آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - کتابخانه - یادداشت‌ها - ۱۰ فیلم برتری که ویگو مورتنسن در آنان نقش داشته است

۱۰ فیلم برتری که ویگو مورتنسن در آنان نقش داشته است

ویگو مورتنسن

ویگو مورتنسن: مردی است همه فن حریف. او شاعر است. او عکاس است. او نجواگر اسب است. او ناشر کتاب است. او جامعه‌شناس است. و می‌دانستید او یک بازیگر هم است؟

ویگو مورتنسن تا ابد با نقشش در سه‌گانه ارباب حلقه‌ها شناخته خواهد شد؛ به عنوان آراگورن، مردی که شاه خواهد بود، انسانی نجیب در دنیایی پر از اورک، الف، درختان سخنگو و دیگر موجودات مختلف در بزرگترین فانتزی حماسی سینمایی که تا به امروز ساخته شده است. پیش از ارباب حلقه‌ها، او با چهره جذاب و بازی خاصش در شاهد خانه ساخته است، در روشنی روز در زیر آوار له شده است، نقش یک زندانی در فیلم زندان را بازی کرده است. پس از ارباب حلقه‌ها او در کنار مشغولیت‌های دیگری بجز بازیگری که از آن‌ها نام بردیم، با ایفای نقش‌های مختلف و متفاوت، بازی‌هایی جالب و زیبایی ارائه داده است.

امروز ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰ به مناسبت تولد ویگو مورتنسن نگاهی خواهیم داشت به ۱۰ فیلم برتری که ویگو مورتنسن در آنان نقش داشته است. لیست براساس امتیازات منتقدان سایت Rotten Tomatoes تهیه شده است. در این مقاله سعی شده به صورت کوتاه به فیلم و نقش‌هایی که ویگو مورتنسن بازی کرده است بپردازیم.

۱۰. به دور از انسان‌ها (۲۰۱۴) – ۸۴%

Far from Men (2014)

Far from Men (2014)

به دور از انسان‌ها مثالی عالی از فیلمی است که تعداد زیادی از خوانندگان احتمالاً آن را ندیده و حتی نامش را نشنیده‌اند، اما از آن فیلم‌هایی است که باید دیده شود. ویگو نقش اصلی فیلم، دارو، را بازی می‌کند، معلمی که مجبور است یک روستایی متهم به قتل را تحویل مقامات دهد.

با توجه به اینکه او فردی تقریبا ساکت و درونگرا است، این وظیفه‌ی سختی برای او خواهد بود، اما با شکل گرفتن همبستگی میان او و شخصیت محمد در فیلم، او سریعاً از پوسته‌ی خود بیرون آمده شاهد مبارزه آنان برای یافتن آزادی‌شان خواهیم بود.

 

۹. پوست بازتابگر (۱۹۹۰) – ۸۷%

The Reflecting Skin (1990)

The Reflecting Skin (1990)

پوستِ بازتابگر از فیلم‌هایی است که ویگو مورتنسن در اوایل مشغول شدن او به حرفه‌ی هنرپیشگی در آن حضور داشته، اما در همان ابتدا می‌توان استعداد او را مشاهده کرد. این یک فیلم بسیار خاص و عجیب بوده و از دید یک کودک روایت می‌شود. فیلم به ترس‌هایی که کودکان ممکن است با آنان مواجه شده اما از دید بزرگسالان پنهان بماند پرداخته است و به علاوه به موضوعاتی بسیار که مورد توجه بزرگسالان قرار گرفته نیز پرداخته است.

کامرون نقشی است که ویگو مورتنسن در این فیلم بازی می‌کند. او یک نظامی بازگشته از میدان نبرد است که عاشق فردی به نام دولفین (لینزی دانکن) می‌شود که در همان نزدیکی زندگی می‌کند. اما کامرون به خاطر آزمایشات بمب‌های اتمی در هنگام خدمت نظامی بیمار شده و این بیماری توان او را از درون می‌سوزاند. ویگو نقش این شخصیت را به خوبی در همه ابعاد بازی کرده است.

