آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - آثار اعضا - روکش جلد اختصاصی و قابل چاپ آردا برای کتاب‌های تالکین نشر روزنه

روکش جلد اختصاصی و قابل چاپ آردا برای کتاب‌های تالکین نشر روزنه

روکش جلد یا داست جکت / داست کاور چیست؟

روکش جلد (به انگلیسی: dust jacket, dust cover) یک پوشش خارجی جدا شونده برای کتاب و معمولاً از جنس کاغذ است که طرح‌ها و نگاره‌های مرتبط بر روی آن چاپ می‌شود. این روکش‌ها بیشتر جنبه تزئینی و زیبایی دارند. در روی جلد معمولا نام کتاب و طرح مورد نظر قرار دارد. در پشت آن ممکن است خلاصه‌ای از کتاب، بخشی از متن کتاب، معرفی کوتاه نویسنده یا دیگر آثار او و یا جملات تحسین کننده منتقدان قرار داده شود. بر روی لبه برگردان‌ها هم ممکن است مطالب مختلفی که برای پشت جلد گفته شد استفاده شده یا خالی باشند.

اطلاعات بیشتر در ویکی‌پدیا

روکش جلد یکی از ارزان‌ترین و ساده‌ترین راه‌ها برای زیباسازی کتاب‌ها و کتابخانه‌ها است که می‌توانید با آن‌ها رنگی تازه به این دوستان خوبمان (کتاب‌ها) بدهیم. همچنین با توجه به سلیقه‌های مختلف مخاطبان، ممکن است طرح روی جلد یا حتی روکش‌های رسمی منتشر شده برای یک کتاب مورد پسند نباشد، اما امر ساخت روکش جلد با کیفیت مناسب چاپ امری ساده نبوده و بسیاری از خوانندگان نتوانند به طرح جلد دلخواه خود دست یابند.

به همین دلیل در آردا، بزرگ‌ترین، قدیمی‌ترین و کامل‌ترین مرجع برای طرفداران رشته افسانه تالکین، بر آن شدیم که این موضوع را واقعیت بخشیم. در این راستا ۲ سری از روکش‌های جلد برای کتاب‌های فرمانروای حلقه‌ها (ارباب حلقه‌ها): یاران حلقه، دو برج، بازگشت شاه؛ هابیت و سیلماریلیون در فایل‌هایی PSD لایه باز به صورت ۳۰۰DPI و CMYK و کاملا مناسب چاپ با بالاترین کیفیت به صورت رایگان برایتان آماده شده است که به همراه راهنمای چاپ کامل می‌توانید هر کدام از روکش جلدهای مورد نظر خود را برای هرکدام از کتاب‌های ذکر شده از نشر روزنه به چاپ برسانید. سری اول با الهام از طرحی کانادایی برای کتاب‌های فرمانروای حلقه‌ها و برای کتاب‌های هابیت و سیلماریلیون طرحی مناسب با بقیه انتخاب و ساخته شده است. نقاشی‌های روی جلد همگی اثر خود جی. آر. آر. تالکین هستند. سری دوم طرح‌های روی جلد هنرمندی سوئدی به نام Johan Egerkrans برای ترجمه سوئدی کتاب‌ها طراحی شده که برای سری دوم از آنها استفاده شده است.

توجه:

این اثر به صورت رایگان منتشر شده و هدف آن است که رایگان بماند، به همین خاطر تحت هیچ شرایطی امکان تغییر، استفاده تجاری یا فروش این آثار یا بخش‌هایی از آن وجود ندارد. همچنین لطفاً برای مشاهده میزان بازخورد توسط سازنده روکش‌ها به صورت صحیح و کمک به انتشار مجموعه‌های دیگر رایگان اینچنینی، در صورت امکان از آپلود آن در مکان‌های متفرقه بپرهیزید و تنها از لینک این صفحه استفاده کنید؛ در صورت اشتراک لازم است مرجع و لینک اصلی (آردا و لینک به این صفحه) وجود داشته باشد. (شرایط استفاده CC BY-NC-ND 4.0)

دانلود روکش جلد کتاب‌های تالکین نشر روزنه – طراحی اختصاصی آردا

 

فرمانروای حلقه‌ها: یاران حلقه

سری اول:

روکش جلد اختصاصی آردا برای کتاب یاران حلقهدانلود فایل قابل چاپ

سری دوم:

روکش جلد اختصاصی آردا برای کتاب یاران حلقه - سری دومدانلود فایل قابل چاپ

فرمانروای حلقه‌ها: دو برج

سری اول:

روکش جلد اختصاصی آردا برای کتاب دو برجدانلود فایل قابل چاپ

سری دوم:

روکش جلد اختصاصی آردا برای کتاب دو برج - سری دومدانلود فایل قابل چاپ

فرمانروای حلقه‌ها: بازگشت شاه

سری اول:

روکش جلد اختصاصی آردا برای کتاب بازگشت شاهدانلود فایل قابل چاپ

سری دوم:

روکش جلد اختصاصی آردا برای کتاب بازگشت شاه - سری دومدانلود فایل قابل چاپ

هابیت، یا آنجا و بازگشت دوباره

سری اول:

روکش جلد اختصاصی آردا برای کتاب هابیتدانلود فایل قابل چاپ

سری دوم:

روکش جلد اختصاصی آردا برای کتاب هابیت - سری دومدانلود فایل قابل چاپ

سیلماریلیون

سری اول:

روکش جلد اختصاصی آردا برای کتاب سیلماریلیوندانلود فایل قابل چاپ

سری دوم:

