آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - آخرین خبرها - لنی هنری در نقش یک هارفوت: ما همان آدم کوچولوی شناخته‌شده تالکین هستیم

لنی هنری در نقش یک هارفوت: ما همان آدم کوچولوی شناخته‌شده تالکین هستیم

لنی هنری در نقش یک هارفوت: ما همان آدم کوچولوی شناخته‌شده تالکین هستیم

«روزی روزگاری یک هابیت در سوراخی توی زمین زندگی می‌کرد.» اولین جمله از نخستین کتابِ سرزمین میانه به نام هابیت است. هابیت‌ها پای ثابت کتاب‌های منشرشده جی. آر. آر. تالکین در زمان حیات او بودند. بنابراین شورانرهای سریال، جی.دی. پین و پاتریک مک‌کی، به هنگام نقل داستان سرزمین میانه برای سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت در دوران دومی که هابیت‌ها در آن ظاهر نمی‌شوند (ریشه هابیت‌ها به دوران اول یا پیش از آن باز می‌گردد) با یک معما مواجه شدند: چگونه آن دنیا را بدون برجسته‌ترین ساکنانش می‌توان خلق کرد؟

پاسخ این سوال هارفوت‌ها بود – گروهی از مردمان که در داستان‌های تالکین از اجداد هابیت‌هایند. آنها همان جثه‌ی کوچک و پاهای پشمالو را دارند اما هنوز در شایر ساکن نشده‌اند. در مقدمه کتاب یاران حلقه آمده است:

هابیت‌ها پیش از گذشتن از کوهستان به سه نژاد تا حدی متفاوت تقسیم شده بودند: هارفوت‌ها، استورها و فالوهایدها. هارفوت‌ها پوستی تیره‌تر داشتند و کوچک‌تر و کوتاه‌تر بودند، با صورت‌هایی بدون ریش و چکمه نمی‌پوشیدند؛ دست و پاهاشان پاکیزه و چالاک بود، و سرزمین‌های مرتفع و دامنه‌های کوه‌ها را برای زندگی ترجیح می‌دادند.

هارفوت‌ها در روزگار باستان، بیشتر از دیگران با دورف‌ها ارتباط داشتند و دیرزمانی در کوه‌پایه‌ها و کوهستان‌ها زندگی می‌کردند. آنان زودتر به سمت غرب کوچیدند و از اریادور تا ودرتاپ پراکنده شدند، در حالی که دیگران هنوز در سرزمین وحشی به سر می‌بردند. هارفوت‌ها گونه متعارف‌تر را تشکیل می‌دادند و نماینده قوم هابیت‌ها بودند و تعدادشان از گونه‌های دیگر بیشتر بود. آنان برای سکونت در یک مکان رغبت بیشتری نشان می‌دادند، و بیشتر از دیگران خلق و خویِ اجدادیِ زندگی در نَقب‌ها و سوراخ‌ها را حفظ کردند.

همچنین ما درباره دو نژاد دیگر هابیت‌ها می‌خوانیم:

استورها پهن‌تر و قوی‌بنیه‌تر بودند، با پاها و دستانی بزرگ‌تر، و زمین‌های مسطح و کناره رودخانه‌ها را بیشتر می‌پسندیدند.

استورها دیرزمانی در کناره رودخانه آندوین بزرگ ماندند و از آدم‌ها کمتر گریزان بودند. آنان پس از هارفوت‌ها به غرب کوچیدند و در مسیر رودخانه لود واتر به سمت جنوب حرکت کردند؛ و بسیاری از آنان دیرزمانی پیش از بازگشت دوباره به شمال، میان تاربَد و مرزهای دون‌لند، ساکن شدند.

فالوهایدها لطیف‌ترین پوست و مو را داشتند و بلندبالاتر و باریک‌تر از دیگر هابیت‌ها، و عاشق درختان و سرزمین‌های جنگلی بودند.