 

۸. سابقه خشونت (۲۰۰۵) – ۸۷%

A History of Violence (2005)

A History of Violence (2005)

سابقه‌ی خشونت یک فیلم بسیار گیرا است و ما یکی از بهترین بازی‌های ویگو مورتنسن را در این فیلم شاهد هستیم. او نقش تام را بازی می‌کند، او فردی معمولی است، اما زمانی که سارقان به رستورانش حمله می‌کنند، او دو خلافکار مشهور را در دفاع از خود می‌کشد و سعی می‌کند از دیگران محافظت کند.

قتل آن دو خلافکار به خاطر سابقه تاریکشان، او را به یک قهرمان بدل می‌کند اما تام که در شهر کوچکی زندگی می‌کند ناگهان خود را در میان توجه رسانه‌ها یافته و در این میان فردی او را به خاطر مسائلی در گذشته تهدید می‌کند. خانواده او وارد وضعیتی جدید شده و مجبور به نبردی می‌شوند که انتظارش را نداشته‌اند، از هویتی ساخته شده برای تام تا فشار رسانه‌ها.

 

۷. جزر و مد سرخ (۱۹۹۵) – ۸۸%

Crimson Tide (1995)

Crimson Tide (1995)

جزر و مد سرخ یکی دیگر از فیلم‌های قدیمی ویگو مورتنسن در این فهرست است، یکی از فیلم‌هایی که به دلیل کیفیت بالا، گذر زمانه بر آن تاثیری نداشته است. در این فیلم ویگو نقش اصلی را ندارد، اما در کنار دنزل واشینگتون و جین هکمن فیلمی است که تماشای آن پیشنهاد می‌شود.

فیلم جزر و مد سرخ به دو فرمانده نظامی یک زیردریایی می‌پردازد که به دلیل وقایعی مجبور به گرفتن تصمیمی سخت هستند، اما دیدگاه این دو فرد با هم زمین تا آسمان تفاوت داشته و علاوه بر نمایش تنشی که در یک نبرد وجود دارد، از زاویه‌ای متفاوت به شخصیت‌ها و دیدگاه‌ها و اعمال آنان که منجر به تصمیمات افراد می‌شود پرداخته است.

 

۶. حاوحا (۲۰۱۴) – ۸۸%

Jauja (2014)

Jauja (2014)

ویگو مورتنسن فقط در نقش بازیگر در فیلم حاوحا نیست، بلکه او تهیه کننده و حتی آهنگساز این فیلم نیز بوده و نقش زیادی در شکل دادن این فیلم داشته است. فیلم حاوحا یک درام تاریخی است و وقایعی را در سال ۱۸۸۲ بیان می‌کند و با وجود اینکه گاهی سرعت وقایع فیلم آهسته است، جزییاتی را که می‌توان در آن سکانس‌ها مشاهده کرد بی‌نظیر است.

ویگو نقش گونار دینسن را بازی می‌کند، فردی دانمارکی که شغلی را به عنوان یک افسر در ارتش آرژانتین قبول کرده و دخترش را نیز با خود به همراه می آورد. چشم مردان بسیاری که در آنجا هستند به دختر او جلب شده و دختر در انتها با یکی از سربازان دست به فرار می‌زنند و پدرش از روی استیصال راهی سفری در مناطق خطرناک اشغال شده توسط دشمنان می‌شود.

 

۵. وعده‌های شرقی (۲۰۰۷) – ۸۹%

Eastern Promises (2007)

Eastern Promises (2007)

هنرنمایی ویگو مورتنسن به عنوان نیکولای در فیلم وعده‌های شرقی به عنوان یکی از بهترین بازی‌های او تا به امروز شناخته می‌شود که نامزدی اسکار بهترین بازیگر مرد نقش اصلی را برای او به همراه داشت؛ گرچه دنیل دی لوئیس برای فیلم خون به پا خواهد شد جایزه اسکار آن سال را از آن خود کرد. او از ابتدا تا انتهای این فیلم بازی جانانه‌ای از خود نشان داد و  همین باعث شد این فیلم به درجه فعلی خود برسد.

