آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - بخش ویژه سریال «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت» - گزارش‌های سریال ارباب حلقه‌ها - نگاهی به پشت صحنه سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت و گفتگو با عوامل آن

نگاهی به پشت صحنه سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت و گفتگو با عوامل آن

گیل-گالاد (بنجامین واکر) در سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت حدود یک ماه دیگر پخش خود را آغاز می‌کند و به همین مناسبت رسانه انترتینمنت ویکلی مطلبی را به طور ویژه به این اثر اختصاص داده تا با شورانرها و بازیگران آن صحبت کند.

از زمانی که آمازون از ساخت سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت در سال ۲۰۱۷ خبر داد، تا همین چند وقت پیش اطلاعات بسیار کمی درباره سریال در دسترس بود و حتی خود بازیگران هم تا قبل از رسیدن به نیوزلند نمی‌دانستند با چه پروژه عظیمی روبرو هستند. این محرمانگی در روی صحنه هم ادامه داشت و بازیگران گاهی اوقات نمی‌توانستند از بقیه لوکیشن‌های فیلمبرداری دیدن کنند. به عبارت دیگر، اگر کسی گوش نوک تیز نداشت، راه به لیندون پیدا نمی‌کرد. همچنین کسی جز دورف‌ها نمی‌توانست پا به قلمرو شکوهمند خزد-دوم بگذارد.

با این حال، برخی از بازیگران همچنان به لوکیشن‌های دیگر سرک می‌کشیدند تا نگاهی به سرزمین میانه داشته باشند. اسماعیل کروز-کوردوا، بازیگر نقش ساختگی آروندیر می‌گوید: «سازندگان سریال به نحوی سعی داشتند همه چیز را مخفی نگه دارند، ولی من توانستم دزدکی به سر خیلی از صحنه‌ها بروم. برای این کار کلاه می‌گذاشتم، ماسک می‌پوشیدم و کارت شناسایی‌ام را به کار می‌گرفتم.»

هارفوت‌ها در سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

مورفید کلارک، بازیگر نقش گالادریل که حضور در قلمرو ساحلی نومه‌نور، گشت و گذار در بازار و بوی مشخص آن لوکیشن را به خاطر می‌آورد، می‌گوید: «به من هم بارها ایراد گرفتند. [ولی] نمی‌توانید جلوی خود را بگیرید و به همه چیز دست نزنید و نگاه نکنید. باید به خاطر می‌سپردم که ‘ساعت‌ها زمان صرف شده تا اشیاء این گونه باشند، تو فقط باید نگاه کنی،’ اما باز هم می‌خواهید همه چیز را لمس کنید!»

سریال حلقه‌های قدرت به خیزش سائورون و ساخت حلقه‌های قدرت یعنی هزاران سال قبل از وقایع دوران سوم می‌پردازد. مک‌کی توضیح می‌دهد: «این سریال را نساخته‌ایم چون اسمش ارباب حلقه‌هاست و مردم این روزها دائماً دنباله می‌سازند. اگر احساس نمی‌کردیم که داستان واقعی خوبی وجود دارد که مستحق روایت شدن در این ابعاد عظیم باشد، هرگز به‌صورت شبانه‌روزی چهار سال از عمر خود را روی آن نمی‌گذاشتیم.»

انترتینمنت ویکلی می‌گوید زمانی که گزارش قبلی خود را منتشر کرده بود، سازندگان سریال در حال جستجو به دنبال لوکیشن‌های مناسب برای فیلمبرداری فصل دوم بودند. چون این سریال اثری نیست که بتوان ساخت آن را جدی نگرفت. آمازون از فشاری که از سوی طرفداران وجود دارد، آگاه است و شورانرها و بازیگران هم این امر مهم را می‌دانند.

الروند (رابرت آرامایو)، گالادریل (مورفید کلارک) و گیل-گالاد (بنجامین واکر) در سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

بنجامین واکر، بازیگر نقش گیل-گالاد می‌گوید: «با توجه به تعلق خاطر طرفداران و احترامی که تالکین لایقش است، اگر یک بازیگر راه رفتن روی سِت سریال ارباب حلقه‌ها را بی‌اهمیت می‌دانست، نگران می‌شدم. [ولی] هیچ چیز درباره شاه الف‌ها بی‌اهمیت نیست. عاشق اینم که طرفدارها عاشق این داستان‌اند. پذیرفته شدن در این خانواده تالکینی امتیازی ویژه است، بنابراین فشار حاصل از آن هم یک اتفاق مثبت است.»

