آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - آخرین خبرها - تحلیل و بررسی فریم‌به‌فریم تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

تحلیل و بررسی فریم‌به‌فریم تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

تحلیل و بررسی فریم‌به‌فریم تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

بالاخره پس از گذشت ۵۷۸ روز از پخش آخرین قسمت از فصل اول سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت، طرفداران دنیای تالکین توانستند به فصل دوم این سریال نگاهی کوتاه اما پرجزئیات داشته باشند. در صورتی که هنوز این تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها را ندیده‌اید، می‌توانید آن را در پایین مشاهده کنید:

 

حال بدون هیچ مقدمه دیگری به سراغ تحلیل فریم‌های این تیزر تریلر برویم. در ابتدا ما با سکانس گام نهادن هالبرند یا همان سائورون در موردور که در پایان فصل ۱ آن را مشاهده کردیم روبرو می‌شویم.

ورود سائورون به موردور در انتهای فصل ۱

پس از آن لوگوی طلایی آمازون پرایم را لکه‌هایی سیاه دربرمی‌گیرند که به‌جز زیبایی بصری، می‌تواند نشانگر مسیر داستان این فصل باشد و از حضور و تاثیر سائورون خبر دهد.

لوگوی پرایم ویدیو آمازون

جالب است بدانید که در بخشی از جلد دهم تاریخ سرزمین میانه، چنین مطلبی آمده است:

«برای مثال قدرت سائورون در عنصر طلا نبود، بلکه قدرتش در تکه‌ای محدود و مشخص شده با شکل ثابت حلقه، ساخته شده از طلا، بود، اما قدرت ملکور در عنصر طلا (سوای اینکه در چه حالتی و در کجا این طلا وجود داشته باشد) جریان داشت و با وجود اینکه او خالقِ عنصر طلا نبود که به طور کامل قدرتش را بر طلا اعمال کند، این عنصر خالی از تکه‌ای از ملکور نبود. (این ذاتِ مورگوت در عناصر بود که پیش‌زمینه امکان وجود و اجرای جادوی پلید سائورون در این مورد خاص، حلقه یگانه ساخته شده از طلا، را در پی داشت.)» -برگرفته از مقاله‌ی آردا، حلقه مورگوت

به نظر می‌رسد سکانس بعد چهره‌ی هالبرند با چشمانی اشک‌بار را نشان می‌دهد، اما از آنجایی که او در دیگر سکانس‌ها چنین وضعیتی ندارد و از لحاظ داستانی در فصل ۲ سائورون دیگر شخصیتی در انتظار بخشش یا تغییر مسیر نیست، ممکن است این تصویر مربوط به یک فلش‌بک باشد.

هالبرند با چشمانی اشک‌بار

با اندکی دقت می‌توان یقه‌ی فلزی که پدر دورین چهارم در قسمت ۷ فصل ۱ از او گرفت را دوباره بر گردنش مشاهده کرد. آیا او بدون اجازه‌ی پدرش دوباره آن را به گردن انداخته و قصد نافرمانی و تصاحب تخت را دارد و اینکه یا ارتباط میان او و پدرش بهبود یافته است؟

دورین چهارم در حال سخنرانی است

در باب این هیبت سیاه و خزنده و عجیب که از دل گودالی بیرون می‌آید نمی‌توان اظهارنظری قطعی کرد، اما در کتاب سقوط گوندولین آمده است:

«برخی گویند که مورگوت یا سایه و روح سیاه وی، از کین والار مخفیانه از روی دیوارهای جهان به شمال و شرق خواهد خزید و دوباره پا در جهان خواهد گذاشت، و برخی گویند که این تو  است، سرکرده بزرگ او که در نبرد نهایی گریخت و هنوز در مکان‌های تاریک می‌زید، و آدمیان را با پرستش خوفناک خویش به گمراهی می‌کشاند.»

Venom, is that you?

از این رو می‌توان این سایه و روح سیاهی که در حال خزیدن و پا گذاشتن در جهان است را سائورون پنداشت؟ ممکن است این شکل‌گیری مجدد سائورون پس از کشته‌شدن جسم فیزیکی‌اش به دست آدار باشد؟ چنین برداشتی با دیالوگی که دورین چهارم در این قسمت از تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها بیان می‌کند به نظر می‌رسد همخوانی داشته باشد.

