آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - کتابخانه - مقالات تخصصی - مرکب نزگول – موجودات بالدار

مرکب نزگول – موجودات بالدار

مطلبی که در ادامه می‌آید بازنوشتی از بحث مرکب‌های نزگول[۱]‌ است. لطفاً برای نظر دادن و پی‌گیری مبحث به پیوند آن مراجعه کنید. پانویس‌ها از نویسنده است.

مرکب های نزگول

(جمع آوری و تنظیم توسط «تضاد»)

ویچ کینگ سوار بر مرکبش - اثر جان هو

ویچ کینگ سوار بر مرکبش - اثر جان هو

 مرکب نزگول

در ترجمه‌ی جناب علیزاده، از الفاظ مرکب نزگول و نزگول بال‌دار استفاده شده است اما خود تالکین نیز به طور کامل نژاد موجودات مذکور را معین نمی‌کند. آن‌چه در سه‌گانه‌ی پیتر جکسون آمده بیشتر به نوعی اژدهای بال‌دار می‌ماند –که البته باعث اشتباهات مکرر در بینندگان شده- و نزگول بر آن‌ها سوارند.

آن‌چه مسلم است منظور تالکین از «winged creatures» اژدها نبوده. بال‌های این موجودات بیشتر به خفاش می‌ماند و این تصور را به ذهن متبادر می‌کند که سائورون –که خود قادر به خلق موجودی مستقل نبود و تنها می‌توانست ساخته‌های ارو را تغییر دهد- با ایجاد تغییراتی مخوف در خفاش‌ها آن‌ها را به این شکل درآورده است.

با این حال طبق آن‌چه در کتاب آمده، می‌دانیم که نسل آن‌ها به دوران قبل بازمی‌گردد که اکنون منقرض شده و شاید مشابه همان کاری که ملکور با کارخاروت انجام داد، سائورون نیز با خوراکی خوفناک آن‌ها را پرورش داد و بزرگ کرده باشد[۲].

نکته‌ی قابل توجه دیگر در مورد مرکب بال‌دار نزگول، این است که به رغم جثه‌ی بزرگ، مانند ابری به سرعت حرکت می‌کردند و با وجود خوفی که در دیگران ایجاد می‌کردند -و شاید این تنها سلاح ایشان بود و حتی از خود ایشان نشأت نمی‌گرفت و نزگول مسبب آن بودند- نسبت به حمله‌ی مستقیم به شدت آسیب‌پذیر بودند. می‌بینیم که لگولاس یکی از آن‌ها را با تیر به زمین می‌کشد و ائووین نیز با شمشیر سر یکی دیگر را می‌زند!

طبق آن‌چه در دانش‌نامه‌ی آردا آمده سائورون طی روزهای نخست جنگ حلقه، از این‌ها برای پیام فرستادن و جمع‌آوری اطلاعات به شکل پنهانی سود می‌برد تا آن که گندالف ماهیت پیام‌رسان بال‌دار را برای مبارزان فاش کرد.

برای اطلاعات بیشتر به مدخل موجودات بالدار در فرهنگنامه رجوع کنید.


[۱]در این بحث، به عنوان یک مطلب نه چندان بی‌ارتبط آمده که کلمه‌ی نزگول، اسم جمع است و از «نازگ» (با ز ساکن) به معنی حلقه و «اول» به معنای شبح گرفته شده و در ترکیب با هم به معنای «اشباح حلقه»(Ringwraiths) است. پس ترکیب نزگول‌ها صحیح نیست.

[۲] به این ترتیب، تعداد آن‌ها محدود خواهد بود و پرورش دوباره‌ی آن‌ها به دلیل ناتوانی سائورون در خلقت، ممکن نیست. ظاهر آن‌ها را برهنه و بی‌پر با بال‌هایی مثل بال پوستی خفاش و گردنی دراز توصیف کرده‌اند و به جهت خوفی که در بیننده برمی‌انگیختند سایه‌های بال‌دار نیز نام گرفته بودند.

درباره تضاد

۶ دیدگاه

 1. سلام
  واقعا دمتون گرم
  هرچی بیشتردر مورد موضوع فیلم سه گانه ارباب حلقه ها و فیلم در حال ساخت هابیت بنویسید وطمئن باشید که روز به روز محبوب تر می شید.
  باز هم ممنونم

 2. بهتره عکس موضوعاتی که بهشون میپردازید رو کنار مطالب بزارید

 3. تصویراتون عالیه بازم میخوام

 4. سلام‌.خسته نباشید.
  میخواستم بدونم مطلبی در باره کرمهای زمین خوار هم دارید توی سایتتون؟

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

مصاحبه رضا علیزاده با «ادبیات داستانی» در سال ۸۴

در دی ماه ۱۳۸۴ رضا علیزاده(مترجم آثار تالکین در ایران) مصاحبه ای در رابطه با ...