آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - M - مریادوک «مری» برندی باک (از یاران حلقه و ارباب باکلند)

مریادوک «مری» برندی باک (از یاران حلقه و ارباب باکلند)

تواریخ: سال ۲۹۸۲ دوران دوم – سال ۷۰ دوران چهارم (۱۳۸۲ الی ۱۴۹۱ به سالشمار شایر ۱۰۹ سال عمر کرد) ارباب باک‌لند در سال‌های ۱۱ الی ۶۳ دوران چهارم (۱۴۳۲ الی ۱۴۸۴ به سالشمار شایر ۵۲ سال ارباب بود)

نژاد: هابیت‌ها

فرهنگ: باک‌لندی

خانواده: برندی‌باک

معنا: جای بحث دارد (۱)

نام‌های دیگر: هولدواین، کالیماک برنداگامبا

القاب: با شکوه، ارباب باک‌لند، ارباب تالار

 

مری ملقب به باشکوه پسر سارادوک برندی‌باک و از جمله یاران حلقه و هابیت‌هایی بود که به سفر فرودو به کوه هلاکت به او پیوست. او به همراه دوستش هنگام جدایی از دیگر یاران توسط اورک‌ها اسیر شدند اما پس از مدتی توانستند بگریزند و تبدیل به اولین فانیانی شدند که با انت‌ها در جنگل فنگورن مواجه شدند. مری در تخریب آیزنگارد و در نبرد دشت‌های په‌له‌نور به همراه روهیریم حاضر بود. در آنجا بود که اعمالش برای او شهرت به سزایی به ارمغان آوردند و از جمله آن‌ها شکست فرمانروای نزگول به همراه بانو ائووین بود.

یادداشت‌ها:

نام‌های برندی‌باک‌ها اکثراً از ولزی کهن گرفته شده‌ است. نام مریادوک به نظر می‌رسد که معنایی چون «کبیر» داشته باشد. برداشتی که قطعی نیست اما با لقب «شکوهمند» تناسب دارد.

تقریباً هیچ اطلاعاتی درمورد دودمان یا نوادگان مریادوک و استلا به ما داده نشده است، اما می‌توانیم اطمینان داشته باشیم که حداقل یک پسر داشته‌اند. در ضمیمۀ B ارباب حلقه‌ها، در مدخل مربوط به شایر سال ۱۴۸۴، گفته شده که مری و پی‌پین «…مایملک و مقامات خود را به پسرانشان واگذار کردند.». از منابع دیگر می‌دانیم که پسر پره‌گرین که در اینجا به او اشاره شده است فارامیر نام دارد. اما چنین اشاره‌ای به وارث مریادوک وجود ندارد.

درباره 3DMahdi

x

شاید بپسندید

متن ترانه ترک آخرین وداع (The Last Goodbye)

ترک «آخرین وداع» از آلبوم موسیقی فیلم «هابیت: نبرد پنج سپاه» است، این ترانه زیبا ...