آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - رویداد هنری وبگاه آردا

رویداد هنری وبگاه آردا

سایت و فروم آردا قصد دارد جهت استفاده و نمایش استعداد ها و توانمندی های طرفداران ادبیات تالکین اقدام به برپایی رویدادی هنری بنماید. موضوع رویداد هنری وبگاه آردا آزاد بوده و شرکت کنندگان می توانند بر اساس علاقه و سلیقه شخصی خویش اقدام به تولید آثار با محوریت رشته افسانه تالکین نمایند. هر نفر میتواند در زمینه های مختلف هنری و ادبی دست به خلق اثر زده و برای ما ارسال کند. آثار با توجه به شاخصه هایی نظیر خلاقیت، کیفیت اجرای اثر، تناسب موضوعی و انتقال حس مطلوب مورد ارزیابی قرار میگیرند. پس خلاقیت خود را آزاد کنید! اثری خلق کنید که بیشترین تناسب با موضوع یا فضای مورد نظر را داشته باشد، روح هنری اثر را منتقل کرده و مخاطب را به دنیای آردا ببرد. به این ترتیب هنر و مهارت خود را به نحوی که دوست دارید به نمایش بگذارید.

Arda-1st-Festival-Poster-NEW

 اولین رویداد هنری وبگاه آردا

موضوع: آزاد (با محوریت آثار تالکین)

بخش های مختلف رویداد

الف) طراحی و نقاشی و سازه های دستی

طراحی ها و نقاشی ها میتوانند کاملا کلاسیک و با قلم و کاغذ ، کاملا دیجیتالی و یا تلفیقی از هر دو باشند. هیچ محدودیتی در این زمینه چه تکنیکی و چه ابزاری وجود ندارد. در کارهای دیجیتال میتوانید از نرم افزار دلخواه استفاده کرده و آثاری دو بعدی یا سه بعدی خلق کنید. آثار کلاسیک هم میتوانند طراحی با مداد، نقاشی آبرنگ، رنگ روغن، پاستل و… باشد.

سازه های دستی نیز در این بخش قرار دارند. مجسمه های سفالین و خمیری، کاردستی ها و کلاژها، مجسمه های ساخته شده از قطعات دور ریختنی، سنگ، چوب، فلز و … . به طور کلی از هر وسیله ای میتوانید برای نشان دادن خلاقیت خود و منتقل کردن حس و حال مطلوب استفاده کنید.

ب) فیلم کوتاه، انیمیشن، موسیقی، نماهنگ و کلیپ

این بخش اختصاص دارد به فیلمها یا نمایش های کوتاه ساخته شده توسط شما و دوستانتان، انیمیشین های دو بعدی و سه بعدی (کلاسیک و دیجیتال)، انیمیشن های stop-motion با مجسمه ها و عروسک های لگو یا ساخته دست خودتان است.

در بخش موسیقی شما میتوانید قطعه ای موسیقی که احساس مطلوب و مورد نظر شما را منتقل می کند بسازید و یا اینکه یکی از قطعات موسیقی معروف را که خاستگاهی مشابه دارد بازنوازی کنید. این قطعات موسیقی میتوانند با کلام یا بی کلام باشند.

در ساخت نماهنگ ها و کلیپ ها می توانید از فیلم، نقاشی ها و تصاویر فیلم به همراه موسیقی نواخته شده توسط خودتان یا برگرفته از جایی دیگر استفاده کنید. مجوعه حاصل باید ارتباط معنایی مناسب با داستان، موضوع انتخابی و چارچوب رویداد هنری داشته باشد.

ج) شعر و داستان

شما میتوانید در این بخش شعری سروده و به موضوع مد نظر خود برای رویداد هنری بپردازید تا بتواند حال و هوای آن موضوع یا داستان را توصیف کند. همچنین میتوانید داستان کوتاه یا بلندی در موضوع مذکور بنویسید. برای مثال واقعه ای موجود در یکی از داستان ها را از دید شخصیتی خاص روایت کنید و به داستان های دیگر گریزی بزنید یا داستانی طرفداری (فن فیکشن) در این رابطه خلق کنید.