شخصیت او یک راننده برای خانواده خلافکار شناخته شده‌ای است که وقایعی باعث می‌شود نداند در این دنیا باید به که اعتماد کند. حاصل این وقایع فیلمی گیرا از فردی است که باید انتخاب‌هایی دشوار برای آینده خود انجام داده و اینکه آیا در دنیای خلافکاران که همیشه عامل رشد او بوده است، جایی دارد یا خیر.

 

۴. ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه (۲۰۰۱) – ۹۱%

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001)

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001)

شروع یک سه‌گانه سینمایی هرگز آسان نیست، و با وجود اینکه این فیلم کمترین امتیاز در میان سه‌گانه سینمایی پیتر جکسون از ارباب حلقه‌ها را دارد، این فیلمی شگفت انگیز بوده که جهان سرزمین میانه را می‌سازد. داستانی که با صحنه‌های شاهکار و شخصیت‌هایی که به شدت پرداخت شده‌اند.

نقش ویگو مورتنسن به عنوان آراگورن سرهای بسیاری را به سوی خود گرداند، نقشی که او به خوبی از ایفای آن بر آمده است. نقش او احساسی عجیب اما قهرمانانه به مخاطب ادا کرده و باعث جذابیت و توانمندی بیشتر این شخصیت و جلب توجه بینندگان به او است.

 

۳. شاهد (۱۹۸۵) – ۹۳%

Witness (1985)

Witness (1985)

ویگو مورتنسن هنرپیشگی حرفه‌ای خود را با فیلم شاهد شروع کرد، فیلمی که آغازگر مسیری درخشان برای او بود. البته او در این فیلم نقش اصلی را ندارد، نقش اصلی این فیلم را هریسون فورد بازی می‌کند، نقشی که برای او نامزدی اسکار را به همراه داشت، و ویگو بخشی از این فیلم زیبا است.

او نقش موسی را در این فیلم بازی می‌کند، فیلمی که روایتگر داستان قتل پسری جوان در ایستگاه اتوبوس است. جان بروک (با بازی هریسون فورد) یک کارآگاه است که به این پرونده رسیدگی می‌کند، پرونده‌ای که هر چه جلوتر می‌رود، پیچیده‌تر شده و سرنخ ماجرا به محل کار این کارآگاه رسیده و باعث به وجود آمدن سختی‌های بیشتر در حل این پرونده می‌شود.

 

۲. ارباب حلقه‌ها: بازگشت شاه (۲۰۰۳) – ۹۳%

The Lord of the Rings: Return of the King (2003)

The Lord of the Rings: Return of the King (2003)

بخش پایانی سه‌گانه ارباب حلقه‌ها فیلمی مهم برای ویگو مورتنسن است، به دلیل نقش بزرگی که شخصیت آراگورن در داستان این فیلم دارد. آراگورن در این فیلم حضور بیشتری از قبل دارد، از سکانس‌های نبرد گرفته یا لحظات عمیق و آرام داستان که مورتنسن بازی بی نظیر خود احساس مخاطبان را به خوبی برانگیخته است.

این فیلمی نفس‌گیر بوده و پر است از جزئیات بسیاری که از ابتدا در این سه‌گانه وجود داشته و حال همه آنان به انتهای خود رسیده‌اند. علت اینکه فیلم ارباب حلقه‌ها: بازگشت شاه تعداد تصور ناپذیری از جوایز و توجهات را به خود جلب کرده است، گواه کیفیت مثال زدنی این فیلم در چنین ژانر و سینمایی است.