در این صحنه ما گالادریل و الروند را به همراه ۳ الف دیگر می‌بینیم. جالب است گالادریل موهای خود را دقیقاً مطابق با توصیف تالکین در نامه‌ی شماره ۳۴۸ همانند یک تاج بر روی سر خود بسته است. متن نامه از این قرار است:

«[گالادریل در جوانی] سرشتی آمازونی داشت و زمانی که فعالیت‌های قهرمانانه و فیزیکی انجام می‌داد، موهایش را مثل یک تاج در بالای سرش می‌بست.»

همچنین براساس رسومات الف‌های برین، لقب وی «آلاتاریل» است که همسرش کله‌بورن به او داده که معنای «بانوی تاج‌گذاری شده با گل‌های درخشان» (همان موهایش) است. در حقیقت گالادریل ترجمه‌ی سینداری لقب وی است.

گالادریل، الروند و سه الف دیگر

در این سکانس به نظر می‌رسد در محیطی مه‌آلود با اشباحی که شمشیر در دست دارند محاصره شده‌اند. همچنین از نکات قابل توجه این سکانس می‌توان به حضور دو تن از بازیگران جدید سریال، کلم لینچ (الف با موی تیره) و سلینا لو (الف مونث) اشاره کرد. آن الفی که مویی روشن دارد از بازیگرانی نیست که برای فصل ۲ سریال رسماً معرفی شده‌اند. البته جالب‌توجه است که او دو خنجر مانند الف‌های جنگلی در دست دارد. آیا او گلورفیندل است؟ یا ممکن است اوروفر یا حتی تراندویل باشد؟ تراندویل در کتاب هابیت با نام شاه الف‌ها شناخته می‌شود و موهایی طلایی دارد و پیتر جکسون به همین دلیل موهای لگولاس را که در کتاب هیچ اشاره‌ی مستقیمی به آن وجود ندارد، بلوند در نظر گرفته بود.

سه الف جدید در فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

قبضه‌ی شمشیر الروند که در تصویر پایین قابل مشاهده است، بسیار شبیه به قبضه‌ی اورک‌ریست در فیلم‌های هابیت است. منشأ اورک‌ریست به گوندولین (شهری که پدر الروند در آنجا متولد شده بود) بازمی‌گردد و در باب این شمشیر گفته‌اند که جفت گلامدرینگ، شمشیر شاه تورگون گوندولینی، بود. این شمشیر ممکن است با الهام از آن ساخته یا از نابودی شهر رهانیده شده باشد. از آنجایی که الروند در فصل اول چوگانی با شمای شهر گوندولین دارد، این فرضیه که شمشیر او نیز به همان شهر بازگردد دور از انتظار نیست.

ارتباط شمشیر الروند و اورک‌ریست؟

لحظاتی بعد ما دستان شخصی را می‌بینیم که لباسی شبیه به لباس سفید اعضای فرقه ساحره‌های پلید فصل اول به تن دارد و پروانه‌ها در کنار اویند، اما رنگ لباس او طلایی است و گویی دستانش را برای مراسمی جادویی و استفاده از خون خود بریده است.

ارشد فرقه‌ی ساحره‌ها پلید با لباس طلایی و پروانه

سه‌تن از فرقه‌ی ساحره‌های پلید که به دست غریبه شکست خوردند

در زاویه‌ای دیگر از این صحنه ما تعداد بسیار زیادی از همان پروانه‌ها را مشاهده می‌کنیم که گویی در حال شکل‌گرفتن هستند. آیا تصاویر پایین قبل یا بعد از تصویر بالا رخ داده‌اند؟ آیا این فرد که از رنگ لباس او می‌توان این برداشت را داشت که مقامی خاص در میان فرقه‌ی ساحره‌ها دارد، قصد دارد آن سه تنی که شخصیت غریبه در قسمت ۷ فصل ۱ از بین برده و به پروانه تبدیل کرده بود را به زندگی بازگرداند؟ یا این بخش مرحله‌ای پیش از جسم گرفتن خود اوست؟

پروانه‌ها در تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

پروانه‌ها در تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

در سکانس بعد ما در لیندون ریشه‌هایی را مشاهده می‌کنیم که در حال خزیدن و آمدن به سمت کله‌بریمبور هستند. اینکه چنین واقعه‌ای می‌تواند چه معنایی داشته باشد، با اطلاعات فعلی از تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها قابل توضیح نیست. برخی از فرضیات می‌تواند نشانه‌ای از گسترش پلیدی، حضور انت‌ها و یا مسئله‌ای کاملاً بی‌ارتباط با این دو مورد باشد. در تصویر دوم در پایین ما احتمالاً فردی را با ردای سبز در سمت راست مشاهده می‌کنیم. آیا این ریشه‌ها حاصل کار این فرد است؟ یا این ریشه‌ها قصد در حمله به آن فرد یا کله‌بریمبور دارند؟ یا حتی ممکن است این پای یک انت باشد!