روکش جلد اختصاصی آردا برای کتاب سیلماریلیون - سری دومدانلود فایل قابل چاپ

نمایی از روکش جلدهای مذکور پس از چاپ و استفاده

 

راهنمای چاپ و نحوه استفاده از فایل‌ها

 • ابتدا فایل یا فایل‌های مورد نظر خود را دانلود کرده، سپس خودتان می‌توانید آن را تغییر داده یا با مراجعه به مراکز مختلف (دفاتر تبلیغاتی، چاپخانه‌ها و…) درخواست مرتب سازی فایل PSD لایه باز کنید. از آنجایی که فایل مورد نظر با دقت کامل آماده شده است، فردی که قرار است اقدام به مرتب ساختن کار بنا بر اندازه‌ کتاب‌های شما کند، تقریبا نیازمند هیچگونه تلاشی نبوده و کار شما به سرعت آماده خواهد شد.
 • از آنجایی که کتاب‌های تالکین نشر روزنه در نوبت چاپ‌های متفاوت دارای ابعاد مختلف هستند (به خصوص قطر آن)، بنا بر اندازه‌های کتاب خود لازم است ابعاد لایه‌های مختلف را تنظیم کنید. همه لایه‌ها با حداقل ۱ سانتی‌متر حاشیه از هر طرف اضافه آماده شده تا کار نهایی بسیار ساده گردد.
 • پس از اندازه‌گیری ابعاد کتاب خود، حتما از وجود ۰.۵ سانتی‌متر به عنوان Bleed برای برش پس از چاپ مطمئن شوید. به صورت پیشفرض و احتمال بسیار زیاد نیازی به تغییر ارتفاع نبوده و ۰.۵ سانتی‌متر Bleed از بالا و پایین که به صورت پیشفرض قابل مشاهده است، کافیست. چپ و راست را تنظیم کنید.
 • به هنگام تنظیم اندازه، دقیقاً ۰.۲ سانتی‌متر (۲ میلی‌متر) اندازه لایه Binding را بیشتر از عدد خود کتاب حساب کنید، به دلیل قوس و مورد پایین.
 • در صورتی که جلد کتاب گالینگور (جلد سخت) است، برای ناحیه تا خوردگی باله‌ها (لایه‌های Wing) بنا بر قطر جلد خود برای هر طرف در لایه‌های Front و Back برای خط تا زدن فواصل را در نظر داشته باشید (برای اکثر نوبت چاپ‌های مشاهده شده چیزی در حدود ۰.۲ تا ۰.۴ می‌بایست در انتهای لایه‌های Front و Back در نظر گرفته شود). این قضیه در جلدهای شومیز کتاب‌ها کمتر قابل مشاهده است و نیازی به توجه به آن نیست (بند پیشین آن را جبران می‌کند).
 • کاغذ چاپ را بنا بر سلیقه خود انتخاب کنید؛ اما پیشنهاد می‌شود تصویر به صورت یک‌رو بر روی کاغذ گلاسه حدودا ۱۶۰ گرمی چاپ شده و برای حفظ و نگهداری از رنگ و آسیب ندیدن آن یک لایه لمینت مات مخملی برای داشتن بهترین حس لمس استفاده شود. همچنین برش و تا زدن می‌بایست با دستگاه و توسط دفاتر یا چاپخانه‌ها انجام شود تا باعث آسیب یا شکستگی کاغذ نگردد (برش و تا زدن معمولا با هزینه اندک یا رایگان همانجا برایتان انجام خواهد شد).
 • برای اندازه‌گیری عطف دقت کنید که قطر کتاب مد نظر نمی‌باشد. از دو نقطه انتهای عطف (و نه الزاما محل تا خوردگی) می‌بایست اندازه گیری شود. برای راحتی محاسبه بدون استفاده از فرمول‌های ریاضی، از یک تکه نخ می‌توانید کمک گرفته و با قرار دادن آن از نقطه شروع تا انتها و بعد اندازه‌گیری طول نخ به جواب برسید. برای راهنما تصویر زیر را ببینید:

راهنمای اندازه‌گیری عطف کتاب

چرا بر روی جلد از عنوان فرمانروای حلقه‌ها استفاده شده و نه ارباب حلقه‌ها؟

پاسخ: به این دلیل که نام اصلی کتاب ترجمه شده فرمانروای حلقه‌ها است و به همین سبب از عنوان صحیح آن برای روکش جلد استفاده شده است که قصه‌ای طولانی دارد؛ دلیل آن را می‌توانید در اینجا بخوانید.

۷ دیدگاه

 1. سلام
  واقعا خسته نباشید ، کارتان عالی است
  به شدت زیبا و جذاب است و برای اینکه طرح کتاب‌‌های تالکین (نشر روزنه) به هر دلیلی طرح آن‌چنان زیبایی ندارد ، جلوه خاصی به کتاب‌ها می‌دهد.

 2. سلام و درود بیکران بر شما
  برای فرزندان هورین روکش جلد نیست؟

 3. لطفا برای فرزندان هورین هم یه طرح هرچند ساده لطف بفرمایید
  در ضمن با تمام وجود از کار زیباتون قدر دان هستم
  چون طرح جلد روزنه هیچ نما و زیبایی نداره

 4. یکی از بهترین کارهای فن‌آرتی که تا الان دیدم. چقدر زیباست و دقت بالایی در طراحیش به خرج داده شده.
  خیلی ممنون بابت وقتی که گذاشتید و این کار ارزشمند رو آماده کردید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*