فالوهایدها، کم جمعیت‌ترین نژاد، تیره‌ای شمالی بودند. بیشتر از دیگر نژادها با الف‌ها رابطه دوستانه داشتند و مهارتشان در زبان‌آوری و آوازخواندن، از صنعتگری بیشتر بود؛ از همان دیرباز شکار را به کشت و زرع ترجیح می‌دادند. آنان از کوه‌های شمال ریوندل گدشتند و به رودخانه هورول رسیدند. در اریادور با دیگر نژادهایی که از پیش به آنجا کوچیده بودند، درآمیختند، اما از آنجا که جسورتر و ماجراجوتر از دیگران بودند، رهبری یا ریاستِ قبایل هارفوت‌ها یا استورها را بر عهده گرفتند. حتی در زمین بیل‌بو می‌شد نژاد قوی فالوهایدی را در میان خانواده‌های بزرگتری همچون توک‌ها و اربابان باک‌لند پیدا کرد.

یکی از این هارفوت‌ها در سریال ارباب حلقه‌ها سادوک باروز نام دارد که نقش آن توسط لنی هنری ایفا می‌شود. در تصویر ابتدای خبر ما او را (وسط) در کنار توسیتا جایاساندِرا (چپ) و سارا زوانگوبانی (راست) مشاهده می‌کنیم. این اولین بار است که نام و تصویر توسیتا جایاساندرا را به عنوان یکی از بازیگران سریال حلقه‌های قدرت مشاهده می‌کنیم.

او در بخشی از مصاحبه برای شماره جدید مجله امپایر که قرار است پنجشنبه همین هفته منتشر شود از راه و روش زندگی هارفوت‌ها چنین گفته است: «ما قبیله‌ای کوچ‌نشین هستیم که براساس وضعیت آب و هوا و باروری زمین نقل‌مکان می‌کنیم. ما کاروان‌هایی بزرگ بر چرخ‌هایی چوبی داریم و مسائل مخفی‌کاری و پنهان شدن استادیم، چرا که آدم‌ها از ما بزرگ‌تر هستند و برایمان دردسر درست می‌کنند.» درست است که آنها همان هابیت‌های آشنایی نیستند که در اقتباس‌های سینمایی پیتر جکسون دیده‌ایم، اما آنها همان موجوداتی هستند که تالکین در کتاب‌های خود از آنها سخن گفته است. هنری در ادامه می‌گوید: «ما همان آدم کوچولوی شناخته‌شده تالکین هستیم. در این دنیا مرسوم است که مردم کوچک در کنار رقم‌زدن صحنه‌هایی کمدی، به طرز وصف‌ناپذیری شجاع نیز باشند. شما در این ماجراجویی ما را در گستره‌ای غنی از احساسات و کردارها مشاهده خواهید کرد.»

برای سِر لنی هنری بازی در نقش سادوک باروز نه تنها موقعیتی بود که به او اجازه می‌داد در ژانر فانتزی که به آن علاقه دارد به ایفای نقش بپردازد، بلکه این فرصت را برای او فراهم می‌کرد تا برای اولین بار در دنیایی که تا به حال شخصیتی رنگین‌پوست در آن نقشی مهم را بر عهده نداشته، ظاهر شود. البته برخلاف اقتباس‌های جکسون، هابیت‌ها (در ارباب حلقه‌ها)، انسان‌های نیک (در سیلماریلیون و قصه‌های ناتمام) و حتی الف با پوستی تیره (در سقوط گوندولین) در کتاب‌های تالکین وجود دارند. او افزود: «اگر نتوانی آن را ببینی، نمی‌توان آن باشی. بالاخره در این سریال کودکان می‌توانند مردم رنگین‌پوست را ببینند که در دل یک مجموعه فانتزی حضور دارند. ما در این دنیا بسیار نمایانیم و این بسیار هیجان‌انگیز است.» ماجراجویی هارفوت‌ها قرار است به زودی آغاز شود.

پخش سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت از ۱۱ شهریور به صورت هفتگی آغاز خواهد شد.

درباره الوه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

جایزه دستاورد حرفه‌ای جشنواره فیلم زوریخ برای هاوارد شور

جایزه دستاورد حرفه‌ای جشنواره فیلم زوریخ برای هاوارد شور

براساس گزارشی از هالیوود ریپورتر، امسال قرار است جایزه دستاورد حرفه‌ای ۲۰مین جشنواره فیلم زوریخ ...