خزیدن ریشه‌ها در لیندون

ریشه‌ها گرداگرد فردی پیچیده و به سمت کله‌بریمبور می‌روند

در اینجا ما حرکت گروهی از اورک‌ها را مشاهده می‌کنیم که به نظر می‌رسد پرچمی با نشان سائورون / موردور در دست دارند. همان نشانه‌ای که در بخش‌های مختلف فصل اول سریال مشاهده شد.

سپاه اورک‌ها در تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها در حال حرکت است

نشان موردور / سائورون

چند لحظه بعد ما کله‌بریمبور را در کارگاهش می‌بینیم که آنجا نوری خیره‌کننده از گوشه‌ای ساطع شده است و با چرخش دوربین، ما هیبتی را در میان دود و این نور شدید مشاهده می‌کنیم. آیا سائورون این‌چنین در هیبت آناتار، خداوندگار هبه‌ها، خود را به کله‌بریمبور معرفی می‌کند؟ یا این مسئله مربوط به وقایع پیش از فصل اول سریال است؟

کله‌بریمبور در کارگاه خود از نوری شدید متعجب است

هیبتی از میان نور و دود در تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها بیرون می‌آید

سائورون در لیندون با نیشخندی به قدم‌زدن در اره‌گیون مشغول است، در حالی که الف‌های اطراف وی در حال تکاپو و گریز هستند. احتمالاً حمله‌ی سائورون به اره‌گیون آغاز شده و او اکنون ظاهر مبدل خود را کنار گذاشته و در قالب آشنای هالبرند در پی امری اهریمنی است.

سائورون در اره‌گیون به هنگام حمله

با توجه به ویدیوی پشت‌صحنه منتشره از فصل دوم با اطمینان می‌توان گفت که ما در تصویر زیر در حال مشاهده‌ی جزیره‌ی نومه‌نور هستیم که گروهی در این گوشه‌ی تقریباً دست‌نخورده گرد هم آمده‌اند.

نمایی از نومه‌نور و مراسمی در کنار ساحل در حال برگزاری است

سکانس بعدی مربوط به سوارکاری الروند و گالادریل با لباس‌هایی است که در انتهای فصل ۱ بر تن داشتند و پس از ساخته‌شدن حلقه‌های الفی برای انجام مأموریتی اعزام شده‌اند.

سوارکاری الروند و گالادریل در تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

در این سکانس میریل در آب فرو رفته است و لحظاتی بعد ما او را در کنار یک هیولای دریایی عظیم مشاهده می‌کنیم. این سکانس به احتمال بسیار زیاد یک رویا همانند رویایی است که او در قسمت چهارم از به زیر آب رفتن نومه‌نور تجربه کرده بود. آیا این هیولا از خویشان نگهبان دریاچه در جلوی دروازه‌ی غربی موریاست؟ این مقاله در باب ریشه‌ی احتمالی نگهبان دریاچه ممکن است برایتان جالب باشد: «موجودات بی‌نام در موریا و خاستگاه اصلی آنان»

میریل در آب فرو رفته است

میریل در زیر آب در کنار هیولایی دریایی در تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها

به نظر می‌رسد که اولین حضور دیسا و اخم او در تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها هیچ نکته‌ای که اکنون بتوان در باب آن به نظریه‌پردازی پرداخت نداشته باشد.

دیسا در تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها

سکانس بعد نیز جزئیات خاصی ندارد. یک روشنایی (شاید روشنایی روز) از سوراخی که به نظر می‌رسد به‌تازگی دهان باز کرده، بر دورین سوم می‌تابد. آیا او در معدنی گرفتار شده و او را اینگونه نجات می‌دهند؟

نور از میان روزنه‌ای به دورین سوم می‌رسد

در تصاویر زیر ما سقوط ستونی سنگی بر یک پل در خزد-دوم یا همان موریا و فرو ریختن بخشی از این پل و گریختن گروهی از دورف‌ها را شاهد هستیم. عامل این فاجعه چیست؟ حضور بالروگ؟ انفجاری شدید به‌سبب کنکاش دوباره میتریل؟ این سکانس اندک شباهتی با وضعیت یاران حلقه در فیلم دارد.

