آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - آخرین خبرها - با شیرزن «سرکش» و شریر «مسحورکننده» در انیمه پیش‌درآمد ارباب حلقه‌ها آشنا شوید

با شیرزن «سرکش» و شریر «مسحورکننده» در انیمه پیش‌درآمد ارباب حلقه‌ها آشنا شوید

تهیه کننده فیلیپا بوینز، کارگردان کنجی کامیاما و صداپیشه گایا وایز پیش‌نمایشی از «جنگ روهیریم» ارائه می‌کنند.

نخستین تصاویر از انیمه «ارباب حلقه‌ها: جنگ روهیریم» منتشر شد

به گزارش EW، نخستین اقتباس از ارباب حلقه‌ها یک انیمیشن بود، و اکنون اقتباس بعدی آن نیز چنین خواهد بود. هنوز زمان زیادی تا اکران پروژه‌های لایو-اکشنی که اخیراً اعلام شدند وجود دارد، اما ارباب حلقه‌ها: جنگ روهیریم در همین سال اکران خواهد شد. این انیمه سینمایی جدید با کارگردانی کنجی کامیاما (Blade Runner: Black Lotus) داستان هِلم پُتک‌مُشت (Helm Hammerhand)، پادشاه باستانی روهان را بازگو می‌کند که نام دژ مستحکم روهان، گودیِ هلم (Helm’s Deep)، نیز برگرفته از اوست.

بدیهی است که جنگ روهیریم ظاهری بسیار متفاوت با ارباب حلقه‌های رالف باکشی (منتشرشده در ۱۹۷۸) داشته باشد. این یک انیمه (Anime) است، و تهیه‌کننده فیلیپا بوینز (او به همراه پیتر جکسون و فرن والش فیلمنامه‌ی فیلم‌های لایو-اکشن ارباب حلقه‌های جکسون را نوشت) بلافاصله به پتانسیل روایت داستان در این قالب پی برد.

بوینز به انترتینمنت ویکلی می‌گوید: «وقتی آنها پیشنهاد انیمه را دادند، آن وقت بود که ذهنم واقعاً به کار افتاد. بلافاصله ایده‌ی روایت این داستان به ذهنم رسید. آنها چند داستان متفاوت دیگر را برای ارائه به من مد نظر داشتند، اما بسیار رئیس مآبانه رفتار کردم و گفتم که «نه، من دقیقاً می‌دانم این پروژه نیازمند چیست».»

او توضیح می‌دهد: «من بلافاصله احساس کردم این قصه بسیار مناسب یک انیمه است زیرا بسیار شخصیت‌محور بوده و نیز در دنیای خود کاملاً محدود است. این داستان به چیزهایی می‌پردازد که با قصه‌گویی ژاپنی قرابت بسیار دارد.»

هرا دختر هلم پتک‌مشت در انیمه ارباب حلقه‌ها: جنگ روهیریم

هرا دختر هلم پتک‌مشت در انیمه ارباب حلقه‌ها: جنگ روهیریم

داستان هلم پتک‌مشت (شاهِ روهان که صداپیشگی آن بر عهده‌ی برایان کاکس است) به طور خلاصه در ضمایم ارباب حلقه‌ها در انتهای کتاب بازگشت شاه آمده است، و جزئیات حماسی و چالش اقتباس این داستان به یک فیلم بلند کامیاما را هیجان‌زده کرده بود.

کامیاما به EW می‌گوید: «این داستان زورمندترین شاه در تاریخ روهان است، او کسی بود که دشمنانش را با مشت‌های خالی شکست می‌داد. چرا دودمان وی با مرگ او پایان یافت؟ گمان دارم که در اینجا درسی در باب غرور و تکبر و توجه به مسئولیت و آگاهی به قدرت‌ها وجود دارد. در سرتاسر جهان ما در دورانی زندگی می‌کنیم که حقیقت جنگی دوباره پیش رویمان قرار گرفته است. بنابراین قدرت چیست؟ مسئولیت آن کسانی صاحب آنند چیست؟ این مسئله‌ایست که آنها باید بدان بیندیشند و این اندیشیدن باید به همراه کسانی باشد که صاحب {قدرت} نیستند.»

