خانه - کتابخانه - مقالات - چرا کتاب های تالکین در میان دانش آموزان پر طرفدارند؟

چرا کتاب های تالکین در میان دانش آموزان پر طرفدارند؟

-مترجم: سجاد.ک

این یک حقیقت بی چون و چرا است که  با وجود افزایش داستان های فانتزی امروزی در میان کتاب های کودکان، کتاب های فانتزی تالکین هنوز هم جایگاه شماره یک را در لیست کتاب های مورد علاقه کودکان را اشغال کرده اند. کتاب های تالکین طرفداران زیادی در میان میلیون ها کودک آمریکایی دارد، مخصوصا کودکان دبیرستانی.
این دلیلی است که ما باید نکته و دلیل اصلی پشت این قضیه  را بیابیم.
بعضی از نوشته های عظیم تالکین به شرح زیر اند:
هابیت،سیلماریلیون و ارباب حلقه ها.
اگر شما در دنیای کتاب های تالکین تازه وارد هستید، ما شما را در یک نیم نگاه، در مورد آنچه که کارهای تالکین را تشکیل میدهند و باعث هیجان  کودکان می شوند همراهی میکنیم و بعد دلیل اینکه چرا این نویسنده (تالکین) به عنوان بهترینِ فانتزی نویسان در میان کودکان است را خواهید یافت.
بیایید باهم گذری داشته باشیم بر سه عدد از این کتاب های پر طرفدار که در بالا به آنها اشاره شد،برای کشف کردن رازی که از آن برای جلب کردن تمام توجه کودکان استفاده شده است.

هابیت:

هابیت یکی از موفقیت های بزرگ در مجموعه تالکین محسوب می شود که چیزی بیشتر از  صد میلیون نسخه فروش داشته است و به شصت زبان زنده در سرتاسر دنیا ترجمه شده است.
اما آن چه چیزی است که باعث شده است که “هابیت” را به عنوان یک موفقیت در طول دهه ها به یاد بیاوریم؟
شعرهای به کار برده شده،رفتار کارکتر ها یا توصیف های آن؟
شخصیت اصلی، بیلبو بگینز، فقط یک شخص کوچک است اما او نقشی را بازی میکند که هیچ شخص کوچکی (مانند بیلبو) دوست ندارد ارتباطی با آن داشته باشد. او صحنه هایی کم یاب از شجاعت اخلاقی خود را نشان میدهد که هیچ کس توان آن را ندارد. او غول های آدم خوار را بدون هیچ ترسی به تمسخر می گیرد و حتی قبول میکند که به درون تونلی تاریک فرستاده شود، جایی که اژدهایی ترسناک قرار دارد. این یک شجاعتِ خارق العاده نمادین است که تالکین به خوانندگان آثارش تقدیم میکند و این نیازمند است که خوانندگان با آن همراه شوند (قسمتی از آن باشند). خط داستانی هابیت بسیار ساده و در عین حال جذاب است. نثری که استفاده شده است بسیار ساده است که حتی افراد ساده هم میتوانند با آن ارتباط برقرار کنند و در جریان اصلی داستان بمانند. استفاده از فضا سازی و تصویر های پویا در سرار داستان، تاثیرات به یاد ماندنی را در ذهن خوانندگان بر جای میگذارد. تالکین دنیایی خیالی را خلق کرد که هیچ کس تا به حال قادر به انجام آن نبوده است، مکانی که سرشار از شگفتی، شیفتگی و جادو است.

سیلماریلیون:

چیزی که مشخصا تالکین را از سایر فانتزی نویسان جدا میکند، توانایی خلق یک دنیایی افسانه ای اما واقع بینانه است که توجه خوانندگان را به سوی آن دنیای خارق العاده می کشاند. سیلماریلیون کتابی است که خارج از اسطوره شناسی نوشته شده است، جایی که تالکین سایر نژاد ها و حیوانات را خلق میکند که همزیستی فوق العاده ای دارند و خوانندگان را برای چنین زندگی ای مشتاق می کند. این داستان به طور کامل حول محور سرزمین میانه است و تمام اتفاقات در چنین دنیایی رخ میدهد.

ارباب حلقه ها:

در واقع، این کتاب قرار نبود که یک کتاب کودکان باشد و تقریبا یک انعکاس از زندگی شخصی تالکین است. هرچند، همان طور که زمان گذشته است، کتاب نیز پشت سر هم بازتولید شده است تا اینکه به  یک کتاب شگفت انگیز کودکان تبدیل شده است. همان طور که در بخش اول کتاب میگذرد، لحن تالکین کم کم  شروع می کند به تبدیل شدن از شخصی مالی خولیایی به یک شخص که به سادگی نمیتواند خوب را از بد تشخیص دهد. نثر داستان توجه خوانندگان را جلب میکند که تالکین به آهستگی خواندگان را از یک دنیایی واقعی به یک دنیایی اسطوره ای و خیالی وارد میکند که هیچ کسی رویای آن را هم ندیده است. کتاب، کودکان را جذب دنیای خلق شده و تصور زندگی در آن دنیا می کند. در نتیجه، نوشته های تالکین هنوز هم در میان کودکانی که داستان های فانتزی را دوست دارند،پر طرفدار هستند.

درباره *فئانور*

۳ دیدگاه

  1. خیلی خوب بود ولی بهتر بود می گفتید نوجوان ها، مخصوصا اینکه دانش آموزهای دبیرستانی دیگه کودیک نیستن. اونا نوجوانن. خب شاید چیز کوچیکی باشه ولی اینکه مخاطبان یک اثر رو به درستی معرفی کنید خیلی تاثیر داره. چون اصلا عنوان این مقاله داره طیف خاصی از مخاطبان رو پوشش می ده که به نظرم حداقل کودک نیستن.
    شاید هم باشن …. !!!!!! آخه Students طیف عظیمی از سنین رو پوشش می ده. حتی هب دانشجوها هم می گن Students

    خب دیگه بریم سراغ مقاله، بله مقاله ی خوبی بود و بیشترش رو می دونستیم که البته خودتون هم گفته بودید که این توضیحات برای کسانی هست که آشنایی ندارن.
    موفق و سربلند باشید

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.