پلی در خزد-دوم

فرو ریختن پلی در موریا در تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها

در این سکانس از تیزر تریلر ما الندیل با وضعیتی آشفته در میان انبوهی از مردم و سربازان را مشاهده می‌کنیم. گویی الندیل قصد دارد از امری جلوگیری کند اما ازدحام جمعیت یا نگهبانان اجازه‌ی آن را به او نمی‌دهند. احتمالاً این مسئله پس از بالا گرفتن مناقشه میان افراد وفادار به الدار و والار و مخالفان آنهاست. سرنخ‌هایی بیشتر در باب این موقعیت در سکانس‌های جلوتر ممکن است وجود داشته باشد.

الندیل پریشان در میان مردم و سربازان گرفتار است

سکانس بعد نیز از آن سکانس‌هایی است که هیچ نکته‌ی خاصی برای پرداختن به آن در این لحظه وجود ندارد. تنها با توجه به محیط پشت او می‌توان دریافت که این سکانس گالادریل در لیندون رخ می‌دهد و ممکن است شخصیتی که در تصاویر بالا به نظر می‌رسد با کله‌بریمبور دیدار کرده و ریشه‌هایی در گرداگردش در حال حرکت‌اند، گالادریل در همین سکانس باشد.

گالادریل جیغ می‌زند

در تصویر پایین ما یک اورک را که در حال لیسیدن خنجر خود است مشاهده می‌کنیم. او در میان انبوهی از منجنیق‌هاست و به نظر می‌رسد این اورک از همان اورک‌هایی باشد که بالاتر آنها را مشاهده کردیم که قصد حمله به اره‌گیون را داشتند.

اورک در حال لیسیدن خنجر

لحظاتی بعد ما صحنه‌ای از اره‌گیون در شب را مشاهده می‌کنیم که به‌نظر می‌رسد از دور نشانه‌هایی از آتش را می‌توان مشاهده کرد. البته ممکن است نورهای این سکانس، بازتاب نورهای شهر بر روی آب باشد. به‌هرحال احتمالاً این همان شبی است که حمله به اره‌گیون صورت می‌گیرد.

نمایی از اره‌گیون در شب در تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها

نوشته‌ی روی صفحه (تاریکی آنها را پیوند خواهد داد / گرفتار خواهد کرد) ارتباطی جالب با این دو صحنه دارد. این نوشته که به یکی از ابیات شعر حلقه اشاره دارد (حلقه‌ای است از برای حکم‌راندن، حلقه‌ای است از برای یافتن، حلقه‌ای است از برای آوردن، و در تاریکی به هم پیوستن، در سرزمین موردور و سایه‌های آرمیده‌اش)، قابل تعمیم به سرنوشت اره‌گیون و نیز سرنوشت نهایی حلقه‌های الفی قابل مشاهده در این سکانس است.

حلقه‌های سه‌گانه الفی در دستان گیل-گالاد، گیردان و گالادریل

لازم به ذکر است که در این سکانس ما برای نخستین بار صاحبان سه حلقه‌ی الفی را مشاهده می‌کنیم. یکی گیل-گالاد، یکی گالادریل و دیگری گیردان کشتی‌ساز است که چهره‌اش را در این تیزر تریلر مشاهده نکرده و تنها مجبوریم دست او را تماشا کنیم. سریال برای معرفی شخصیت مهم جدید از همان روش فصل پیشین و تنها نمایش دست او بهره برده است که به نظر نگارنده مسئله‌ای جالب آمد.

حلقه‌های سه‌گانه الفی در دستان گیل-گالاد، گیردان و گالادریل در تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها

لحظاتی بعد ما قدرت و تأثیر حلقه‌های الفی را در رشد برگ‌های درختان و ترمیم فساد و سیاهی برگ‌های لیندون مشاهده می‌کنیم.