شرایط ارسال آثار

آثار ارسالی برای رویداد نباید پیش از زمان شروع (۱۶ تیر ۹۴) در محلی (مثلا فروم یا سایت) به نمایش گذاشته شده باشند. همچنین آثار ارسال شده باید کیفیت مناسبی داشته باشند که داوران بتوانند به خوبی آن را بررسی کرده و به مقایسه با آثار دیگر بپردازند. وظیفه مطابقت آثار ارسال شده با شرایط ذکر شده در توضیحات رویداد به عهده فرستنده بوده و سایت و فروم آردا مسئولیتی در قبال حذف آثار به دلیل ناهمخوانی با شرایط ارسال آثار یا عدم رعایت نکات ذکر شده را ندارد.

 • تصاویر:
  • نقاشی ها و طراحی های کلاسیک حتما باید اسکن شوند.
  • فرمت فایل ارسالی: JPEG یاJPG
  • حداقل عرض تصویر: ۶۰۰ پیکسل
  • حداقل رزولوشن آثار اسکن شده یا دیجیتالی: ۳۰۰ DPI
  • برای ارائه سازه های دستی باید عکس آن با کیفیت و اندازه مناسب در شرایط نوری مناسب از زوایای مختلف گرفته شود.
 • ویدئو:
  • فرمت فایل: MP4
  • حداقل عرض تصویر: ۴۶۰P
  • حداکثر زمان: ۵ دقیقه
  • حداکثر حجم: ۱۰۰ مگابایت
  • (برای کنترل حجم می توانید از برنامه XMedia Recode یا هر برنامه دلخواه استفاده کنید)
 • صوت:
  • فرمت: MP3
  • حداقل نرخ بیت ۱۲۸ Kbps
  • حداکثر حجم: ۴۰ مگابایت

نحوه ارسال آثار

Dropbox Upload Help

تمامی آثار باید در مدت قانونی در نظر گرفته شده به آدرس ایمیل رویداد هنری وبگاه آردا یعنی [email protected] ارسال شوند. در ایمیل ارسالی باید شامل موارد زیر باشد.

 1. نام شما (در صورت عضویت در فروم نام کاربری خود را هم بنویسید)
 2. لینک دانلود اثر
 3. توضیحاتی در مورد موضوع انتخابی و خود اثر

فایل یا فایل ها مطابق با «شرایط ارسال آثار» باید در قالب یک فایل فشرده RAR یا ZIP قرار گیرند. آثار دسته های الف و ج که حجم کمی دارند به پیوست ایمیل ارسال شوند اما آثار بخش فیلم و موسیقی که حجم زیادتری دارند با توجه به شرایط ذکر شده در این بخش و با توجه به تصویر روبرو آپلود شده و لینک ایجاد شده در ایمیل ارسالی توسط شما قرار گیرد.

اگر پس از مدت ۲ روز تاییدیه دریافت ایمیل را دریافت نکردید با ما تماس بگیرید.

داوری

برای هر رشته تیم داوری مجزا و متخصص تعیین می شود. هر کدام از داوران به هر یک از آثار امتیاز داده و اثری که بیشترین میانگین امتیازات را داشته باشد برنده خواهد شد. آثار به صورت بی نام برای داوران ارسال میشوند و آنها در مهلت قانونی موظف به ارزیابی آثار هستند. در هر رشته تنها یک برنده وجود خواهد داشت اما ممکن است در برخی از رشته ها در کنار اثر برنده، یک یا چند اثر برگزیده که کیفیت بالایی دارند نیز انتخاب شوند. برخی از مواردی که در داوری مورد نظر قرار خواهد گرفت (اما محدود به آن نیست) به شرح زیر است:

 • انطباق آثار ارسال شده با رشته افسانه تالکین
 • نگاه خلاقانه و عدم استفاده از طرح ها و فرم های آماده
 • ترکیب بندی و توجه به فرم اثر و رعایت اصول
 • استفاده از تکنیک های زیباسازی به جا و مناسب

زمانبندی

شروع رویداد هنری: ۱۶ تیر۱۳۹۴

آخرین مهلت ارسال آثار: ۳۰ آذر ۱۳۹۴

ارسال آثار برای تیم داوری و ارزیابی آنها: ۱ تا ۱۰ دی ۱۳۹۴

اعلام برندگان: ۱۳ دی ۱۳۹۴

جوایز

نفر اول هر رشته: ارسال یک حلقه یگانه به شخص برنده + جایزه اختصاصی رویداد هنری در سیستم جوایز فروم + ۱۰ امتیاز در سیستم امتیازدهی فروم

نفرات برگزیده رشته ها: یادبود شرکت در رویداد هنری در سیستم جوایز فروم + ۷ امتیاز در سیستم امتیازدهی فروم