شورانرهای سریال ارباب حلقه‌ها که با ایده سریال پنج فصلی از دوران دوم سرزمین میانه توانستند نظر مثبت آمازون برای ساخت سریال را جلب کنند، به شوخی می‌گویند که مغز مشترکی دارند. آن‌ها به خوبی می‌دانند که چه مسئولیت بزرگی را برعهده گرفته‌اند. پین می‌گوید: «این پروژه یکی از احساسی‌ترین سفرها در زندگی هر دوی ما بود. پروژه‌ای که در رتبه نخست قرار می‌گیرد و دارای برخی از بزرگ‌ترین لحظات شخصی زندگی ماست.»

گاهی اوقات بعضی از این لحظات شخصی و حرفه‌ای همپوشانی پیدا می‌کردند. واکر یکی از اولین تماس‌های خود با پین را به یاد می‌آورد که شورانر سریال در حال معرفی شخصیت گیل-گالاد بود. او می‌گوید: «در پس‌زمینه می‌توانستم صدای بلندگو را بشنوم. پرسیدم ‘جی‌دی کجایی، مرد؟ چی شده؟’ جواب داد ‘اوه، بیمارستانم. فرزندم همین حالا به دنیا آمد.’ و در همین حین داشت این نقش را برای من توضیح می‌داد.»

دیسا (سوفیا نوم‌وته) و دیگر دورف‌ها در سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

پین اضافه می‌کند: «ما خیلی برای این پروژه اهمیت قائلیم، و می‌خواهیم کار درست از آب دربیاید، و می‌دانیم که این اثر برای خیلی‌ها چه معنایی دارد. این کار چیزی نیست که صرفا آن را انجام بدهید و به کار بعدی بروید. این کار همان چیزی است که می‌دانید قرار است تا همیشه بخشی از میراث شما باشد.»

مک‌کی و پین از مدت‌ها قبل از آغاز سریال شیفته دوران دوم سرزمین میانه بودند، و خیلی زود فهمیدند که جذب طرح عظیم و محتوم داستان در این روایت کوچک انسانی شده‌اند. آن‌ها می‌گویند رویکردشان به سریال نه به عنوان مبدع بلکه به عنوان باستان‌شناسانی بوده که قطعات مختلف پازل و تکه‌های موجود در آثار تالکین را کنار هم می‌چینند تا به خلق روایت سریال کمک کنند.

مک‌کی توضیح می‌دهد: «تالکین خطوط یا ارجاعاتی را نوشته بود و از روی آن می‌شد شخصیت‌های کامل و قوس آن‌ها را به وجود آورد. این قضیه بخشی از لذت خلق این سریال بود. احساس می‌کردیم تالکین سرزمین بزرگی را به وجود آورده که می‌دانیم داخلش نفت وجود دارد، و هر بار که به زمین ضربه می‌زنیم یک چشمه سر بر می‌آورد.»

نوری (مارکلا کاونا) و پاپی (مگان ریچاردز) در سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

مک‌کی ادامه می‌دهد: «احساس می‌کردیم این همان داستان حماسی است که به اندازه کافی با اقتباس‌های قبلی فرق می‌کند، اما به اندازه‌ای با آن‌ها مرتبط است که حس آشنایی بدهد. شعار ما از ابتدا تقریبا همین بود: چیزی بسازیم که متفاوت در عین حال آشنا باشد و البته اگر شانس بیاوریم عظیم، حماسی و در نوع خود شگفت‌آور باشد.»

نازنین بنیادی که نقش بران‌وین را در سریال بازی می‌کند درباره تیم بازیگران حلقه‌های قدرت و حضور آن‌ها در دوره همه‌گیری کرونا در نیوزلند می‌گوید: «ما به یاران یکدیگر تبدیل شدیم. مجبور شدیم به یکدیگر تکیه کنیم. هیچ کس دیگری را نداشتیم. در میانه همه‌گیری روی یک جزیره و به دور از حامیان همیشگی خود بودیم. خیلی‌ها در سراسر دنیا می‌توانند بودن در چنین شرایطی را ترک کنند، دور بودن از عزیزان. و اگر قرار است جایی گیر کنیم، چه بهتر که نیوزلند باشد. ولی خیلی مجبور شدیم به یکدیگر تکیه کنیم، و به‌صورت پیش‌فرض به نوعی به حامیان یکدیگر تبدیل شدیم.»