رشد دوباره درختان در لیندون

در فصل شورای الروند در کتاب یاران حلقه در باب قدرت این سه حلقه چنین آمده است:

گلوین فریاد زد: «… بر سر سه حلقۀ الف‌ها چه آمده؟ آنطور که می‌گویند حلقه‌هایی بسیار قدرتمند بوده‌اند … آیا عاطل و باطل افتاده‌اند؟

الروند گفت: «به سخن من توجه نکردی گلوین؟ … آنها را برای استفاده همچون سلاح جنگی یا به منظور استیلا نساخته‌اند: قدرت آنها در این نیست. آنان که این حلقه را ساختند، نه در پی قدرت یا سلطه گری و یا ثروت اندوزی، بلکه در پی تفاهم، موفقیت و شفا دادن، و حفظ همۀ موجودات پاک از فساد بودند…»

دورین سوم در این سکانس حلقه‌ای جادویی دریافت کرده است. در ضمیمۀ الف کتاب بازگشت شاه آمده است که دورف‌های قوم دورین بر این عقیده بودند که انگشتر دورین سوم، شاه خزد-دوم، را نه سائورون، بلکه چلنگران الف خود به او داده بودند.

دورین سوم یک حلقه‌ قدرت دریافت می‌کند

آروندیر بالاخره در تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها با حرکتی آکروباتیک در دفاع از ایسیلدور ظاهر می‌شود. مشخص نیست که افرادی که در ابتدای سکانس در کنار سرپناه ایسیلدور حضور دارند، دوست هستند یا دشمن. اما به نظر می‌رسد این گروه قصد حمله یا آسیب رساندن به ایسیلدور که اکنون در سرزمین‌های جنوبی جا مانده و به تنهایی روزگار می‌گذراند را داشته و آروندیر برای نجات او وارد میدان شده است.

آروندیر با حرکات آکروباتیک از ایسیلدور دفاع می‌کند

آروندیر با حرکات آکروباتیک از ایسیلدور دفاع می‌کند

نمایی از شهر آرمنه‌لوس در نومه‌نور و یکی عقاب‌های مانوه که تا آنجایی که مشخص است، به نظر می‌رسد هیچ سرنشینی ندارد (در قیاس با فرضیاتی که چند ثانیه بعد فارازون را سوار بر یک عقاب به تصویر می‌کشند). به‌هرحال همانطور که تالکین گفته است، عقاب‌های داستان او «تاکسی نیستند». درخت سفید نومه‌نور هنوز پابرجاست.

نمایی از آرمنه‌لوس و حضور یک عقاب در نومه‌نور

در سکانس بعد ما فرود آمدن احتمالاً همان عقاب در دربار نومه‌نور را خواهیم دید که توجه مردم حاضر و سربازان را به خود جلب کرده است.

فرود یک عقاب بزرگ در دربار نومه‌نور

در نخستین نگاه‌مان به فارازون در فصل دوم سریال، ما او را در برابر عقاب مورد بحث در بالا مشاهده می‌کنیم و اینکه او در یک چشم‌برهم‌زدن شمشیر خود را از نیام بیرون می‌کشد. چرایی کار او مشخص نیست. آیا خطری این عقاب را تهدید می‌کند؟ آیا فارازون قصد دارد از عقاب دفاع کند؟ یا نیتی پلیدتر در میان است؟ عقابان بزرگ مانوه نماینده و پیام‌آور اویند و فارازون با بالا گرفتن نزاع داخلی و قصد خود برای جدا ساختن راه نومه‌نوری‌ها، قصد کشتن پیغام‌رسان و نشانه‌ی والار را دارد؟ جالب است بدانید که در کتاب سقوط نومه‌نور چنین آمده است:

«گونه‌های مختلفی از عقابان وجود داشت؛ اما جملگی به پاسداشت مانوه مقدس شمرده می‌شدند، و هرگز هیچ آزاری به آنها روا نمی‌داشتند یا به سویشان تیر نمی‌انداختند، مگر آنگاه که دوران پلیدی و نفرت از والار آغاز گشت.»