سایر شرکت کنندگان در مسابقه: ۳ امتیاز در سیستم امتیازدهی فروم

نکات مهم

 • تمامی آثار باید توسط شخص شما ساخته شود به جز آثار ارسالی در بخش فیلم، انیمیشن و موسیقی که میتواند توسط یک تیم چند نفره شامل شما و دوستانتان انجام شود. اگر مشخص شود که اثر ارسال شده ساخته خود شخص نیست این اثر از داوری کنار گذاشته خواهد شد.
 • صاحبان اثر حق انتشار آثار فرستاده شده برای رویداد را تا زمان اعلام نتایج (۱۳ دی ۹۴) ندارند. بدیهی است تخطی از این بند موجب حذف اثر شما از چرخه داوری خواهد شد.
 • تنها راه ارسال اثر به روش و ایمیل ذکر شده در بخش «نحوه ارسال آثار» بوده و آثار ارسالی به هر نحو دیگر به چرخه داوری وارد نخواهند شد.
 • به علت بی نام فرستاده شدن آثار، فرستنده حق قرار دادن امضا یا نشانه ای مشخص کننده (شامل واترمارک، هرگونه آرم یا لوگو، تاریخ، آدرس اینترنتی و…) در تصاویر گرفته شده، نقاشی ها، طراحی ها، فیلم ها، موسیقی ها و به طور کلی تمامی آثار فرستاده شده را نداشته و در صورت مشاهده اثر وی از دور مسابقات حذف خواهد شد. اگر تمایل دارید که امضا یا مشخصه دیگری در اثر خود قرار دهید آنها را در دو نسخه ارسال کنید. نسخه اول که بدون امضا است به داوران تحویل داده می شود و نسخه ای که دارای امضا هست برای انتشار در پایان رویداد استفاده می شود.
 • هیچ یک از شرکت کنندگان نباید با داوران ارتباط داشته باشند و یا به نحوی برای داوران مشخص کنند که کدام اثر مال ایشان است.

نتایج

Arda-1st-Festival.jpg.63616a2ce84621e66906a8782eea6ffb

اولین رویداد هنری سایت آردا به پایان خود رسید. این رویداد در تاریخ ۱۶ تیر ۹۴ آغاز شد و شرکت کنندگان تا ۳۰ آذر فرصت داشتند تا آثار خود را در سه دسته «طراحی و نقاشی و سازه های دستی»، «فیلم کوتاه، انیمیشن، موسیقی، نماهنگ و کلیپ» و «شعر و داستان» ارسال کنند. پس از پایان مهلت ارسال آثار، سه تیم داوری برای دسته های مختلف تشکیل شد و آثار هر رشته به صورت بی نام برای داوران ارسال شد و داوران طی ۱۰ روز آثار برگزیده هر دسته را انتخاب کردند و امروز در ۱۳ دی ماه ۹۴ (سوم ژانویه ۲۰۱۶)، همزمان با صد و بیست و چهارمین سالگرد تولد جی. آر. آر. تالکین، برندگان این رویداد هنری معرفی می شوند.

اسامی هیئت محترم داوران در دسته های مختلف:

 1. طراحی و نقاشی و سازه های دستی: دانیال بهمنش، حمید مبارکی، شیرین نعمت اللهی، محمد مهدی مهرنگار
 2. فیلم کوتاه، انیمیشن، موسیقی، نماهنگ و کلیپ: شاهین تقوایی، علی نجفیان، همایون صفر زاده، محمدرضا تقی آبادی
 3. شعر و داستان: شاهین تقوایی، ناهید خسروی، حمید مبارکی، شیرین نعمت اللهی، محمد مهدی مهرنگار

آثار برتر دسته های مختلف:

۱- دسته طراحی و نقاشی و سازه های دستی

اثر برنده این دسته مدل سه بعدی بیلبو بگینز است که توسط «سید وحید برزنجه» (با نام کاربری FILI در فروم آردا) در نرم افزار ZBrush ساخته شده است.

همچنین تیم داوری سه اثر دیگر را در این رشته به عنوان آثار شایسته تقدیر انتخاب کردند.

۲- دسته فیلم کوتاه، انیمیشن، موسیقی، نماهنگ و کلیپ

اثر برنده موسیقی «شهر نومه نور» ساخته «ایمان نیک پوش» (کاربر دورین در فروم آردا) است. این اثر به فرمت MIDI و توسط نرم افزار نت نویسی تهیه شده است.

