آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - B - دشمن پلید جهان (نام نفرین‌شده‌ی اولین ارباب تاریکی)

دشمن پلید جهان (نام نفرین‌شده‌ی اولین ارباب تاریکی)

تاریخ‌ها: ملکور در آغاز آفرینش به آردا آمد؛ او پس از سرقت سیلماریل‌ها، حدودا پنجاه سال پیش از اولین طلوع خورشید، «دشمن پلید جهان» (مورگوت) نام گرفت، و در سال ۵۹۰ دوران اول از جهان تبعید شد.

نژاد: آینور

محل سکونت: آنگباند

قله‌های مهم: قله‌های سه وجه تانگورودریم بر فراز دژ مورگوت، آنگباند، سر برافراشته بودند.

نام‌های دیگر: دشمن آدمیان و الف‌ها، دشمن بزرگ

لقبی برای مورگوت بائوگلیر (در ابتدا با نام ملکور شناخته می‌شد)

در ابتدای جهان، ملکور در میان قدرتمندترین والار، و چه بسا قدرتمندترین آنها بود، و حتی نام او، ملکور، به معنای «آن که او توانا برمی‌خیزد» بود. در طول دوران‌ها او به دنبال تغییر دادن جهان به خواست خود بود، که به درگیری بزرگی با دیگر والار منجر شد که همین خود باعث زندانی شدن او به مدت سه دوران در تالارهای ماندوس گشت. پس از این دوران حبس، ملکور مدعی شد که اصلاح شده است، اما پس از آزادی به والار و الف‌ها خیانت کرده، به دژ فئانور، فورمنوس وارد شده و پدر او، فینوه را به قتل رساند. سپس سیلماریل‌ها را از خزانه آنها دزدیده و از آمان به سرزمین میانه گریخت.

پس از شنیدن این اخبار، فئانور سرشار از خشم شد و در مقابل شاه مهین، مانوه، ملکور را نفرین کرد. در آن زمان، فئانور نامی جدید به ملکور داد: مورگوت، که به «دشمن پلید جهان» ترجمه شده است. او مردمانش را در تعقیب دشمنش به سرزمین میانه بازگرداند. پس از آن زمان، الدار استفاده از نام پیشین او یعنی ملکور را کنار گذاشته، و از آن پس ارباب تاریکی با نام نفرین شده‌اش، مورگوت، دشمن پلید، خوانده شد.

درباره مرجان نظری

مرجان هستم. در طفولیت و از طریق فیلم‌ها با تالکین آشنا شدم و به خاطر شباهت تصاویر فیلم با رویاهای ۶ سالگیم، به سرزمین میانه نقل مکان کردم. منتظرم ۵۰ ساله بشم تا گندالف بیاد و من رو با خودش به ماجراجویی ببره.
x

شاید بپسندید

آردای گزند دیده (جهان فاسد شده به دست ملکور)

تاریخ‌ها: در گذشته‌ی بسیار دور، ملکور به آردا گزند رساند.   والار در ژرفای زمان ...