خانه - کتابخانه - مقالات - ۱۵ مکان که طرفداران تالکین باید قبل از مرگ ببینند

۱۵ مکان که طرفداران تالکین باید قبل از مرگ ببینند

کتاب ها و آثار جی.آر.آر تالکین همچنان الهام بخش اند. به لطف موفقیت بزرگ امتیاز فیلم پیترجکسون، نسلی کاملا جدید، فانتزی و جادویی که تالکین خلق کرد را کشف کرده است. اما تالکین، یک علم آموز و پروفسور دانشگاه از چه چیزی الهام گرفته بود تا مناظری باور نکردنی چون موردور، شایر، جنگل های سیاه بیشه، و برجهای باراد-دور و اورتانک را به تصویر بکشد؟ برای فهمیدن این موضوع چه راهی بهتر از این است که از مکان هایی دیدن کنیم که تالکین در آن ها زندگی، رشد و کار کرده بود؟ تعدادی از این مکان ها الهام بخش او برای خلق سرزمین میانه بوده اند، و در این مقاله برای هر طرفدار تالکینی که می خواهد تلاش کند تا ذهن استاد حقیقی فانتزی عالی را درک کند، پانزده مکان معرفی شده است.

۱- آسیاب سِرهول

تالکین در “Orange Free State” در آفریقای جنوبی به دنیا آمد و زمانی که چهار ساله بود، خانواده ی او به حومه ی بیرمنگام نقل مکان کردند. در آن زمان بیرمنگام قلب صنعتی انگلستان بود. اما تالکین دور از کارخانه ها و انبارها زندگی می کرد و از زمین های زراعی وسیع، مراتع، جنگل ها و کلبه های ظریف و عجیب در دهکده ی کوچکی از آسیاب سرهول لذت می برد. تالکین بخش زیادی از کودکیش را در سرهول گذراند که در مرکزش یک آسیاب آبی داشت و تالکین در آنجا با برادرش به بازی می پرداخت. بسیاری از مردم معتقدند تالکین از خاطرات اولیه ی کودکیش در سرهول، برای شایر یا هابیتون الهام گرفته است. با نگاهی به ساختمان خود آسیاب متوجه خواهید شد چرا! اگر یک بنا در زمین باشد که بتواند به بهترین شکل بگ اند را توصیف کند آن آسیاب سرهول است.  تالکین به قدری این مکان را دوست داشت که در سال ۱۹۶۰ کمک هزینه ای برای مرمت آن پرداخت. (توضیحات ویراستار: البته تالکین نام بگ اند را از مزرعه خاله خود، جین نیو، که «بگ اند» نام داشت گرفته است.)

۲- پراتس فولی

برج اورتانک در آیزنگارد و برج باراد-دور در موردور، دو برج تالکین نام دارند. در حالی که چندین مکان الهام بخش برای این دو بنا پیشنهاد شده است، وقتی به پراتس فولی چشم بدوزید اقرار خواهید کرد یک گزینه ی اصلی در این مورد است. در جایی نه چندان دورتر از محل زندگی تالکین در کودکی، برج بلند و باریک پراتس فولی، با آن باروها و ظاهر قرون وسطایی، انگار مستقیما از یک صفحه ی کتاب های تالکین بیرون پریده است. این برج در سال ۱۷۵۷ توسط جان پرات ساخته شده است. کلمه ی فولی هم در اصل می تواند اشاره ای به منظره ی بی همتای بیرمنگام پیش از صنعتی شدن باشد.

در هر صورت در روزگار تالکین، مشخص ترین منظره ی قابل رویت از بالای پراتس فالی، باید برج بلند “فواره ی اجبستون” یا “برج ساعت” نزدیک دانشگاه باشد.

۳- فواره ی اج‌بستون

اگر برج پراتس فولی، زمینه ساز الهام برج اورتانک در آیزنگارد باشد، برج مجاور، فواره ی اج‌بستون، به راحتی می تواند ایده یی برای باراد-دور موردور باشد. صدای غرش موتورخانه و ماشین و بخارهای مهیب رانده شده از دودکش ها در دوره ی تالکین، بی شک شباهت زیادی به فضای تاریک و منحوس موردور دارد که تالکین آن را استادانه توصیف کرده است.

۴- نیوزیلند

با اینکه تالکین به شخصه هرگز نیوزیلند را ندیده بود، اما صحنه سازی قوی استفاده شده توسط پیتر جکسون در سه گانه های هابیت و ارباب حلقه ها قطعا جو سرزمین میانه را در این مکان ساخت. مطمئناً دیدن نیوزیلند برای هر طرفداری که شیفته ی فیلم هاست ارزشمند است. صحنه سازی قوی و باابهت، امکان نگاهی اجمالی به سرزمین میانه در زندگی واقعی را مهیا می کند، به خصوص کوه ناروهوی که به عنوان کوه نابودی از آن استفاده شد. (توضیحات ویراستار: از کوه روپهو نیز بعنوان کوه نابودی در سه گانه پیتر جکسون استفاده شده است.)

