خانه - آخرین خبرها - داستانی درباره «جی. آر. آر. تالکین» تبدیل به فیلمی سینمایی می شود

داستانی درباره «جی. آر. آر. تالکین» تبدیل به فیلمی سینمایی می شود

طی دهه های اخیر فیلمسازان شاهکارهای نوشتاری جی. آر.آر. تالکین را دستمایه ی فیلم های سینمایی خود قرار می دادند و اکنون قرار است کتاب «میرک وود: رمانی درباره جی. آر. آر. تالکین» به دنیای سینما راه پیدا کند. به نقل از خبرنگار هالیوود کمپانی «ای.ام.او. فیلمز» با همراهی «جوئل ایسنبرگ» و «تیموتی اوونز» قرار است فیلمی درباره ی زندگی تالکین را با اقتباس از کتاب «استیو هیلارد» تولید کنند.
این کتاب که نشر آن چندی پیش توسط موسسه ی تالکین ممنوع شده بود، این نویسنده آثار تخیلی را قهرمان خود قرار داده است. بر خلاف نام کتاب، داستان این کتاب به هیچ وجه زندگینامه تالکین نیست بلکه یک داستان تخیلی است که شخصیت اصلی آن تالکین است. همین موضوع باعث واکنش موسسه تالکین شده است. این جریان تنها چند ماه پس از شکایت وارث تالکین از کمپانی تولید کننده ی فیلم های «ارباب حلقه ها» رخ داد. آنها مدعی بودند موسسه ی تالکین هیچ پولی از سوی تولید کنندگان این سه گانه ی سینمای دریافت نکرده و به همین خاطر درخواست غرامتی چند میلیونی پوندی داشتند.

موسسه ی تالکین درخواست کرد که همه ی نسخه های «میرک وود» از بین برود. این کتاب ۴۵۰ صفحه ای درباره ی زن جوانی است که پس از دریافت اسنادی از تالکین تصمیم می گیرد پدربزرگش را پیدا کند.
این موسسه تقاضای توقف فروش این رمان را داد و نویسنده ی «مرک وود» را به اقدام از طریق قانون تهدید کرد.
به گزارش سینما بلند، «پیتر جکسون» که پیش از این سه گانه ی «ارباب حلقه ها»ی تالکین را به روی پرده برده بود، قرار است پس از پایان پروژه ی «هابیت» فیلم زندگی این نویسنده بزرگ را کارگردانی کند.
پیتر جکسون ۴۹ ساله کارگردان، تهیه کننده، بازیگر و فیلم نامه نویس نیوزیلندی است که بیشتر به دلیل ساخت سه گانه ی «ارباب حلقه ها» شهرت یافته است. وی همچنین به خاطر بازسازی «کینگ کنگ» در سال ۲۰۰۵ و تهیه کنندگی «ناحیه ۹» مورد تحسین منتقدان قرار گرفته است. ساخت فیلم «ارباب حلقه ها» توسط پیتر جکسون در نیوزلند که فروش سه میلیارد دلاری به همراه داشت، موجب رشد صنعت گردشگری و سینما در این کشور شد.
جان رونالد روئل تالکین (۱۸۹۲ ۱۹۷۳) نویسنده و زبان شناس انگلیسی است که کتاب های «هابیت» و «ارباب حلقه ها» از آثار اوست. او از سال ۱۹۲۵ تا ۱۹۵۹، استاد زبانشناسی تاریخی در دانشگاه آکسفورد بود.
تالکین علاوه بر کتاب های یاد شده که معروف تر و شناخته شده تر هستند، آثار داستانی دیگری به نام های «سیلماریلیون»، «ماجراهای تام بامبادیل» و «می رود راه پیوسته تا آن سو» و کتاب دیگری با نام «شهرت پس از مرگ» در مورد موضوعی که آنها را رشته ی افسانه (Legendarium) می نامید و در اصل یک اسطوره شناسی خیالی برای گذشته ی دور زمین است، نوشته است.
وی علاقه ی وافری به ساختن زبان های علمی یا فراساخته داشت. او شاید تنها کسی باشد که ۱۵ زبان ساخته است. با این وجود، توصیه ی او به کسانی که علاقمند به زبان بین المللی هستند، این است که: «از اسپرانتو پشتیبانی کنید».
تالکین در جایی گفته است که انگیزه او از نگارش کتاب های تخیلی اش (مانند ارباب حلقه ها) و به وجود آوردن سرزمین میانه» این بوده است که زبان های فراساخته ی او در آن صحبت شود.
تالکین در اول ژانویه ی ۱۹۷۲ به عنوان شوالیه ی امپراتوری بریتانیا در فهرست مفاخر بریتانیا قرار گرفت و نشان خود را در ۲۸ مارس همان سال در کاخ واتینگهام از ملکه دریافت کرد. در همین سال دانشگاه آکسفورد لقب افتخاری دکترای حروف را به او تقدیم کرد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.