 

۱. ارباب حلقه‌ها: دو برج (۲۰۰۲) – ۹۵%

The Lord of the Rings: The Two Towers (2002)

The Lord of the Rings: The Two Towers (2002)

با وجود اینکه ارباب حلقه‌ها: بازگشت شاه توانست جوایز بی شماری را درو کند، این ارباب حلقه‌ها: دو برج است که بیشترین امتیاز را در میان منتقدان سایت Rotten Tomatoes دارد! البته این فهرست به سان همه فهرست‌های اینچنینی دیگر جای بحث و گفتگو دارد اما بدون شک این فیلم یکی از بهترین فیلم‌هایی است که تا به حال ساخته شده است.

در این فیلم ما بیشتر از پیش با شخصیت آراگورن آشنا می‌شویم، نقشی که ویگو مورتنسن با بازی عالی خود آن را برای مخاطب باورپذیرتر کرده است. همچنین آیا می‌دانستید آراگورن در این فیلم است که با شوت کردن کلاهخود یوروک-هی باعث شکسته شدن انگشت شصت خود می‌شود! البته به عنوان یک طرفدار رشته افسانه تالکین همه ما این را دانسته و به همه دوستانمان به هنگام تماشای فیلم و رسیدن این سکانس، به آن اشاره کرده‌ایم.

در پایان برای کسانی که تا انتهای مقاله همراه ما بوده‌اند، نگارنده دو عنوان دیگر را شایسته تقدیر دانسته و با وجود اینکه شاید از لحاظ امتیاز منتقدان در این فهرست ۱۰ نفره جا نشوند، اما از نظر امتیاز کاربران سایت و همچنین نظر نگارنده بر این است که نام نبردن از آنان کم لطفی به این دو فیلم و ویگو مورتنسن است.

 

کاپیتان خارق‌العاده (۲۰۱۶)

امتیاز منتقدان: ۸۳% – امتیاز کاربران: ۸۵%

Captain Fantastic (2016)

Captain Fantastic (2016)

بن‌مایه فیلم کاپیتان خارق‌العاده بیننده را به تفکر وا می‌دارد و ویگو مورتنسن در برانگیختن این تفکرات و روایت این فیلم نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند که محصول آن درامی کمدی خانوادگی متفاوت‌تر از هرچیزی است که تا به امروز دیده‌ایم.

بن کش (ویگو مورتنسن) نقش پدر خانواده‌ای ۸ نفره را ایفا می‌کند که در اعماق حیات وحش و به دور از هر تکنولوژی و جامعه‌ای در حال زندگی هستند. بن و لزلی (مادر کودکان) تمام وقتشان را برای تربیت فرزندان می‌گذرانند و به آنان مسائل بسیاری می‌آموزند.

 

کتاب سبز (۲۰۱۸)

امتیاز منتقدان: ۷۷% – امتیاز کاربران: ۹۱%

Green Book (2018)

Green Book (2018)

کتاب سبز مخاطبان را به سفری لذت بخش در مسیری پر دست‌انداز می‌برد که بازی شاهکار ویگو مورتنسن و ماهرشالا علی عمق خاصی به داستان روایت شده در فیلم می‌دهد.

دکتر دان شیرلی (ماهرشالا علی) یک پیانیست آفریقایی آمریکایی با شهرت جهانی است که قرار است تور کنسرتی را در اعماق جنوب آمریکای شمالی در سال ۱۹۶۲ اجرا کند. او نیاز به یک راننده و محافظ دارد و تونی لیپ (ویگو مورتنسن) این کار را قبول می‌کند و این شروع سفری است در میان نژادپرستی و خطرات جداسازی نژادی در آن زمانه، که باعث دوستی خاص میان این دو فرد با تفکرات متفاوت می‌شود.

 

به نظر شما چه فیلم دیگری از ویگو مورتنسن است که می‌تواند در فهرست برترین فیلم‌های او قرار گیرد؟ در بخش نظرات با ما و دیگر مخاطبان در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

سقوط ایان مک‌کلن از روی صحنه - حال وی مساعد است

سقوط ایان مک‌کلن از روی صحنه – حال وی مساعد است

ساعاتی پیش ایان مک‌کلن در حین اجرایی پرتحرک مربوط به یک مبارزه از روی صحنه ...