 با اینکه نیوزیلند از هر دو قاره ی آمریکا و اروپا پروازی طولانی دارد، کشتی های تفریحی استرالیایی راهی آرامتر و آرامش دهنده تر برای دیدن نیوزیلند و جزایر اطرافش ارائه می کند. مناظر طبیعی در نظر گرفته شده به عنوان تصویری از تخیل تالکین، می تواند ارزش این هزینه را داشته باشد.

۵- دره ی لاتربرونن، سوئیس

وقتی تالکین نشسته بود و مکان های متعدد سرزمین-میانه را طرح ریزی می کرد، به آسانی متوجه شباهت شگفت انگیز نقاشی خودش از پایگاه الفی، ریوندل و چشم انداز حقیقی لاتربرونن، شد. جای تعجبی ندارد که تالکین در اواخر نوجوانی خود به این دره سفر کرد، جایی که او باید میان تپه ها و رود وایس لاچینه که راهشان را از میان دره باز کرده بود، گیر می افتاد تا شاید الهامی برای رود بروآینن[۱] سرزمین میانه شده باشد.

۶- خانه ی تالکین در آکسفورد

جایی که تالکین در آن زندگی و کار کرد، فعالیت اجتماعی داشت و در گذشت به اندازه ی بیرمنگام، مکانی که تالکین در آن رشد کرد، اهمیت دارد. آکسفورد همان جایی است که تالکین در آن ارباب حلقه ها را نوشت. یک لوح آبی به اهمیت جاده ی نورث مور بیستم در شمال آکسفورد اشاره می کند، جایی که تالکین آثار معروفش را نوشت. در هر صورت به خاطر ۱۷ سالی که تالکین برای نوشتن هابیت و ارباب حلقه ها در اتاق های کوچک این خانه صرف کرد، هر طرفدار تالکینی باید این خانه ی نقلی را ببیند.

۷- کالج مرتون

تالکین زمان زیادی از عمرش را پرفسور زبان و ادبیات انگلیسی بود. او ۱۴ سال در کالج مرتون آکسفورد، یکی از قدیمی ترین کالج های انگلستان که در قرن سیزدهم تاسیس شده است، تدریس می کرد. همچنین مرتون یکی از قدیمی ترین کتابخانه های فعال انگلستان را داراست که تالکین زمان زیادی را در آن صرف مطالعه و بررسی می کرد.

۸- کالج اکسِتر

اگر از کالج مرتون دیدن کردید، باید در بعدی را هم بکوبید و به کالج اکستر بروید. جایی که تالکین از سال ۱۹۱۱ تا جنگ جهانی اول دوره ی کارشناسی خود را در آن می گذراند. اگر چه ساختمانی که اتاق او در آن واقع بود دیگر وجود ندارد، این کالج یک شعبه ی نسبتا متعهد به انجمن تالکین است که هر پنج شنبه شب راس ساعت هفت، در اتاق پیپا لانگستون- خانه ی کورن‌وال دیدار دارند.

۹- راهِ آدسن

مکانی معروف در زندگی تالکین، راهِ آدسن در زمین های کالج مگدالن آکسفورد است. جایی که صحبت مفصل تالکین و هوگو دایسن با سی.اس لوئیس اتفاق افتاد و منجر به گرویدن لوئیس به مسیحیت شد. علاوه بر آن منظره ی زیبای این جاده با درختان بلند در حاشیه ی آن، تصویری از جاده ی در دل سیاه بیشه از کتاب هابیت را مجسم می کند.

۱۰- درخت باغ دانشگاه گیاه شناسی تالکین

تالکین زمان زیادی را در باغ دانشگاه گیاه شناسی آکسفورد گذراند؛ جایی که مقابل درخت محبوبش می نشست. عکس معروفی از این درخت پیچ خورده ثبت شده است که نمونه ی تغییر شکل یافته ای از گونه ی پینوس نیگرا (نوعی کاج) است. این کاج اتریشی به عنوان ایده یی برای انت های ارباب حلقه ها در نظر گرفته می شود، چرا که درخت حالتی دارد که گویی به پا خواسته است و راه می رود.

۱۱- میخانه ی کودک و عقاب

تالکین فردی مشتاق برای نوشیدن بود و از میخانه ها لذت می برد. در آکسفورد، پاتوق او کودک و عقاب بود، جایی که یک مرد بالغ می توانست بیشتر از سی سال در آن بنوشد. او به طور منظم در این میخانه بود و اغلب وقتش را با دیگر چهره های ادبی آن دوره مانند سی.اس لوئیس می گذراند. تالکین، لوئیس و دیگر نویسنده ها، انجمنی ادبی با عنوان  اینکلینگز (اوهام) تشکیل داده بودند و قطعاتی از آثار  یکدیگر را در آن میخانه می خواندند که در حال حاضر توسط لوحی به یادگار نگه داشته شده است.

