آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - کتابخانه - مقالات تخصصی - در دفاع از گالادریل جنگجو در سریال ارباب حلقه‌ها

در دفاع از گالادریل جنگجو در سریال ارباب حلقه‌ها

گالادریل در سریال ارباب حلقه‌ها با بازی مورفید کلارک بر روی جلد مجله امپایر

به هنگام انتشار اولین تصویر از شخصیت گالادریل جنگجو در سریال ارباب حلقه‌ها، موج عظیمی از علاقه‌مندان دنیای تالکین به تصویر ارائه‌شده در زره و ساز و برگ نبرد به سبب تفاوت بسیار با تصویر ارائه‌شده از این شخصیت در فیلم‌های پیتر جکسون دست به اعتراضات گسترده‌ای زدند و تا به امروز می‌توانید آنها را در گوشه و کنار اینترنت بخوانید.

یکی از شورانرهای سریال حلقه‌های قدرت درباره گالادریل سریال گفته بود: «او پر از انرژی است و شمشیری دارد که شکسته چون اورک‌های زیادی را با آن از پای درآورده است. این گالادریل جوان و بی‌پروا چگونه به آن فرمانروای باتجربه و مسن‌تر تبدیل شد؟» این گالادریل در این زمان با خردمندی خود به عنوان بانوی اثیری الفی با بازی کیت بلانشت در فیلم‌های پیتر جکسون بسیار فاصله دارد. نقش گالادریل را مورفید کلارک در سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت که استودیو آمازون در حال ساخت آن است، ایفا می‌کند. اما این توصیفات همانطور که بسیاری از طرفداران بدان اعتراض دارند، خلاف نثر تالکین است؟

عنوان مقاله شاید اندکی گمراه‌کننده باشد چرا که این مقاله قصد ارائه دفاعی خاص یا بحث کردن در این راستا را ندارد و تنها مجموعه‌ای تقریباً کامل از نقل‌قول‌های مختلفی است که تالکین در آن گالادریل را یک جنگجو و مبارز معرفی می‌کند و در کتب مختلف به چاپ رسیده‌اند تا بتوانید تصورات ناقص یا نادرست خود که ریشه در اقتباس‌های سینمایی پیتر جکسون دارند را کنار گذاشته و به نوشته‌های خالق سرزمین میانه یعنی جی. آر. آر. تالکین توجه کنید. هنگامی که تالکین خود این تصویر را از گالادریل ارائه داده است، جای هیچ بحث یا دلیل دیگری برای جنگاور نبودن گالادریل وجود ندارد.

 

«[گالادریل در جوانی] سرشتی آمازونی داشت و زمانی که فعالیت‌های قهرمانانه و فیزیکی انجام می‌داد، موهایش را مثل یک تاج در بالای سرش می‌بست.»

نامه ۳۴۸ تالکین

در باب تنها زنان دیگری که تالکین برایشان لفظ «آمازون» استفاده کرده:

 

«سرکرده آنها هالت یک آمازون نامدار بود که محافظانش از میان زنان دست‌چین شده بودند.»

قصه‌های ناتمام

هالت، بانویی جنگجو و رهبر مردمانی در دوران اول بود.

 

«[ائووین] در حقیت یک سرباز یا «آمازون» نبود، بلکه همانند بسیاری از زنان دلیر، به هنگام بحران مستعد رشادتی عظیم در جنگاوری بود.»

نامه ۲۴۴ تالکین

«[گالادریل] دورف‌ها را نیز از نگاه یک فرمانده می‌دید و آنها را سلحشوران دلیری می‌دید که به جنگ اورک‌ها می‌روند.»

قصه‌های ناتمام

«حکایت پیکار گالادریل با پسران فئانور در غارت آلکوئالونده. چگونگی مبارزه‌ی او در کنار کله‌بورن.»

سرشت سرزمین میانه

«فین‌رود و گالادریل (که همسرش از تله‌ری بود) علیه فئانور و برای دفاع آلکوئالونده به مبارزه پرداخت.»

حلقه مورگوت (جلد دهم تاریخ سرزمین میانه)

«او سرسختانه علیه فئانور در دفاع از خویشان مادرش جنگید.»

مردمان سرزمین میانه (جلد دوازدهم تاریخ سرزمین میانه)

Young Galadriel by Anna Schilirò

Young Galadriel by Anna Schilirò

 

حال که گالادریل جنگجو در نثر تالکین برایتان آشکار شد، بیایید نگاهی به چند نقل‌قول دیگر بیاندازیم که مطابق با گالادریل سریال ارباب حلقه‌هاست:

«کله‌بورن و گالادریل … در دفاع [از اره‌گیون] در برابر سائورون نقش داشتند.»

سرشت سرمین میانه

«[گالادریل] ماندن در سرزمین میانه را تا هنگامی که سائورون هنوز کاملاً شکست نخورده بود وظیفه می‌دانست.»

