ سالگیم، به سرزمین میانه نقل مکان کردم. منتظرم ۵۰ ساله بشم تا گندالف بیاد و من رو با خودش به ماجراجویی ببره.
x

شاید بپسندید

آردای گزند دیده (جهان فاسد شده به دست ملکور)

تاریخ‌ها: در گذشته‌ی بسیار دور، ملکور به آردا گزند رساند.   والار در ژرفای زمان ...