آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - کتابخانه - مقالات تخصصی - ۲۰ حلقۀ ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت کدام‌اند؟

۲۰ حلقۀ ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت کدام‌اند؟

حلقه‌های قدرت - سریال ارباب حلقه‌ها

در تیزر سریال «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت» راوی که مورفید کلارک، بازیگر نقش گالادریل است، شعر معروفی را می‌خواند که ما آن را تحت عنوان «شعر حلقه» می‌شناسیم. این شعر در برهه‌ای از زمان در هنگام اهدای حلقه‌های قدرت در میان مردمان آزاد به شهرت رسید. شعر کامل حلقه از قرار زیر است که بخش انتهایی آن در تیزر بیان نمی‌شود:

حلقه‌ای سه برای پادشاهان الف در زیر گنبد نیلی،

حلقه‌ای هفت برای فرمانروایان دورف در تالارهای سنگی،

حلقه‌ای نه برای آدمیان که محکوم به مرگ‌اند و فانی،

و یکی از برای فرمانروای تاریکی

بر سریر تاریکش،

در سرزمین موردور و سایه‌های آرمیده‌اش،

حلقه‌ای است از برای حکم‌راندن، حلقه‌ای است برای یافتن،

حلقه‌ای است از برای آوردن، و در تاریکی به هم پیوستن،

در سرزمین موردور و سایه‌های آرمیده‌اش.

– کتاب ارباب حلقه‌ها یاران حلقه، ترجمه رضا علیزاده

 

۳ حلقه برای الف‌ها

سه حلقه‌ی الفی ننیا، ناریا و ویلیا بودند که در ساخت آن‌ها در حدود سال ۱۵۹۰ دوران دوم توسط کله‌بریمبور در اره‌گیون به پایان رسید. سائورون در ساخت این حلقه‌ها هیچ دخالتی نداشت و اگرچه هنوز تحت تاثیر حلقه یگانه بودند اما به فساد ارباب تاریکی آلوده نشدند. نگهبان حلقه ننیا گالادریل بود که از آن برای حافظت از سرزمین خود استفاده می‌کرد. ننیا حلقه‌ی آب بود و حلقه‌ی همیشه استوار نامید می‌شد. این حلقه از میتریل ساخته شده بود و گوهری سفید رنگ داشت.

نگهبان حلقه ویلیا یا حلقه‌ی هوا گیل-گالاد، شاه برین نولدور بود، اما بعدا به الروند، فرمانروای ریوندل رسید. ویلیا گوهری آبی رنگ و بدنه‌ای طلایی داشت. توانایی‌های دقیق این حلقه مشخص نیست، اما احتمال داده می‌شود که ویلیا توانایی التیام‌بخشی و مراقبت از افراد را داشته است. این حلقه قوی‌ترین در میان سه حلقه الفی بود.

نگهبان حلقه‌ی ناریا کیردان کشتی‌ساز بود. البته در قصه‌های ناتمام گفته شده که کله‌بریمبور در ابتدای جنگ الف‌ها و سائورون حلقه‌ی ننیا را در کنار ویلیا به گیل-گالاد داد، و او بود که حلقه را به کیردان سپرد. اما زمانی که گندالف به سرزمین میانه آمد، حلقه به او داده شد. حلقه‌ی آتش با گوهری سرخ رنگ به افراد قدرت مقاومت در برابر ظلم و ایستادگی مقابل تباهی زمان را می‌داد.

 

۷ حلقه برای دورف‌ها

هفت حلقه دیگر به پادشاهان دورف‌ها رسید. معروف‌ترین آن‌ها حلقه ترور بود. در فرهنگ دورفی آمده که کله‌بریمبور پیش از سقوط اره‌گیون این حلقه را به دورین سوم داده بود. دورف‌ها به سبب ذات رام‌ناپذیر خود در برابر جادوی حلقه‌ها مقاومت کردند و حتی با به دست کردن آن‌ها ناپدید نمی‌شدند. آن‌ها از حلقه‌ها فقط برای کسب ثروت و قدرت بیشتر استفاده می‌کردند و همین باعث شد طماع و بیش از اندازه ثروتمند شوند. سائورون از این فساد به نفع خود بهره‌ها جست. چهار حلقه دورفی توسط اژدهایان بلعیده یا نابود شدند، اما سائورون توانست سه حلقه را پس بگیرد.

 

۹ حلقه برای انسان‌ها

نه حلقه‌ی آدمیان به دست جواهرسازان اره‌گیون زیر نظر سائورون ساخته شدند. روی هر یک از این حلقه‌ها گوهری گران‌بها نشسته بود. اطلاعات اندکی از صاحبان حلقه‌های نُه‌گانه در دست است، اما می‌دانیم که سه نفر آن‌ها نومه‌نوری بودند و حداقل یکی از آنان خامول نام داشت و فرمانروای شرقی‌ها بود. سائورون با اهدای این نُه حلقه به آدمیان آن‌ها را به زیر سلطه حلقه یگانه و خودش برد. این افراد در اثر احاطه حلقه‌ها به وادی اشباح سقوط کردند و تبدیل به نزگول شدند. حلقه‌های نُه‌گانه به مالکان آن‌ها زندگی جاودانه داده بود، و فرمانروای آنان شاه جادوپیشه‌ی آنگمار بود که پادشاهی شمالی دونه‌داین را منقرض ساخت. نزگول قریب به یقین در طول داستان حامل حلقه‌های نُه‌گانه نبودند و این حلقه‌ها در اختیار سائورون قرار داشتند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به این مدخل در فرهنگنامه بزرگ آردا مراجعه کنید.

 

۱ حلقه برای سائورون

حلقه یگانه عظیم‌ترین حلقه‌ها بود که با نام حلقه حکفرمایی شناخته می‌شد و محرمانه توسط سائورون در آتش کوه نابودی یا اورودروین ساخته شد. کسی که این حلقه را می‌پوشید به دنیای اشباح منتقل و در نتیجه از جهان واقعی ناپدید می‌شد. زمانی که سائورون حلقه یگانه را در انگشت می‌کرد از تمامی کرده‌های حلقه‌های کهتر آگاه و از اندیشه کسانی که آن حلقه‌ها را به دست داشتند، باخبر می‌شد و هدایت‌شان می‌کرد. ولی زمانی که او حلقه یگانه را در دست کرد، الف‌ها متوجه این نقشه شوم شدند و حلقه‌ها را مخفی ساختند. این اتفاق موجبات جنگ سهمگینی میان الف‌ها و سائورون را فراهم کرد که خود ماجرایی جداگانه و مفصل است.

درباره ایمان صاحبی

از سال ۱۳۹۰ با نام کاربری لگولاس در قلمروهای جنگلی آردا سرگردانم و این‌جا می‌خواهم دینی را ادا کنم که از تالکین به گردن دارم. ماموریت من این است که با قلم‌فرسایی در قالب خبر و مقاله ادامه‌دهنده راه غول‌هایی باشم که روی شانه‌هایشان ایستاده‌ام.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

ایان مک‌کلن مایل به ایفای نقش مجدد گندالف است

ایان مک‌کلن مایل به ایفای نقش مجدد گندالف است

ایان مک‌کلن، بازیگر نقش گندالف در سه‌گانه ارباب حلقه‌ها و هابیت درباره احتمال بازی در ...