آیا سکانس احتمالی کشتن یک عقاب، سرآغاز این دوران پلیدی است که پس از آن مردمان نومه‌نور به عقابان آزار رسانده و به سویشان تیر می‌اندازند؟ آیا وضعیت آشفته‌ی الندیل در سکانس‌های پیشین مربوط به همین لحظه است؟ لحظه‌ای که مردان شاه یکی از عقابان را می‌کشند و او نمی‌تواند در باب این مسئله کاری کند؟

شمشیر کشیدن فارازون در برابر یک عقاب بزرگ در تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها

در سکانس بعد ما تئو را در وضعیتی سوگوار و همان شمشیری که گاردریل به او داده بود را می‌بینیم. چه اتفاقی رخ داده است؟ آیا او یکی از عزیزانش را از دست داده؟ آیا مادرش بران‌وین مرده است؟ در این تیزر تریلر نکته‌ای دیگر در این باب وجود ندارد، اما ویدیوی پشت صحنه ممکن است حاوی توضیحاتی بیشتر باشد که باید منتظر انتشار مقاله‌ی مربوط به آن باشید.

تئو سوگوار است

به نظر می‌رسد که این سکانس که ایسیلدور به بالا نگاه می‌کند نیز هیچ نکته‌ای که اکنون بتوان در باب آن به نظریه‌پردازی پرداخت نداشته باشد.

ایسیلدور به بالا نگاه می‌کند

منجنیق‌های آتشین آتش و ویرانی بر اره‌گیون نازل می‌کنند. نبرد برای تصرف شهر اکنون مشخصاً آغاز شده است و با توجه به اینکه هیچ نیروی دفاعی بر روی دیوارهای شهر قابل مشاهده نیست، به احتمال زیاد این حمله غافلگیرانه خواهد بود.

منجنیق‌ها آتش و ویرانی بر اره‌گیون نازل می‌کنند

در سکانس پایین نگاهمان برای نخستین‌بار به سم هیزلدین بازیگر جدید نقش آدار می‌افتد. او شب‌هنگام و در میان گروهی از اورک‌هاست. آیا او در نبرد اره‌گیون که در سکانس بالا شاهد آنیم حضور دارد؟ اگر پاسخ مثبت است، چگونه اختلاف او با سائورون حل شده؟ پاسخ این سوال احتمالاً باید تا شروع فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت منتظر بماند. انتخاب بازیگر و گریم او بسیار مناسب به نظر می‌رسد و چهره‌ای بسیار نزدیک به ژوزف ماول در این نقش دارد.

سم هیزلدین، بازیگر جدید آدار

اولین نگاه به شخصیت غریبه در سرزمین رون در اینجاست. او با یک عصا در کنار یک چاه آب ایستاده و آن عصا را به زمین می‌کوبد. چرایی کار او مشخص نیست.

شخصیت غریبه در سرزمین رون

غریبه عصایش را بر زمین می‌کوبد

لحظه‌ای بعد ما نوری و غریبه را مشاهده می‌کنیم که در میان طوفانی شن شدیدی حضور داشته و نوری برای حفظ جان خود طنابی را در دست دارد! احتمالاً این همان مکان در تصاویر بالاست. آیا این باد شدید پس از ضربه‌ی غریبه به زمین با عصای خود و از دست رفتن کنترل جادویش رخ داده است؟ برای پاسخ آن باید منتظر ماند.

غریبه و نوری گرفتار طوفان شن شده‌اند

در سکانس بعد ما گالادریل را کمان به دست و با دو تیر آتشین در جنگلی که احتمالاً مربوط به سکانس اوایل تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها است مشاهده می‌کنیم. گروهی بر گرداگرد او به زمین افتاده‌اند و موهای او دیگر بافته نیست. به نظر می‌رسد او به سمت شخصی خاص می‌چرخد و هدف تیرها اوست. بعید است که این سکانس پس از لحظات محاصره‌شدن گروه الف‌ها در اوایل تیزر رخ داده باشد. احتمالاً گروه گالادریل غافلگیر شده و ناگهان مورد حمله قرار می‌گیرد و برخی از همراهانش کشته می‌شوند (زره افراد روی زمین با افرادی که در ابتدای تیزر تریلر مشاهده کردیم متفاوت است). او پس از آن موهای خود را بالای سر خود جمع کرده و پس از آن است که گروه کوچک‌تر که الروند نیز در آنجاست مورد حمله قرار می‌گیرد. البته ممکن است این دو سکانس هیچ ارتباطی با یکدیگر نیز نداشته باشند.

تیراندازی گالادریل با کمان

تیراندازی گالادریل با کمان در تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها

انفجار پایین که اورک‌ها را گرفتار ساخته، ممکن است مربوط به تصاویر بالا یا نبرد اره‌گیون بوده و تنها برای افزایش هیجان و گمراهی بینندگان پس از سکانس به اینجا اضافه شده باشد.