لینک دانلود موسیقی «شهر نومه نور»

۳- دسته شعر و داستان

برنده این دسته داستان «عطر خوش گلهای غربی» نوشته منصوره.ص (کاربر Nienor Niniel در فروم آردا) است.

دانلود داستان «عطر خوش گلهای غربی»

با برندگان هر دسته هماهنگی های لازم برای ارسال جایزه حلقه یگانه انجام خواهد شد.

با تشکر از هیئت داوران، شرکت کنندگان عزیز و تمامی دوستانی که ما را در برگزاری این رویداد هنری یاری کردند.

تیم مدیریت سایت آردا

۲۵ دیدگاه

 1. تو بخش داوری کمک نمی خواهید؟

 2. من حلقه ی یگانه می خوام

 3. دنبال همپین فرصتی بودم
  واقعا عالیه!!!

 4. وایییییی
  حالا چی کار کنم؟من حلقه میخوام.ببخشید از تاج های تراندویل ندارین؟یا تیر کمونی چیزی.ولی همینم خوبه برم ببینم چی کار می تونم بکنم.

 5. چه عالیـــــــــــت
  اما چندتا سوال :
  ۱ : وقتی آثار ارسال بشه چی میشه ؟ یعنی قراره چاپی چیزی بشن ؟
  ۲ : برای داستان نویسی ، اینکه گفتید یه رخدادو از دید یه شخص دیگه بنویسیم ،
  آیا اون رخداد باید واقعا توی داستان باشه ؟ یعنی نمیشه خودما یک رخداد به وجود بیاریم ؟
  و اون شخص حتما باید توی کتاب وجود داشته باشه ؟ میشه یه شخصیت خلق کنیم ؟
  ۳ : برای شعر آیا میشه یکی از وقایع داستانو که توی کتابها اومده به زیان شعر بگیم ؟ شعر سپید ؟

  • ۱- آثار بعد از اتمام رویداد توی سایت منتشر میشن.
   ۲- هم میتونه باشه و هم میتونید خودتون به وجود بیارید(فن فیکشن)
   ۳- بله

 6. عه یه چیز دیگه :
  میشه بیشتر از یه اثر فرستاد ؟

 7. درود، میخواستم ببینم که داستان یا شعر باید در قالب ورد باشن یا پی دی اف ؟

 8. سلام

  آقا من سه تا کلیپ دارم باید در قالب یک فایل زیپ بفرستمشون یا سه فایل زیپ؟

  • کلیپها و موسیقی ها که حجم بالایی دارن نباید در ایمیل پیوست بشن. اونها رو به صورت تک تک در دراپ باکس آپلود کنید و مطابق درستورالعمل گفته شده لینک هاش رو توی یک ایمیل بفرستید.

 9. من خودم هاست دارم می تونم اونجا بزارم یا باید حتما تو دراپ باکس باشه؟

 10. درود.
  یه چیزی رو درست متوجه نشدم، گفتید که تصویر چون حجمش کمه می تونید که به همون ایمیل پیوستش کنید، ولی حتما لازمه که عکس رو هم به صورت زیپ شده پیوست کنیم و یا نه فقط همون عکس رو پیوست کنیم؟

 11. سلام من واقعا دوست داشتم شرکت کنم ولی هم خیلی کار سرم ریخته هم خودم یه حلقه یگانه دارم فقط یه سوال من هر چی میگردم نمیتونم قسمت عضویت پیدا کنم که عضو بشم

 12. با سلام
  نام و خانوادگی که برای شرکت در مسابقه ارسال میشه در وبسایت به همراه آثارمنتشر میشن؟؟

 13. آراکورن لگولاس نشان

  سلام
  می خواستم بدانم حلقه ها را از کجا تهیه کردید؟ واین که جنس شان چیست؟

 14. سلام!
  عذر میخوام میتونیم در بخش نقاشی ۳ اثر ارسال کنیم؟؟هرسه پدید آورندش یه نفر باشه

 15. عه چقدر بد شد. من تازه امروز عضو شدم و فهمیدم ولی کلی اثر داشتم که بفرستم. عب نداره ایشالا در فرصت های دیگر .

 16. سلام
  خسته نباشید ، امروز ۱۳ ام دی هست ؛ کی اعلام می کنید اسامی برندگان رو؟

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*