آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - کتابخانه - یادداشت‌ها - از انیمه جنگ روهیریم و داستان آن در آثار تالکین بیشتر بدانیم

از انیمه جنگ روهیریم و داستان آن در آثار تالکین بیشتر بدانیم

انیمه جدید War of the Rohirrim از دنیای ارباب حلقه‌ها ساخته می‌شود

«یک شب  مردان صدای نفیر شاخ را شنیدند، اما هلم بازنگشت. صبح هنگام، پرتو خورشید پدیدار شد، و این اولین پرتو پس از روزهای طولانی بود، و مردان پرهیب سفیدی را دیدند که بی حرکت و تنها روی سد ایستاده بود و هیچ یک از دون‌لندی ها جرات نزدیک شدن به او را نداشت. آنک هلم آنجا ایستاده بود، بی حرکت همچون سنگ، با پاهای استوار. باز مردان می‌گفتند که نفیر شاخ گاه و بی‌گاه در گودی به گوش می‌رسید و شبح هلم در میان دشمنان روهان می‌گشت و آنها را از هول و هراس می‌کشت.»

خاندان ائورل- بازگشت شاه (ارباب‌حلقه‌ها)

تاختن روهیریم به بیرون از گودی هلم

«ارباب‌حلقه‌ها: جنگ روهیریم» انیمه‌ای فانتزی است که بر اساس داستانی در ضمیمه رمان ارباب‌حلقه‌ها نوشته جی. آر. آر تالکین در حال ساخت می‌باشد. تولید این انیمه، همچون آثار سینمایی قبلی اقتباس شده از آثار این نویسنده بریتانیایی، برعهده نیولاین سینما (برادران وارنر) است و طبق اخبار منتشر شده، با کمپانی Sola Entertainment در زمینه تصویرسازی انیمه، همکاری خواهند داشت.

کنجی کامیاما

کنجی کامیاما – کارگردان انیمه ارباب حلقه ها جنگ روهیریم

جوزف چو تهیه‌کننده اصلی این پروژه و جفری آدیس و ویل متیوس نیز به عنوان نویسندگان معرفی شده‌اند. کارگردانی این انیمه نیز بر عهده «کنجی کامیاما» است که انیمه‌های تحسین شده‌یی همچون «عدن شرق» و «روح در پوسته» را در کارنامه دارد. فیلیپا بوینز که از نویسندگان فیلم‌های جکسون بود، در این پروژه به عنوان تهیه‌کننده اجرایی ایفای نقش می‌کند. همچنین فیبی گیتنز، دختر فیلیپا بوینز، در کنار آرتی پاپاجورجیو نویسنده‌های فیلم‌نامه اثر اعلام شده‌اند. از دیگر اعضای اصلی سازنده انیمه جنگ روهیریم می‌توانیم به ریچارد تیلور، مسئول گریم و جلوه‌های ویژه سه‌گانه ارباب حلقه‌ها، و هنرمندان مشهور جان هو و آلن لی اشاره کنیم.

داستان این انیمه، پیش درآمدی بر سه‌گانه ارباب‌حلقه‌هاست و روایتی از ۲۵۰ سال قبل از وقایع آن فیلم‌ها می‌باشد. برادران وارنر این بار برای بازگشت به سرزمین میانه، به سراغ سرزمین روهان رفته است و گریزی به خاندان ائورل که به روهیریم معروف‌اند، می‌زند؛ مردمان اسب سواری که پس از انتشار سه‌گانه ارباب‌حلقه‌ها ، به دلیل شجاعت و سبک زندگی و جنگیدنشان، محبوبیت زیادی بین طرفداران سینما پیدا کردند.

داستان حالا به سراغ یکی از پادشاهان افسانه‌ای این خاندان به نام هلمِ پتک‌مشت رفته است و چنان که از اسمش مشخص است، روایت‌گر جنگی است که می‌توانست روهیریم را به نابودی بکشاند اما با حماسه‌ای که هلم پتک‌مشت ساخت، نه تنها مردمش پیروز جنگ شدند، بلکه خودش هم به افسانه‌ای بدل شد که تا سالیان سال، به دل دشمنان روهیریم هراس می‌انداخت.

مجسمه هلم پتک‌مشت در فیلم ارباب حلقه‌ها

مجسمه هلم پتک‌مشت در فیلم ارباب حلقه‌ها

 

هلم چه کسی است و قصه لقب او چیست؟

در سال ۲۵۱۰ دوران سوم، جنگی بین گوندور با اورک‌ها و مردان وحشی در گرفت و آن زمان مردی به نام ائورل با خاندانش به کمک گوندور آمد و دشمن را از زمین‌های آنان عقب راند. به همین دلیل کیریون، کارگزار وقت گوندور، سرزمینی به نام کالن‌آردون را به ائورل و مردمش بخشید. مردم ائورل آنجا ساکن شدند و خود را ائورلینگاس نامیدند و به آن سرزمین، نام «سرزمین چابک‌سواران» دادند. اما اهالی گوندور به آن‌ها روهیریم (صاحبان اسب‌ها) می‌گفتند و سرزمین‌شان را روهان نامیدند. پس از آن مردم روهان تحت فرمانروایی پادشاهان خود، اما در ارتباطی تنگاتنگ با گوندور، به زندگی ادامه دادند. شاه هلم، نهمین پادشاه این خاندان است.