انفجاری بزرگ و اورک‌هایی که پرتاب شده‌اند

الروند این‌بار با لباس رزم در تیزر تریلر ظاهر می‌شود، شمشیر خود را از نیام بیرون کشیده و گویی رهبری گروهی از سواران زره‌پوش را بر عهده دارد. اگر به پرچم درون تصویر نخست در پایین دقت کنید، این پرچمی حاوی نماد گیل-گالاد است. احتمالاً این ارتشی است که برای کمک به اره‌گیون گسیل شده، اما با توجه به نگاه الروند و گذر شب، احتمالاً دیر به کمک ساکنان شهر رسیده و اکنون تنها می‌توانند به سپاه بازمانده‌ی سائورون پس از آن نبرد یورش برده و آنها را شکست دهند. در ضمایم کتاب بازگشت شاه آمده است که پس از آغاز یورش سائورون به اریادور، گیل-گالاد، الروند را به اره‌گیون می‌فرستد.

الروند با کلاه‌خود و زره جنگی

در کتاب قصه‌های ناتمام، شرح بیشتری از این واقعه وجود دارد:

«آنگاه که خبرهای این تهاجم به گیل-گالاد رسید، سپاهی را تحت فرمان الروند نیم-الف به مقابلۀ او فرستاد؛ اما الروند مسیری طولانی درپیش داشت و سائورون به‌سوی شمال چرخید و بی‌درنگ راه اره‌گیون را درپیش گرفت. پیشاهنگان و طلایه‌داران سپاه سائورون به آنجا نزدیک شده بودند که کله‌بورن شبیخون آورد و آنها را پس راند؛ اما اگرچه نیروهای او و نیروهای الروند توانستند به‌هم بپیوندند، امکان بازگشت‌شان به اره‌گیون فراهم نبود، چون سپاه سائورون بسیار بزرگ‌تر از سپاه آنان بود، آن‌قدر بزرگ که بتواند هر دو را به هزیمت وادارد و آن‌قدر نزدیک که بتواند اره‌گیون را تصرف کند. سرانجام مهاجمان با درهم‌شکستن مقاومت وارد اره‌گیون شدند و خرابی و ویرانی به‌بار آوردند و هدف عمدۀ تهاجم سائورون را، یعنی تالار میرداین، جایی‌که چلنگرخانه و گنجینه‌های آنان قرار داشت، به‌تصرف درآوردند. کله‌بریمبور شخصاً نومیدانه بر پلکان آستان میرداین ایستاد؛ اما به او آویختند و به اسارتش گرفتند و تالار را تاراج کردند. سائورون در آنجا نه انگشتر و دیگر ساخته‌های کم‌اهمیت میرداین را به‌دست آورد؛ اما هفت انگشتر و سه انگشتر را نیافت. آنگاه کله‌بریمبور را شکنجه دادند و سائورون به‌واسطۀ او فهمید که هفت انگشتر را به دورف‌ها بخشیده‌اند. کله‌بریمبور به این دلیل ماجرا را فاش کرد که نه ۷ انگشتر و نه ۹ انگشتر را هم‌ارج ۳ انگشتر نمی‌دانست؛ و این هفت انگشتر و نُه انگشتر را با یاری سائورون ساخته بودند، اما سه انگشتر را کله‌بریمبور یکه‌وتنها با نیرو و مقصودی دیگر ساخته بود. [در واقع اینجا گفته نشده است که سائورون در این زمان هفت انگشتر را به تملک درآورده بود …»

ارتش گیل-گالاد به رهبری الروند برای کمک به اره‌گیون در تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها

حال ما کله‌بریمبور را با ظاهری ژولیده مشاهده می‌کنیم که مشتی از انگشترها را در آتش کوره‌اش می‌اندازد. در سیلماریلیون آمده است که «الف‌ها حلقه‌های بسیار ساختند» و ممکن است کله‌بریمبور پس از یورش قوای سائورون به اره‌گیون قصد نابود ساختن بخشی از حلقه‌های قدرت را داشته باشد یا ممکن است بلافاصله پس از این کار، سائورون ظاهر شده و اتش کوره‌ی او را خاموش گرداند انگشترهایی که به درون آتش می‌افتند و احتمالاً ۹ عدد نیز هستند را در اختیار بگیرد.

