آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فیلم ها - انیمیشن هابیت The Hobbit (1966)

انیمیشن هابیت The Hobbit (1966)

انیمیشن هابیت The Hobbit (1966)

بسیاری از شما احتمالاً با انیمیشن اقتباسی هابیت که در سال ۱۹۷۷ توسط آرتور رانکین و ژولز باس ساخته شده بود آشنایی دارید، اما می‌دانستید سال‌ها پیش از آن، حتی پیش از هرگونه اقتباس نمایشی از آثار تالکین در سال ۱۹۶۶، یک انیمیشن دیگری نیز از هابیت وجود داشت؟

انیمیشن هابیت (۱۹۶۶)، یک انیمیشن کوتاه و فراموش شده است که تا پیش از بازپیدا شدنش در سال ۲۰۱۲، تنها توسط عده انگشت‌شمار و بنیاد تالکین دیده شده بود و هدف اصلی آن نه اقتباسی وفادار، بلکه هدفی تاریک‌تر در پشت آن بود: تمدید قرارداد حق ساخت و فروش آن به قیمت بسیار بالاتر!

ویلیام ال. اسنایدر (برنده جایزه بهترین انیمیشن کوتاه در اسکار ۱۹۶۰ برای انیمیشن Munro) در سال ۱۹۶۴، چندسال پیش از آنکه ساخت یک اقتباس نمایشی از آثار تالکین مورد بحث باشد، با قیمتی بسیار ارزان آن را از بنیاد تالکین خریداری کرده بود. براساس قرارداد او می‌بایست تا ۳۰ ژوئن ۱۹۶۶ یک فیلم از کتاب هابیت بسازد، وگرنه قرارداد لغو و حق ساخت آن به بنیاد تالکین بازمی‌گشت.

بیلبو بگینز در انیمیشن هابیت 1966

بیلبو بگینز در انیمیشن هابیت ۱۹۶۶

او در ابتدا قصد ساخت یک انیمیشن خیره‌کننده و بسیار خاص برای زمان داشت، اما با توجه به نبود علاقه از سمت استودیوهای آن زمان برای صرف هزینه هنگفت برای آثار تالکین، این پروژه برای مدتی طولانی به تعویق افتاد تا آنکه اسنایدر در طی تماس با کارگردان و انیماتور جین دیچ از او خواست تا یک ماموریت غیرممکن انجام دهد! او می‌بایست در طی ۳۰ روز، یک انیمیشن کوتاه ۱۲ دقیقه‌ای از هابیت را تا پیش از ۳۰ ژوئن ۱۹۶۶ بسازد که حق ساخت آن به بنیاد تالکین بازنگردد. جین دیچ موفق شد فیلم را در ۲۹ ژوئن به اتمام رسانده و به سرعت از چکسلواکی به سوی آمریکا پرواز کند تا فیلم را به ویلیام اسنایدر نمایش دهد که با رضایت او همراه بود.

برنامه اکران عمومی انیمیشن کوتاه هابیت ۱۹۶۶ به سرعت برنامه‌ریزی شد اما فرصتی برای تبلیغ یا اکران عمومی نبود، به همین خاطر پیش از پخش، جین دیچ بیرون از سینما در پیاده‌رو به دنبال افرادی گشت که به ازای ۱۰ سنت، یک انیمیشن کوتاه نگاه کنند و پس از آن برگه‌ای را امضا کنند که آنها فیلم هابیت را در ۳۱ ژوئن ۱۹۶۶ تماشا کرده‌اند. آنها پیش از ورود به سالن سکه‌ای ۱ دایمی (۱۰ دایم معادل ۱ سنت در آمریکا است) را که از کارگردان فیلم دریافت کرده بودند را به عنوان هزینه بلیط به او می‌پرداختند تا تمام مراحل این بازی قانونی به سرانجام برسد و حق ساخت از کتاب هابیت در اختیار ویلیام اسنایدر باقی بماند. ویلیام اسنایدر در انتها حق ساخت فیلم هابیت را به مبلغ ۱۰۰ هزار دلار دوباره به بنیاد تالکین فروخت.

پرنسس میکا میلوانا در انیمیشن هابیت 1966

پرنسس میکا میلوانا در انیمیشن هابیت ۱۹۶۶

اگر علاقه دارید که خودتان با آن سوپرایز شوید، پیشنهاد می‌کنیم که بقیه این خبر را نخوانده و مستقیماً به تماشای این انیمیشن بپردازید.

 

داستان این انیمیشن کوتاه بسیار با کتاب هابیت متفاوت است و دست به خلق داستانی جدید اما جذاب زده است. داستان این انیمیشن مشابه بازی ماریو است (البته ماریو در سال ۱۹۸۱ ساخته شده و این انیمیشن بیش از ۱۰ سال از آن قدیمی‌تر است) و پایان جالب و دور از انتظاری دارد! هیولایی به نام اسلَگ شهر دیل، شهر ناقوس‌های طلایی، را به نابودی می‌کشد و از این واقعه تنها سه نفر زنده مانده‌اند، ژنرال تورین سپربلوط، یک نگهبان و پرنسس میکا میلاوانا. اما چه کسی می‌تواند به این سه بیچاره کمک کند؟ تنها جادوگر بزرگ گندالف می‌تواند چنین کند! این ماجراجویی کوتاه که با وجود حفظ روایت کلی تالکین، وقایعی جدید را نمایش می‌دهد، با کشته شدن اسماگ، ازدواج بیل‌بو بگینز با پرنسس میکا و حکومت آن دو بر شهر بازسازی شده دیل به پایان می‌رسد.

زیرنویس این انیمیشن کوتاه توسط «مازیار یگانه» ترجمه و تهیه شده است که می‌توانید آن را در آپارات سایت آردا تماشا کنید:

درباره الوه

۱ دیدگاه

  1. عباس تهامی پور

    چ قد دنبال این بودم من ?ممنون از زحمت تان???

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

سقوط ایان مک‌کلن از روی صحنه - حال وی مساعد است

سقوط ایان مک‌کلن از روی صحنه – حال وی مساعد است

ساعاتی پیش ایان مک‌کلن در حین اجرایی پرتحرک مربوط به یک مبارزه از روی صحنه ...