۱۲- کتابختانه ی بودلیان

مکان دیگری که هر طرفدار تالکینی باید ببیند کتابخانه ی بودلیان است، کتابخانه ی پژوهشی اصلی دانشگاه. اینجا جاییست که نسخه های خطی ارزشمند و طرح های اصلی تالکین برای ارباب حلقه ها، نگهداری می شود و این امتیاز منحصر به فرد را به طرفداران می دهد تا آثار اصلی تالکین را از نزدیک ببینند. علاوه بر آن، این مکان، خانه ی کتاب سرخ هرگست نیز هست. یکی از مهمترین نوشته های قرون وسطی در دنیا که شامل اشعار و داستان های کهن (نوشته شده به زبان ولش[۲]) و احتمالا ایده یی برای کتاب سرخ سرحد غربی تالکین بوده است.

۱۳- اوکسون موت (انجمنی در دانشگاه آکسفورد)

اگر شما هرگز در یک رویداد بزرگ تالکینی نبوده اید نمی توانید خودتان را یک طرفدار بنامید. شاید بهترین رویداد اوکسون موت باشد که توسط انجمن تالکین در دانشگاه آسفورد و در طول نزدیک ترین آخر هفته به ۲۲ سپتامبر (تولد فرودو و بیلبو بگینز) برگزار می شود. جشن آخر هفته ترکیبی از گفتگوها، نمایشگاه ها، شوها و بالماسکه ای است در شب که در آن همه لباس شخصیت های محبوبشان در ارباب حلقه ها را می پوشند.

۱۴- آرامگاه تالکین

ملاقات آکسفورد بدون ادای احترام به خود این بزرگ مرد کامل نخواهد بود. تالکین در گورستان ولورکات در شمال آکسفورد حومه ی ولورکات به خاک سپرده شده است. هر ساله طرفداران تالکین از این آرامگاه دیدار می کنند و دسته گل هایی را تقدیمش می کنند. این مکان، محلی بی نظیر برای بازتاب آرامش در کارهای او و اهمیتشان به ادبیات است.

۱۵- سام

تالکین یکی از متعدد افراد بدشانس بود که در جنگ سام، در شمال فرانسه، در طول جنگ جهانی اول جنگید، حوادثی که تاثیر زیادی بر زندگی و باور او داشتند. به عنوان افسر در حال خدمت برای گردان یازدهم لانکشایر فوسیلرز، تالکین دوستان زیادی را از دست داد، از جمله همکلاسی های مدرسه اش رابرت گیلسون و جفری باچ اسمیت. می توان گفت خود تالکین هم به دلیل ابتلا به تب خندق نجات پیدا کرد. چرا که مجبور شد به انگلستان برگردد تا دوره ی نقاهتش را طی کند. به هر حال، جنگ تاثیر بزرگی روی او گذاشت. او بارها در مورد نفرت خود از جنگ نوشت، این نفرت به هر علتی که باشد، در نامه هایی که برای پسرش کریستوفر در طول جنگ جهانی دوم نوشت مشهود است. گویی توصیفاتش از ویرانی بعد از جنگ در سیلماریلیون هم مدیون تجربیات دوران جنگش هستند. به ویژه اثر مخرب اژدهایان آهنی مهیب مورگوت که شاید اشاره ای به استفاده از تانک ها برای اولین بار در طول جنگ، در سام باشد.

 • منبع.
 • مترجم: منصوره.ص.
 • ویراستار: محمدرضا تقی‌آبادی.

پی‌نوشت‌ها:

[۱] بروآینن: رودی در شرق اریادور که با دو شاخه انشعاب از دامنه های غربی کوه های مه آلود شروع می شد. شاخه ی  جنوبی این رود از میان دره ی عمیقی می گذشت که لرد الروند در آن پایگاه ریوندل را ساخته بود. بروآینن تنها یک معبر دارد و آن معبر ریوندل است.

[۲] ولش: یکی از بان های محلی ولز.

۹ دیدگاه

 1. عالی بود واقعا مکان های دلپذیری ان….??

 2. ای کاش عکساشون رو میزاشتید

 3. یا عکس داره و اینترنت من ضعیفه؟؟؟

 4. سپاس از دوستان
  حتما و باید قبل از مرگ میبینم

 5. عکس ها برای من که میاید احتمالا اشکال از نت بقیه هست که نمیاد

 6. جالب بود
  مقاله ای هم میخواندم که مکان های شگفت آوری را معرفی کرده بود که تا ۱۵ سال دیگر محو می شوند که جای تاسف داره، پیشنهاد میکنم شما هم بخونید https://www.touristgah.com/Article/56
  حتی ونیز ایتالیا هم در این لیست بود که باورم نمی شد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.