کله‌بریمبور حلقه‌هایی را در آتش کوره‌اش می‌اندازد

در سکانس بعد ما سائورون را در میان خرابه‌های کارگاه کله‌بریمبور مشاهده می‌کنیم که به نظر می‌رسد نکته‌ی خاصی بجز مطالبی که تا اینجا شرح داده شد نداشته باشد. البته در تصویر پس از این اوضاع جالب‌تر می‌شود.

حضور سائورون در کارگاه کله‌بریمبور

در تصویر پایین، سائورون توسط گروهی از الف‌های مسلح محاصره شده است. کله‌بریمبور نیز آنجاست و اگر به دست او دقت کنید، به نظر می‌رسد او مشت چپ خود را از دست داده است! اما اگر در تصویر دقیق شویم، این مسئله نامحتمل به نظر می‌رسد، زیرا به نظر می‌رسد حداقل ۲ انگشت از دست چپ او را می‌توان مشاهده کرد. حال ممکن است دست او تنها زخمی و باندپیچی شده باشد، و شاید انگشت یا انگشتانی را (نه مچ به طور کامل) را از دست داده باشد.

محاصره‌شدن سائورون توسط جنگجویان الفی در حضور کله‌بریمبور

 تصویر زیر نیز مربوط به همین سکانس محاصره‌شدن سائورون توسط سربازان الف در کارگاه کله‌بریمبور در اره‌گیون است.

محاصره‌شدن سائورون توسط جنگجویان الفی

در تصاویر دیگر همین سکانس ما نکته‌ای جالب را می‌توانیم مشاهده کنیم. با نیشخند سائورون، سربازان الف دیگر شمشیرهای خود را به سوی او نمی‌گیرد، بلکه در حال چرخیدن و گرفتن شمشیر به سوی دیگر الف‌ها هستند!

نمای نزدیک از سائورون در اره‌گیون

نیشخند سائورون در کارگاه کله‌بریمبور در اره‌گیون در تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها

این مسئله در تصاویر پایین نیز که سائورون دستان خود را می‌چرخاند به چشم می‌خورد. آیا همانطور که در یکی از دیالوگ‌های تیز تریلر آمد («اون آهسته‌آهسته به ذهنت وارد می‌شه و باقی‌مونده‌اش به درونت می‌خزه»)، به ذهن آن الف‌ها که از پیش بدان وارد شده خزیده و آنها را علیه هم می‌شوراند؟

دستان سائورون

چرخش دستان سائورون در تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها

سکانس بعد گروهی از دورف‌ها را در خزد-دوم (به اشکال ستون دقت کنید) که گرداگرد نوری عظیم که به نظر می‌رسد نوعی انفجار باشد ایستاده‌اند. آیا این انفجار عامل سقوط آن ستون بر روی پل و تخریب آن است که پیش‌تر در تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها مشاهده کردیم؟ یا ممکن است مسئله‌ای کاملاً نیک باشد؟

نوری شدید در تالاری دورفی

در انتهای تیزر تریلر و انفجار نورانی پیشین، نگاهمان به همان دژ سائورون در فورودوایت می‌افتد که گالادریل و همراهان بدان وارد شده بودند. به نظر می‌رسد این سکانس وضعیت آن پیش از تبدیل آن به برجی خوفناک و احاطه‌شده با یخ و مه توسط جادوی ملکور یا سائورون را نشان می‌دهد. این نخستین برج نیکی نیست که در داستان‌های تالکین با جادو وضعیتی خوفناک پیدا کرده است.

دژ سائورون در فورودوایت پیش از تغییر شکل در تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها

دژ سائورون در فورودوایت در حال تغییر شکل

دژ سائورون در فورودوایت پس از تغییر شکل

پخش فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت از تاریخ ۸ شهریور ۱۴۰۳ آغاز خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به بخش ویژه سریال مراجعه کنید.

درباره الوه

۲ دیدگاه

  1. سلام و خسته نباشید
    بسیار عالی و کامل
    ممنون از زحمات شما

  2. دم شما گرم عالی بود

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

نگاهی جدید به انیمه «جنگ روهیریم» در جشنواره انسی

نگاهی جدید به انیمه «جنگ روهیریم» در جشنواره انسی

به گزارش ورایتی، جشنواره انیمیشن انسی امسال نیز قرار است میزبان نمایش اولیه انیمه جنگ ...