بوینز و فیلمنامه‌نویس فیبی گیتینز داستان اصلی تالکین را گسترش داده‌اند. آنها مخصوصاً خواهان این بودند که نامی به یک شخصیت خاص اعطا کنند.

بوینز می‌گوید: «در ضمایم که این داستان از آن اقتباس شده، ما چند شخصیت مذکر جالب‌توجه و یک شخصیت جوان مونث که هرگز نامی از او برده نشده را مشاهده می‌کنیم – و این امر برای من بسیار جالب بود. ما می‌دانستیم که هلم دختری دارد و این دختر در مرکز این کشمکش قرار دارد. اما من و به‌خصوص فیلمنامه‌نویس فیبی گیتینز بسیار مجذوب این دختر شدیم. ما باری که بر دوش آن دختر بی‌نام بود را احساس کردیم، و این بلافاصله توجه ما را به خود جلب کرد: او که بود؟ او چگونه زندگی کرد؟»

در جنگ روهیریم، دختر هلم، هِرا (Hèra) نام دارد و صداپیشگی آن با گایا وایز است. این هنرپیشه می‌گوید که شباهتی که هرا شخصیت او با قهرمان‌های مونث فیلم‌های هایائو میازاکی نظیر نائوشیکا از درۀ باد دارد، بسیار بیشتر از قهرمان‌های مونث کلاسیک در ارباب حلقه‌ها نظیر آرون و ائووین است.

وایز می‌گوید: «او جان خود را برای مردمش فدا خواهد کرد. در قیاس با آرون و ائووین، آنها زنانی کاملاً بالغ هستند. دلیل علاقه‌ام به هرا بدین خاطر است که او سرسخت، پیچیده و سرکش است.»

وولف پسر فرکا در انیمه ارباب حلقه‌ها: جنگ روهیریم

وولف پسر فرکا در انیمه ارباب حلقه‌ها: جنگ روهیریم

با این وجود ممکن است هرا لنگه‌ی خود را در قالب ضدقهرمان فیلم بیابد. وولف (Wulf) با صداپیشگی لوک پاسکالینو رهبر سپاهیان دون‌لِندی‌ها علیه قلمرو هلم است.

بوینز می‌گوید: «در این داستان ما با ضدقهرمانی استثنایی و عالی روبرو هستیم. در میان تمام فیلم‌هایی که بر روی آنها کار کرده‌ام، او یکی از عزیزترین ضدقهرمان‌های نوشته‌شده است.»

به عقیده‌ی بوینز، نقطه‌ی قوت وولف به عنوان یک شخصیت دقیقاً ناشی از این مسئله است که او نه یک جادوگر پلید یا یک فرمانروای تاریکی نظیر شریران ارباب حلقه‌ها نیست. او تنها یک انسان است، و این مسئله از برخی جهات او بسیار بسیار خطرناک‌تر می‌سازد.

بوینز می‌گوید: «او با صراحت به بسیاری از بحران‌هایی که ما امروزه با آنها دست‌وپنجه نرم می‌کنیم، اشاره می‌کند. او شخصیتی بسیار دلفریب و جذاب نیز است. شما نمی‌دانید که او دست به چه کاری خواهد زد، و برخی از انتخاب‌های او نفس‌گیر (البته به شکلی خوب) است.»

برای مشاهده چگونگی رقم خوردن تمامی این اتفاقات به‌هنگام اکران ارباب حلقه‌ها: جنگ روهیریم در ۱۳ دسامبر (۲۳ آذر) در سینماها، آماده شوید.

مطالب مرتبط:

از انیمه جنگ روهیریم و داستان آن در آثار تالکین بیشتر بدانیم.

درباره الوه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

فارازون و کمن در فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

فصل دوم سریال حلقه‌های قدرت به ماجراجویی شریران داستان می‌پردازد

گزارشگر سایت tvinsider که همراه با دیگر خبرنگاران در زمان فیلمبرداری فصل دوم حضور داشته، ...