هلم پتک‌مشت را می‌توان محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین پادشاه روهان دانست؛ او مردی عبوس و بسیار نیرومند بود و شهرت او (پتک‌مشت) به داستان درگیری او با مردی به نام فرکا برمی‌گردد. فرکا که ثروتمند بود و زمین‌های زیادی داشت، کم کم استحکاماتی برای خود ترتیب داد و بنای نافرمانی در مقابل هلم که شاه آن زمان بود، گذاشت. در نهایت یک روز دختر هلم را برای ازدواج با پسر خود، وولف خواست و وقتی هلم مخالفت کرد، او را در شورای پادشاهی، تمسخر کرد. هلم او را به بیرون از کاخ دعوت کرد تا همه چیز را بین خود حل و فصل کنند و آنجا چنان ضربه مشتی به فرکا زد که او بیهوش شد و سپس درگذشت. از آن پس به پتک‌مشت معروف شد.

آمدن گندالف و ائومر و سپاه روهیریم به گودی هلم

 

داستان این انیمه بر اساس اتفاقات کدام جنگ است؟

چهار سال بعد از درگیری شاه هلم با فرکا، وولف پسر فرکا، برای گرفتن انتقام پدرش از هلم و روهیریم، با دشمنان گوندور متحد شده و به روهان حمله کرد. گوندور نتوانست به کمک متحدان قدیمی‌اش بیاید؛ آن‌ها شکست خوردند و سرزمین‌شان به تصرف درآمد. کسانی که از مهلکه جان به سالم به در بردند، به دره‌های کوهستانی گریختند. هلم با تلفات زیاد عقب نشینی کرد و در منطقه‌ای پناه گرفت که بعدها گودی هلم (هلمزدیپ) نام گرفت و آنجا محاصره شد. بعد از آن، زمستانی طولانی و سخت رسید و هلم هر دو پسرش را از دست داد. او درنده‌خو و نزار شده بود و دیدنش، دشمنانش را وحشت زده می‌کرد.

هلم سفید پوش، یکه و تنها بیرون می‌رفت؛ در شاخش می‌دمید و صدای نفیرش، در گودی طنین می‌افکند. سپس  به اردوگاه دشمنان می‌زد و با دست خالی و به تنهایی، تعداد زیادی از آن‌ها را می‌کشت. مردم می‌گفتند که هیچ سلاحی به او کارگر نیست و او گوشت انسان می‌خورد. سربازان دشمن از آن به بعد با شنیدن صدای شاخ او، به جای ایستادگی و حمله، فرار می کردند. حتی بعد از مرگ او و پیروزی روهیریم، صدای شاخ او هنوز هم قوت قلب روهان و هراسی برای دشمنانش بود.

شیپور هلم پتک‌مشت در گودی هلم

در فیلم ارباب‌حلقه‌ها: دو برج، در نبرد هلمزدیپ (استحکاماتی که به افتخار همین پادشاه گودیِ هلم نامیده شده) تئودن زمانی که تصمیم می‌گیرد همراه آراگورن برای آخرین بار به دشمنان بتازد، این جمله را می‌گوید: «شیپور هلم پتک‌مشت باید برای آخرین بار در گودی دمیده شود» و گیملی به بالاترین نقطه برج می‌رود و در شیپوری عظیم می‌دمد تا آخرین حمله روهیریم به وقوع بپیوندد.

انیمه ارباب‌حلقه‌ها: جنگ روهیریم که قرار بود در تاریخ ۲۱ آوریل ۲۰۲۴ مصادف با ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ منتشر شود، تحت‌تأثیر زنجیره‌ای از تغییرات در برنامه اکران فیلم‌های وارنر براز به علت اعتصابات بازیگران و نویسندگان رخ داده، تأخیر خورد و اکنون قرار است در تاریخ ۲۳ آذر ۱۴۰۳ منتشر شود.

طبق اخبار منتشر شده، صداپیشگان این اقتباس نمایشی پس از مدتی کوتاه معرفی شدند و «میراندا اوتو»، بازیگر نقش ائووین در سه‌گانه ارباب حلقه‌ها راوی انیمه جنگ روهیریم خواهد بود که برای آشنایی با دیگر صداپیشه‌های این انیمه می‌توانید این خبر را بخوانید. این انیمه با اینکه در حال حاضر زیر سایه شهرت سریال ارباب‌حلقه‌ها  قرار دارد و شخصیت‌های آشنایی چون آراگورن، لگولاس، تئودن و ائومر را ندارد، با اتکا به داستانی فرعی اما جذاب و ترکیب سلیقه مخاطبان فانتزی و انیمه می‌تواند اثری ماندگار شود و در جایگاه آثار اقتباسی ماندگار جای بگیرد.

درباره منصوره صادقی

در واقعیت...؟ مهندسی که عاشق نوشتن و ادبیات و موسیقی است. در مجازی....؟ کاربر فعال سابق و خسته‌ی فعلی که آردا را منزلگاه قدیمی و همیشگی می‌داند. در دنیاهای موازی...؟ شکارچی سرگردانی که اژدهایان بی‌خانمان را به سرپرستی می‌گیرد.

۴ دیدگاه

  1. کاش پیتر جکسون سریال ارباب حلقه هارو درست می‌کرد تو ۵فصل هر فصل هم ۱۰قسمت کافی بود تا آخر عمر باهاش زندگی می‌کردیم

    • تنها فیلمی هست “منظور سه گانه هابیت و سه گانه ارباب حلقه ها “.که چند ده بار دیدم و هر بار انگار بار اول هستش برایم لذت بخش تر از همه چیز هست .

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

مصاحبه با سید ابراهیم تقوی، مترجم و پژوهشگر ادبیات کهن ژرمنی و آثار تالکین

مصاحبه با سید ابراهیم تقوی، مترجم و پژوهشگر ادبیات کهن ژرمنی و آثار تالکین

۱. با سلام و وقت بخیر خدمت شما، سید ابراهیم تقوی عزیز. قبل از هر ...