آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - آخرین خبرها - مجموعه‌ای سه جلدی از اشعار تالکین منتشر خواهد شد

مجموعه‌ای سه جلدی از اشعار تالکین منتشر خواهد شد

مجموعه‌ای سه جلدی از اشعار تالکین منتشر خواهد شد

در بیانیه رسمی انتشارات رسمی آثار تالکین پیرامون مجموعه اشعار جی. آر. آر. تالکین آمده است:

انتشارات هارپرکالینز اعلام کرد که مجموعه اشعار جی. آر. آر. تالکین را با ویرایش کریستینا اسکال و وین جی. هموند در تاریخ ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۴ (۲۲ شهریور ۱۴۰۳) منتشر خواهد کرد.

شعر نخستین روشی بود که تالکین با آن خلاقیت خود را ابراز کرد و به‌واسطه آن بذر بلندپروازی ادبی او کاشته شد. از دل یکی از نخستین اشعار او با نام سفر دریایی ائارندِل ستاره شامگاهی که در سال ۱۹۱۴ سرودنش را آغاز کرده بود، شخصیت ائارندیل پدیدار شد و جهان سیلماریلیون و سپس هابیت و فرمانروای حلقه‌ها از پی او سرچشمه گرفت. هر کدام از این داستان‌ها مملو از اشعار طنزآمیز، فراموش‌نشدنی، جادویی، دل‌انگیز و سوزناک است.

کریستینا اسکال و وین جی. هموند، محققان پرآوازه دنیای تالکین، به شرح ماجرای پشت هرکدام از اشعار پرداخته و آنها را تحلیل کرده‌اند و در پی این کوشش، از زحمات عظیمی که تالکین برای هرکدام از اشعار صرف کرده بود پرده برداشته‌اند که حاصل آن انتشار اثری است که بیش از پیش نشان می‌دهد مهارت اعلای جی. آر. آر. تالکین نه‌تنها در نویسندگی، بلکه در شاعری نیست ستودنی است.

کریستینا اسکال و وین جی. هموند می‌گویند:

«آماده‌سازی این مجلدات از اشعار با تشویق کریستوفر تالکین مایه افتخار بود. با گردآوری و چاپ اشعار پدر او، که بسیاری‌شان از آثاری چاپ‌نشده نقل شده‌اند، این اطمینان را حاصل می‌کند که مهارت تالکین در سرودن شعر بیش از پیش شناخته شود. در ابتدا قرار بود که تنها اشعار ابتدایی او مورد بررسی قرار گیرند، اما دیری نپایید که به مزیت بررسی تمامی آثار منظوم او که در طی شش دهه سروده شده بود، پی بردیم تا با توضیحاتی به سبک حرفه‌ای کریستوفر در مجموعه تاریخ سرزمین میانه سیر پیشرفت این اشعار را از میان صدها شعر چاپ‌شده و دست‌نویس پدرش نشان دهیم. اندکی پیش از مرگ کریستوفر ما توانستیم بخشی آزمایشی از کتاب را به وی نشان دهیم که در نظر او «چشمگیر و بی‌اندازه پسندیده» بود.»

کریس اسمیت، مدیر بخش چاپ می‌گوید:

«اشعار همانند رگه‌های میتریل در میان تمامی کتبی که جی. آر. آر. تالکین نگاشته بود، جریان دارد. دلخوشی او در زبان و داستان‌پردازی بود، و تقریباً ۲۰۰ شعر منتشره در این مجلدات نشانگر اوج خلاقیت او در نظم است. در این مجموعه سه جلدی جدید، جهان‌هایی مینیاتوری برای اکتشاف و لذت بردن وجود دارد که مملو از شخصیت‌هایی فراموش‌نشدنی و فضاهایی آشنا و پر از شگفتی است.»

ویراستاران این اثر در یادداشت‌هایی پس از اعلام این خبر افزودند:

«متن چاپ‌شده بیش از ۱۶۰۰ صفحه خواهد بود.»

 

«بر حسب اینکه چگونه فردی میان عناوین و نسخ مختلف اشعار تمایز قائل شود، در این مجلدات حداقل ۲۴۰ شعر مجزا وجود دارد که در ۱۹۵ مدخل و پنج ضمیمه عرضه شده است.»

 

«در میان اشعار موجود، ۷۷ عدد از آنها تا پیش از این به هیچ شکل منتشر نشده بوده یا تنها برخی از ابیات آن (مثلاً در زندگینامه [تالکین اثر هامفری] کارپنتر) انتشار یافته بود.»

این مجموعه سه‌جلدی با قیمت ۹۰ پوند انگلیس با جلد سخت و ۴۵ پوند به‌صورت دیجیتالی منتشر خواهد شد. برخی از توضیحات محصول در سایت آمازون صحیح نبوده که بیانیه خبری هارپرکالینز و ویراستاران آن (متون ترجمه‌شده در بالا) به تصحیح آن پرداخته است.

درباره الوه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

آیا می دانستید

آیا می‌دانستید جان رایس-دیویس بازیگر نقش گیملی در ابتدا برای ایفای نقش دنه‌تور گزینش شده ...