آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - آخرین خبرها - کتاب جدیدی از تالکین در راه است: سقوط نومه‌نور

کتاب جدیدی از تالکین در راه است: سقوط نومه‌نور

کتاب جدیدی از تالکین در راه است: سقوط نومه‌نور

کتاب «سقوط نومه‌نور» (به انگلیسی: The Fall of Númenor) قرار است توسط برایان سیبلی، یکی از متخصصان مشهور دنیای تالکین، تمامی نوشته‌های منتشره در کتب مختلفی که مرتبط با دوران دوم رشته‌افسانه جی.آر.آر. تالکین هستند را یکجا گردآوری کرده و به همراه یادداشت‌هایی جدید بر متون از سوی سیبلی، در کنار نگارگری‌های هنرمند تحسین‌شده آلن لی، در قالب یک کتاب واحد برای مطالعه و استفاده‌ی علاقه‌مندان به دنیای تالکین در آبان ماه امسال به چاپ برسد.

برای اولین بار قرار است تمامی وقایع دوران دوم که توسط تالکین نوشته و پیش‌تر استادانه توسط کریستوفر تالکین ویرایش و به چاپ رسیده بودند به صورت یکجا در یک مجلد منتشر شود. این کتاب جدید شامل طراحی‌ها و نقاشی‌هایی کاملاً جدید به دست آلن لی است؛ او همچنین کتاب‌های ارباب حلقه‌ها و هابیت را با نگارگری‌های خود آراسته است و به خاطر کارهای هنری‌اش در فیلم‌های ارباب حلقه‌ها برنده اسکار شده بود.

در کنار متن این کتاب ۱۱ نقاشی رنگی کاملاً جدید (۱۰ نقاشی در بین صفحات کتاب و ۱ نقاشی به عنوان طرح جلد) نظیر ساخته‌شدن باراد-دور، هدایت الف‌ها توسط گالادریل از میان خزد-دوم و ۳۰ عدد طراحی سیاه و سفید قرار گرفته است.

جی. آر. آر. تالکین آشکارا گفته بود که دوران دوم سرزمین میانه یک «دوران تاریک است، و بخش زیادی از تاریخ آن گفته نشده است (یا نیازی نیست که گفته شود)». برای سالیانی طولانی خوانندگان برای فرونشاندن عطش خود تنها می‌توانستند به صفحات ارباب حلقه‌ها و ضمایم آن بسنده کنند.

با چاپ شدن سیلماریلیون پس از کوشش‌های کریستوفر تالکین در سال ۱۹۷۷ بود که داستان به شکلی کامل‌تر بیان شد، البته بخش اعظم این کتاب درباره دوران اول سرزمین میانه است ولی دو اثر مهم نیز در این مجموعه وجود دارد که پرده از وقایع پرآشوب مرتبط با ظهور و سقوط جزیره‌ی پادشاهی نومه‌نور، ساخته‌شدن حلقه‌های قدرت، ساخته‌شدن باراد-دور و ظهور سائورون، و آخرین اتحاد الف‌ها و آدم‌ها برمی‌دارد.

کریستوفر تالکین با انتشار کتاب قصه‌های ناتمام نومه‌نور و سرزمین میانه در سال ۱۹۸۰ نگاهی دقیق‌تر به این دوران از سرزمین میانه را برای علاقه‌مندان فراهم آورد و با مجموعه ۱۲ جلدی خود به نام تاریخ سرزمین میانه حجت را به اتمام رساند که در آنها حجم عظیمی از دست‌نوشته‌های پدرش را با توضیحاتی مفصل و جذاب قرار دارد.

اکنون با محوریت «حکایت سالیان» در ضمیمه‌ی ارباب حلقه‌ها به عنوان نقطه‌ی شروع، برایان سیبلی متون مختلف منتشرشده از تالکین را به صورتی گردآورده است که برای اولین بار قصه‌ی دوران دوم را به صورت یکجا بازگو کند؛ وقایعی که سرانجامشان به دوران سوم و جنگ حلقه، همانطور که در ارباب حلقه‌ها آمده، ختم می‌شود.

هابیت برای اولین بار در سال ۱۹۳۷ و ارباب حلقه‌ها در سال‌های ۵-۱۹۵۴ به چاپ رسیده بودند. هر کدام از آنها تبدیل به آثار ادبی کلاسیک پرفروش و مورد پسند جهانیان شدند تا جایی به بیش از ۷۰ زبان ترجمه و بیش از ۱۵۰ میلیون نسخه از آنها به فروش رفته است. سیلماریلیون که در سال ۱۹۷۷ منتشر شده بود، تنها در سال اول انتشار خود بیش از ۱ میلیون نسخه فروخته بود و اکنون به بیش از ۴۰ زبان ترجمه شده است.

برایان سیبلی می‌گوید: «از زمان انتشار سیلماریلیون در چهل و پنج سال پیش، من مشتاقانه گردآوری موشکافانه و پژوهش‌های کریستوفر تالکین را در راستای انتشار تاریخ اعجاب‌انگیز نوشته‌های پدرش درباره سرزمین میانه را دنبال کرده‌ام. برایم مایه افتخار است که سقوط نومه‌نور را به این مجموعه‌ی معتبر بیافزایم. امیدوارم که گردآوری ریسمان‌های بسیار قصه‌های دوران دوم در یک اثر واحد باعث یافتن – یا بازیابی – فرشینه‌ای نفیس از شخصیت‌ها و وقایعی شود که پیش‌درآمدی بر درام جنگ حلقه، همانگونه که در ارباب حلقه‌ها آمده، است.»

آلن لی می‌گوید: «باعث مسرت من بود که توانستم با جزئیات بیشتری در دوران دوم کنکاش کنم، و از آن وقایع پرسایه و کهن، اتحادها و مصیبت‌هایی که سرانجامشان به داستان‌های دوران سوم که با آنها آشناتریم می‌رسد، بیشتر بیاموزم. به هنگام کار بر روی ارباب حلقه‌ها و هابیت، هرجا که فرصتش یافت می‌شد، تلاش کردم که کهنگی مقتضی را در نقاشی‌ها و نگاره‌ها به صورت لایه‌ای از تاریخ و بازتابی از آن حکایت‌های کهن‌تر القا کنم. سقوط نومه‌نور فرصتی بی‌نظیر برای کنکاش عمیق‌تر در تاریخ غنی سرزمین میانه بود.»

سقوط نومه‌نور در تاریخ ۱۰ نوامبر ۲۰۲۲ (۱۹ آبان ۱۴۰۱) توسط انتشارات هارپرکالینز منتشر خواهد شد.

کتاب سقوط نومه‌نور و دیگر قصه‌های دوران دوم سرزمین میانه اثر جی.آر.آر. تالکین به کوشش برایان سیبلی و نگارگری‌های آلن لی

کتاب «سقوط نومه‌نور و دیگر قصه‌های دوران دوم سرزمین میانه» اثر جی.آر.آر. تالکین به کوشش برایان سیبلی و نگارگری‌های آلن لی

همچنین به مناسبت اعلام این خبر، انتشارات هارپرکالینز ۳ عدد از طراحی‌هایی که آلن لی با مداد برای کتاب «سقوط نومه‌نور» کشیده است را در اختیار وب‌گاه انترتینمنت ویکلی قرار داد که می‌توانید آنها را به همراه توضیحاتشان در پایین مشاهده کنید:

درباره الوه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

آیا می دانستید

آیا می‌دانستید اورک‌ها توانایی شورش علیه سائورون را داشتند؟ البته بنا بر یادداشتی در کتاب ...