قصه‌های ناتمام

«[گالادریل] رویای سرزمین‌های دوردست را داشت.»

مردمان سرزمین میانه (جلد دوازدهم تاریخ سرزمین میانه)

«[گالادریل] دوست داشت که به دور از خانه خویشانش پرسه بزند.»

سرشت سرزمین میانه

«او برای دیدن سرزمین‌های بکر دوردست مشتاق بود.»

حلقه مورگوت (جلد دهم تاریخ سرزمین میانه)

Nerwen Artanis by Elena Kukanova

Nerwen Artanis by Elena Kukanova

 

به عنوان آخرین نقل‌قول این مقاله بگذارید بگوییم که ایده‌ی جنگیدن زنان الف چیزی غریب یا دور از ذهن نیست، چنانکه تالکین گفته است:

«بی‌شک به هنگام تنگناهای حاد یا دفاع نومیدانه، نیسی [=زنان الف] دلیرانه می‌جنگیدند.»

حلقه مورگوت (جلد دهم تاریخ سرزمین میانه)

درست همانگونه که ایدریل در قصه‌های گم‌شده، بخش دوم (جلد دوم تاریخ سرزمین میانه) در سقوط گوندولین با شمشیر به مبارزه مشغول است.

هنوز مثال‌هایی بیشتر در کتاب‌های تالکین وجود دارد که می‌توان به آنها مراجعه کرد، اما پیشنهاد می‌کنیم برای درک صحیح از نوشته‌های تالکین درباره گالادریل که بسیار با گالادریلی که در انتهای دوران سوم در لورین زندگی می‌کند متفاوت است، به بخش مربوطه در کتاب قصه‌های ناتمام که به فارسی نیز ترجمه شده است مراجعه کنید. گالادریل در دوران دوم و پیش از آن شخصیت و خلق و خویی متفاوت دارد که در سریال ارباب حلقه‌ها نیز رعایت شده است.

در انتها لازم به ذکر است که نگارنده خود علاقه‌ای به شخصیت گالادریل در کتاب ندارد و در نظرش بزرگ کردن او در کتاب‌ها از منطق پیروی نمی‌کند، چرا که در مقایسه با دیگر شخصیت‌ها نه تنها تقریباً هیچ عمل مفید اختصاصی ندارد، بلکه ضرر بیشتری برای سرزمین میانه داشته است. لیکن منبع رشته‌افسانه را می‌بایست تنها کتاب‌های تالکین دانست، نه فیلم‌ها یا تصورات و headcanonها و فن‌فیکشن‌های شخصی. به همین خاطر تلاش شورانرها و نویسندگان سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت برای به تصویر کشیدن نثر خود تالکین مایه امیدواری است.

لطفاً پیش از اعتراضات اینچنینی یکبار دیگر کتاب‌های تالکین را به درستی بخوانید و به چیزهایی که در حافظه دارید اعتماد نکنید.

گالادریل را به عنوان فرمانده سپاهیان شمال معرفی کرده است. او زرهی را پوشیده که پیش‌تر در پوسترهای سریال مشاهده شده بود

درباره الوه

۸ دیدگاه

 1. بسیار عالی مثل همیشه!

 2. چرا که در مقایسه با دیگر شخصیت‌ها نه تنها تقریباً هیچ عمل مفید اختصاصی ندارد، بلکه ضرر بیشتری برای سرزمین میانه داشته است.
  این جمله بالا یعنی چی؟ میشه بیشتر توضیح بدید یا اینکه لینکی بدید که بریم مطالعه کنیم؟

 3. همچنان هیچ کدوم از این نقل قول ها ما رو به زره پوشیدن گالادریل و فرماندهی مستقیم نبرد دلالت نمیکنه. لزوما منظور جناب تالکین از مبارزه، فرماندهی کردن روی اسب با زره و شمشیر نیست. گالادریل تالکین نیروهایی فراتر از شمشیر و فولاد در اختیار داره.

  • یکم بیشتر روی زبان فارسی خودتون کار کنید که متوجه نوشته‌ها بشید و اینکه تخیلات پیتر جکسون در فیلم‌های هابیت رو وارد داستان‌های تالکین نکنید لطفاً :))

 4. چرا که در مقایسه با دیگر شخصیت‌ها نه تنها تقریباً هیچ عمل مفید اختصاصی ندارد، بلکه ضرر بیشتری برای سرزمین میانه داشته است.

  اونیکه اینو نوشته واقعا توهین به شعور بقیه کرده

 5. مقاله عالی بود مثل همیشه.
  پ. ن رو هم خیلی دوست داشتم 🙂

 6. عالی بود ممنون ??

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

«ارثیه‌ی فرودو» اثر دوناتو هیانکولا

برندگان جایزه انجمن تالکین ۲۰۲۴ اعلام شدند

جایزه انجمن تالکین که چندین سال است با هدف شناسایی آثار برتر خلق شده در ...