آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - R - حلقه‌های قدرت (حلقه‌های جادویی ساخته شده به دست سائورون و میرداین)

حلقه‌های قدرت (حلقه‌های جادویی ساخته شده به دست سائورون و میرداین)

اره‌گیون سرزمینی بود که در هجدهمین قرن دوران دوم توسط نولدور تاسیس شد. رهبر آن‌ها کله‌بریمبور، نوۀ فئانور بود که آوازۀ توانایی و آهنگری‌اش در سراسر سرزمین میانه شهره گشته بود. در حدود سال ۱۲۰۰ دوران دوم آن‌ها فرستادگانی از طرف غریبه‌ای مرموز که خود را آناتار می‌نامید دریافت کردند؛ کسی که پیشنهاد آموزش هنرهایی بس عظیم‌تر از هنرهای خودشان را می‌داد. برخلاف هشدارهای گیل-گالاد و الروند، آن‌ها پیشنهاد آناتار را پذیرفتند و او به اره‌گیون آمد تا به آن‌ها بیاموزد.

به مدت ۳۰۰ سال میردان – که به عنوان گوهرسازان اره‌گیون شناخته می‌شدند – نزد آناتار رموز ساختن حلقه‌های جادویی را آموختند. در حدود سال ۱۵۰۰ دوران دوم، اولین حلقۀ قدرت ساخته شد. در دهه‌های بعدی الف‌ها با کمک آناتار شانزده حلقۀ قدرت ساختند که هر کدام با نگینی همراه بود. الف‌ها و آناتار هر دو رازهای خود را داشتند و هر کدام کارهای خود را انجام می‌دادند. کله‌بریمبور و الف‌ها سه حلقه ساختند که قدرتمندتر از بقیه بود، ناریا، ننیا و ویلیا، حلقه‌های آتش، آب و هوا.

با این که میرداین از این راز با خبر نبودند ولی آناتار کسی جز سائورون، ارباب تاریکی نبود. در سرزمین سیاه موردور و در آتش کوه نابودی، او برای خود حلقه‌ای ساخت تا بر دیگر حلقه‌های قدرت حکومت کند. سائورون این حلقه‌ها را با بیشتر توان خود آمیخت چرا که این حلقه، حلقۀ فرمانروایی بود، حلقه‌ای یگانه که می‌توانست او را ارباب حلقه‌ها کند. اما سائورون روی این که الف‌ها برای خود حلقه‌های قدرت دیگری بسازند حساب نکرده بود. زمانی که او برای اولین بار حلقه را به انگشت کرد الف‌ها از آن باخبر شدند و برای نقش بر آب شدن هدف سائورون آن‌ها را از دست خارج کردند.

آنگاه سائورون با خشم و با ارتشی بزرگ از موردور خارج شد. سرزمین اره‌گیون تسخیر و نابود، و کله‌بریمبور نیز کشته شد. پیش از این حلقه‌های قدرت به جاهای دیگری فرستاده شده بود ولی ارباب تاریکی قصد داشت تا آن‌ها باز پس بگیرد. نُه تای این حلقه‌ها موجب سرنگونی نُه انسان شد که در نهایت تبدیل به نزگول یا اشباح حلقه شدند. او با همان هدف هفت حلقه هم به دورف‌ها داد اگرچه موفقیت کمتری کسب کرد و دورف‌ها در برابر جادویش مقاوم‌تر بودند.

قرن‌ها بعد، در پایان دوران دوم، سائورون در نبرد آخرین اتحاد شکست خورد. ایسیلدور حلقه را از دست سائورون برید ولی در رودخانۀ آندوین جان باخت و حلقۀ فرمانروایی نیز همراه او گم شد. بنابراین الف‌ها دوباره می‌توانستند از قدرت حلقه‌های سه گانۀ خود استفاده کنند، همان طور که این کار را کردند. در انتها حلقۀ یگانه دوباره پیدا شد و تلاش سائورون برای باز پس گیری آن موجب نبرد حلقه شد. نتیجتاً حلقه پس از حدود پانصد سال در محل ساخته شدنش نابود شد. با این اتفاق حلقه‌های باقی مانده، من جمله سه حلقۀ الفی قدرت خود را از دست دادند.

درباره الوه

x

شاید بپسندید

«ارثیه‌ی فرودو» اثر دوناتو هیانکولا

برندگان جایزه انجمن تالکین ۲۰۲۴ اعلام شدند

جایزه انجمن تالکین که چندین سال است با هدف شناسایی آثار برتر خلق شده در ...