سینتیا ادای-رابینسون که نقش میریل را بازی می‌کند، می‌گوید: «باید به نحوی به یکدیگر کمک می‌کردیم که شرایطش متفاوت با بقیه پروژه‌های کار در لوکیشن بود. مسئله به همان حباب حفاظتی و تمرکز بر کاری که در حال انجامش بودید، برمی‌گشت. فصل اول فقط یک بار اتفاق می‌افتد، جایی که هیچ کس شما را نمی‌شناسد و از اوضاعتان خبر ندارد. در ادامه شرایط تغییر می‌کند و آن حس دیگر تکرار نخواهد شد. در زمان و مکان بسیار خاصی بودیم.»

هالبراند (چارلی ویکرز)، آروندیر (اسماعیل کروز-کوردوا)، تئو (تایرو موهافیدین) و بران‌وین (نازنین بنیادی) در سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

سوفیا نوم‌وته که ایفای نقش دیسا را برعهده دارد، می‌گوید از دیدن این که او و همکارانش چقدر سریع رابطه‌ای شبیه یک خانواده پیدا کردند، غافل‌گیر شده بود. نوم‌وته می‌گوید وقتی برای بازی در سریال پذیرفته شد، تازه چند روز از تولد دخترش گذشته بود، و وقتی به نیوزلند رسید، همکاران او به سرعت داوطلب می‌شدند تا از فرزندش مراقبت کنند و به بازیگر دیسا اجازه دهند تا با همسرش بیرون بروند. نوم‌وته می‌گوید: «یک شهر بسیج شده بود. دخترم با کمک همه بزرگ شد و همه را می‌شناخت. افراد یاد گرفته بودند که چطور پوشک عوض کنند. شگفت‌انگیز بود.»

رابرت آرامایو، بازیگر نقش الروند اضافه می‌کند: «باورم نمی‌شود که می‌توانم بچه‌داری کنم، ولی ظاهرا می‌توانم.» بازیگران بر روی صحنه تحقیقات و آماده‌سازی‌های زیادی را برای ایفای نقش خود پشت سر گذاشتند. برای برخی مثل آرامایو این آماده‌سازی مترادف بود با خواندن کتاب‌های تالکین و به خاطر سپردن تاریخچه‌های پیچیده داستان درست مثل خود الروند. آرامایو درباره شخصیت خود می‌گوید: «اگر او در گروه ما بود، همان کسی می‌بود که همه چیز را می‌داند. به همین خاطر، خودم را موظف کردم که تا جایی که می‌شود درباره داستان‌ها اطلاعات کسب کنم. حالا به داستان‌ها و تمام جزئیات ریزشان علاقه دیوانه‌واری دارم. هر بار که کتاب‌ها را می‌خوانم حس بسیار متفاوتی دریافت می‌کنم.»

برخی به سراغ فراگیری مهارت‌های جدید رفتند. کوردوا برای ایفای نقش یک الف چابک هنرهای رزمی مختلفی از جمله وشو، کنگ‌فو و کاپوئرا را یاد گرفت. بنیادی هم به کارگاه‌های باغبانی و عطرسازی رفت تا برای نقش خود به عنوان یک شفابخش آماده شود.

دورین چهارم (اوین آرتور) و دیسا (سوفیا نوم‌وته) در سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

اواین آرتور، بازیگر نقش دورین چهارم، نوم‌وته و دیگر دورف‌ها آهنگری و چگونگی ساخت سلاح را یاد گرفتند. و کلارک و چارلی ویکرز، بازیگر نقش هالبرند هم هفته‌ها تمرین کردند تا برای فیلمبرداری صحنه‌های زیر آب بتوانند نفس خود را برای دقایقی حبس کنند.

هر بازیگر چالش خاص خودش را داشت: بعضی باید پا جای پای بازیگران بزرگی مثل کیت بلانشت و هوگو ویوینگ می‌گذاشتند. (کلارک به خاطر می‌آورد که در کودکی تلاش می‌کرد شبیه گالادریل کیت بلانشت شود و با یک تی‌شرت سعی داشت موهای طلایی بلانشت در فیلم‌ها را برای خودش بازسازی کند.) عده‌ای باید برای اولین بار یکی از شخصیت‌های تالکین را به تصور می‌کشیدند و بقیه باید نقش مخلوقات جدیدی در دنیای آردا را بازی می‌کردند.

