آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - B - شرقی سیاه (لقب خامول)

شرقی سیاه (لقب خامول)

تاریخ‌ها: نزگول نخست در حدود سال ۲۲۵۰ دوران دوم دیده شدند، بنابراین خامول، شرقی سیاه، مدتی کوتاه پیش از این تاریخ زاده شده است؛ نزگول برای نخستین بار در حدود سال ۲۲۵۰ دوران دوم دیده شدند؛ در سال ۳۴۴۱ دوران دوم به تاریکی فرو رفتند؛ در حدود سال ۱۳۰۰ دوران سوم بار دیگر در سرزمین میانه پدیدار شدند؛ سرانجام در سال ۳۰۱۹ دوران سوم نابود گشتند.

خاستگاه: ایسترلینگی که توسط یکی از نه حلقه به دام سائورون افتاده بود.

نژاد: آدمیان

گروه: مردان تاریکی

فرهنگ: شرقی‌ها

محل سکونت: موردور (به ویژه میناس مورگول)، دول گولدور

نام‌های دیگر: سایه شرق

لقبی برای خامول

لقبی که به خامول، سرکرده دوم نزگول، داده شد. او تنها نزگولی است که تالکین نامش را آشکار کرده است. این لقب اطلاعاتی مبهم از پیشینه خامول به ما می‌دهد: واضح است که او یکی از مردمان شرقی بوده که در طی سال‌های تیره و تار تحت سلطه سائورون درآمده است، هر چند جزئیات بیشتری از زندگی او در دسترس نیست. با این حال مشخص است که در میان تمام نه سوار، قدرت‌های خامول بیش از همه توسط خورشید تحلیل می‌رفت، و این امکان وجود دارد که منشاء «سیاه» در لقب «شرقی سیاه» همین موضوع باشد (هرچند حداقل به همین اندازه این امکان وجود دارد که «سیاه» صرفا اشاره‌ای به ذات پلید او بوده باشد).

درباره مرجان نظری

مرجان هستم. در طفولیت و از طریق فیلم‌ها با تالکین آشنا شدم و به خاطر شباهت تصاویر فیلم با رویاهای ۶ سالگیم، به سرزمین میانه نقل مکان کردم. منتظرم ۵۰ ساله بشم تا گندالف بیاد و من رو با خودش به ماجراجویی ببره.
x

شاید بپسندید

آردای گزند دیده (جهان فاسد شده به دست ملکور)

تاریخ‌ها: در گذشته‌ی بسیار دور، ملکور به آردا گزند رساند.   والار در ژرفای زمان ...