خانه - آخرین خبرها - انتشار تصویرگری‌های جی. آر. آر. تالکین برای اولین بار در نسخه جدید کتاب ارباب حلقه‌ها

انتشار تصویرگری‌های جی. آر. آر. تالکین برای اولین بار در نسخه جدید کتاب ارباب حلقه‌ها

انتشار تصویرگری‌های جی. آر. آر. تالکین برای اولین بار در کتاب ارباب حلقه‌ها

جنگل لوتلورین در بهار – اثر جی. آر. آر. تالکین

به گزارش گاردین، مجموعه‌ای از نقاشی‌ها و طراحی‌هایی که توسط جی. آر. آر. تالکین به هنگام نوشتن ارباب حلقه‌ها خلق شده بود، قرار است برای اولین بار از زمان انتشار رمان فانتزی حماسی وی در سال ۱۹۵۴، در داخل کتاب‌ها به چاپ برسند.

تالکین همیشه نسبت به توانایی‌هایش به عنوان یک هنرمند متواضع بود: گرچه اندکی از تصویرگری‌هایش در کتاب هابیت وجود داشت، اما گفته بود که به سبب نظرات یکی از منتقدان که آنها را «بدون نشانه‌هایی از تجلی مهارت و تخیل ادبی او» توصیف کرده بود، «تا اندازه‌ای مایوس» شده، و افزوده بود: «بیشتر به این دلیل که با او موافق هستم» (سی. اس. لوئیس نگاره‌ها و نقشه‌ها را «ستودنی» توصیف کرده بود). در خلال نوشتن ارباب حلقه‌ها، در ۱۹۳۹، او به ناشرش گفت که این کاری بس «دشوار» است، و که «من زمان و توان لازم برای تصویرگری را نخواهم داشت. من هرگز نتوانسته‌ام که نقاشی کنم، و امید خام آن به طور کلی مرا ترک کرده است. یک نقشه (که بسیار مورد نیاز است) همه کاری خواهد بود که می‌توانم انجام دهم.»

اورتانک - اثر جی. آر. آر. تالکین

اورتانک – اثر جی. آر. آر. تالکین

اما همانطور که در حال بازگو کردن داستان پویش فرودو و سم بود، او اقدام به خلق نقاشی‌ها، تصویرگری‌ها، نقشه‌ها و طراحی‌هایی کرد که برخی به عنوان راهنمایی مصور برای نوشتن داستان در حال گسترشش، و برخی برای دلخوشی خودش بودند. با وجود اینکه این آثار در کتاب‌هایی نظیر «نگاره‌های جی. آر. آر. تالکین» (برای دانلود رایگان ترجمه فارسی این کتاب اینجا کلیک کنید) توسط کریستوفر تالکین، و «جی. آر. آر. تالکین: هنرمند و تصویرگر»، «هنر هابیت» و «هنر ارباب حلقه‌ها» توسط وین جی. هموند و کریستینا اسکال گردآوری شده، و در نمایشگاه‌هایی نظیر «تالکین: خالق سرزمین میانه» به نمایش درآمده بودند، اکنون بنیاد تالکین به انتشارات هارپرکالینز (ناشر اصلی کتاب‌های جی. آر. آر. تالکین) اجازه انتشار نسخه جدید از ارباب حلقه‌ها را داده است که برای اولین بار نگاره‌هایی که همزمان با نوشته شدن داستان خلق شده بودند، در کنار هم به چاپ برسند.

نماینده مدیریت نشر هارپرکالینز، کریس اسمیت، گفت: «نظیر بسیاری از خوانندگان جوان، من اسیر دلربایی و برانگیزندگی تصویرگری‌هایی شدم که همراه با هابیت منتشر شده بود. این نقاشی‌ها، به خصوص تصویر روی جلدی که اکنون یک نماد است، به همان اندازه داستان‌هایی که آنها را همراهی می‌کند، محبوب واقع شده‌اند.»

او در ادامه گفت: «با این وجود شخصیت نویسنده اساساً متواضع بود و با وجود اینکه هرگز به صورت رسمی در نقاشی آموزش ندیده بود، مهارت آشکار و ناب هنری خود را دست کم گرفته بود. این تواضع به این معنی بود که نسبتا میزان بسیار اندکی از آثار هنری او در هنگام زنده بودن او دیده یا شناخته شده بود، و طبیعتاً تنها در کتاب‌های پژوهشی پس از آن به چاپ رسیده بودند.»

اسمیت افزود: «به نظر می‌رسد بیشتر نقاشی‌های تالکین برای سرگرمی شخصی، و برای خود او یا کودکانش خلق شده بودند.» تنها دو عدد از تصویرگری‌های خود تالکین در نسخه اصلی ارباب حلقه‌ها به چاپ رسیده بودند: درهای دورین و سنگ‌نوشت مقبره‌ی بالین. نسخه جدید کتاب ارباب حلقه‌ها، شامل ۳۰ عدد از نگاره‌های شخص جی. آر. آر. تالکین، شامل نقشه‌ها و طراحی‌ها، در ۲۷ مهر ماه امسال (۱۹ اکتبر) توسط انتشارات هارپرکالینز در بریتانیا و هیتون میفلین (صاحب امتیاز انتشار کتاب‌های تالکین در آمریکا) در آمریکا به چاپ خواهد رسید.

در پایین دو تصویر از جلد و قاب نسخه نفیس جلدسخت انتشارات هیوتون میفلین برای این نسخه قرار گرفته است که از نقاشی‌های خود تالکین استفاده شده است:

 

لازم به ذکر است این کتاب شامل نگاره‌های جدیدی نیست و همه آنها در کتاب‌های نام‌برده شده در بالا یا کتاب کاتالوگ نمایشگاه «تالکین: خالق سرزمین میانه»، با همین نام، قبلاً به چاپ رسیده بودند.

کتاب ارباب حلقه‌ها به بیش از ۷۰ زبان ترجمه شده و بیش از ۱۵۰ میلیون نسخه از آن به فروش رفته است.

درباره الوه

۱ دیدگاه

  1. عصارهٔ رو دیدیم ممنون 👌🏻

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.