با این حال، مک‌کی و پین همه بازیگران را تشویق کردند بودند تا نظرات و پیشنهادهای خود را به اشتراک بگذارند. انترتینمنت ویکلی می‌گوید بازیگران در صحبت‌های خود اشاره کرده‌اند که از میزان تعامل و مشارکت در سر صحنه شگفت‌زده شده بودند. ویکرز توضیح می‌دهد: «با توجه به شیوه همکاری ما، گاهی اوقات می‌شد احساس کرد که در حال ساخت یک فیلم مستقل کوچک هستیم.»

الروند (رابرت آرامایو) در سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

مورفید کلارک با خنده اضافه می‌کند: «ولی فکر می‌کنم خیلی از ما هرگز در پروژه‌های بزرگ استودیویی نبوده‌ایم. بنابراین واقعا نمی‌توانیم مقایسه‌ای داشته باشیم.»

سریال حلقه‌های قدرت همچنین تنوع نژادی بیشتری را در بازیگران خود دارد. بازی در این سریال برای بازیگرانی مثل کوردوا دستیابی به یک رویای طولانی مدت بود. این بازیگر پورتوریکویی می‌گوید از زمانی که بچه بود می‌خواست الف باشد، و یادش می‌آید که این طرف و آن طرف می‌پرید و خیال می‌کرد که در حال نشانه گرفتن با کمان است: «این چیزی بود که واقعا رویایش را داشتم، اما از سوی دیگر، این رویا کمی دردناک بود چون الفی وجود نداشت که شبیه من باشد. این خواسته به یک رویای شخصی اما دور از دسترس تبدیل شد، تا زمانی که این فرصت پیش روی من قرار است. بنابراین با تمام وجود به سمتش رفتم.»

بنیادی اضافه می‌کند: «کار ما بدلکاری نبود. کار ما نمادین یا به هر شکل دیگری که در گذشته به آن عادت کرده‌ایم، نبود. هر کسی صرف‌نظر از قومیت و نژادش، به خاطر این که بهترین فرد برای نقش خود بوده، انتخاب شد. و به نظرم این اتفاق فوق‌العاده دلگرم‌کننده است.»

کله‌بریمبور (چارلز ادواردز) و الروند (رابرت آرامایو) در سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

سریال ارباب حلقه‌ها سعی دارد درست مثل متن خود تالکین ترکیبی از اکشن، ماجراجویی، غم، شوخی و البته دوستی باشد. پین و مک‌کی می‌گویند همیشه داستان‌گویی تالکین را تحسین کرده‌اند و سریال حلقه‌های قدرت هم می‌خواهد چنین کاری انجام دهد. پس زمان یکسانی را در اختیار شاهان شکوهمند و هافلینگ‌هایی قرار داده که شاید بی‌اهمیت به نظر برسند.

ادای-رابینسون می‌گوید: «ما سعی داریم [این دوره] را معرفی کنیم. با کسانی روبرو هستیم که اطلاعات زیادی در این باره دارند، و همچنین کسانی که نسبت به این دنیا و این داستان‌ها تازه واردند. جلب رضایت هر دو گروه مخاطبان کار بسیار سختی است.»

کوردورا می‌گوید: «هیجان‌زده‌ام که سریال را ببینیم، اما این سریال حالا برای من فراتر از یک سریال است. این اثر یک تجربه متحول‌کننده بود. فکر می‌کنم نظر بقیه هم همین باشد که ما به عنوان چند گروه مشخص وارد این پروژه شدیم و از آن به عنوان انسان‌های کاملا متفاوتی بیرون آمدیم.»

 

این رسانه همزمان با این گزارش ویژه اقدام به انتشار ویدیوهایی از ۱۳ شخصیت مهم داستان کرده بود که نگاهی نزدیک به به چهره و لباس آن‌ها داشته است و می‌توانید تمامی آنها را در اینجا مشاهده کنید:

 

پخش سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت از ۱۱ شهریور آغاز می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سریال این مطلب را بخوانید.

درباره ایمان صاحبی

از سال ۱۳۹۰ با نام کاربری لگولاس در قلمروهای جنگلی آردا سرگردانم و این‌جا می‌خواهم دینی را ادا کنم که از تالکین به گردن دارم. ماموریت من این است که با قلم‌فرسایی در قالب خبر و مقاله ادامه‌دهنده راه غول‌هایی باشم که روی شانه‌هایشان ایستاده‌ام.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

بازیگر گالادریل: فصل دوم سریال پر از شخصیت‌های منفی جدید خواهد بود

بازیگر گالادریل: فصل دوم سریال پر از شخصیت‌های منفی جدید خواهد بود

مورفید کلارک، بازیگر نقش گالادریل در سریال حلقه‌های قدرت در مراسم EE BAFTA درباره فصل ...