خانه - آخرین خبرها - پیتر جکسون درباره تبدیل ارباب حلقه‌ها و هابیت به ۴K توضیح داد

پیتر جکسون درباره تبدیل ارباب حلقه‌ها و هابیت به ۴K توضیح داد

توضیح پیتر جکسون درباره تبدیل ارباب حلقه‌ها و هابیت به 4K
ترجمه: ایمان صاحبی

مطابق انتظار، سه‌گانه ارباب حلقه‌ها و سه‌گانه هابیت اول دسامبر به‌صورت ۴K UHD منتشر شدند و حالا پیتر جکسون که بر فرآیند تبدیل فیلم‌ها نظارت داشته، در یک ویدیو توضیحاتی را درباره این اتفاق ارائه کرده است.

جکسون می‌گوید فیلم‌ها به‌خاطر فناوری متفاوتی که در تولید آن‌ها به کار گرفته شده بود، از نظر رنگ‌بندی و سایر جنبه‌ها با یکدیگر همخوانی نداشتند، ولی ارتقای آن‌ها به فرمت ۴K این فرصت را به او داد تا این مشکل را برطرف کند.

او گفت: «برگشتن و بررسی دوباره فیلم‌ها جالب بود چون فهمیدم که قسمت‌های مختلف چقدر با هم ناسازگاری دارند. و دلیل اصلی‌اش به نحوه فیلم‌برداری سه‌گانه ارباب حلقه‌ها در ۲۰ سال پیش مربوط می‌شود. ارباب حلقه‌ها در فرمت ۳۵ میلی‌متری فیلم‌برداری شد. زمان‌بندی رنگی فیلم اول به‌شکل مرسومِ مکانیکیِ آن زمان انجام گرفت. سپس در دو فیلم بعدی زمان‌بندی رنگی را برای نگاتیو ۳۵ میلی‌متری دیجیتالی کردیم.»

جکسون همچنین گفت که این فرآیند فقط به افزایش وضوح تصویر محدود نبوده و آن‌ها تلاش کرده‌اند که «نمای سینمایی» فیلم‌ها را حفظ کرده و در عین حال صحت و درستی کلی اثر را ارتقا بدهند.

نکته جالبی که جکسون به آن اشاره می‌کند نقایصی در جلوه‌های بصری ارباب حلقه‌ها بوده که در فرآیند تبدیل برجسته‌تر شده بود. او می‌گوید برخی از این صحنه‌ها دیگر قابل قبول محسوب نمی‌شدند. در نتیجه، تیم تولید این مشکلات را هم اصلاح کرده است. البته جکسون به طرفداران اطمینان داده که جلوه‌ها عوض نشده‌اند بلکه به حالتی درآمده‌اند که انگار آن‌ها را نه ۲۰ سال پیش بلکه امروز ساخته‌اند. این کارگردان نیوزلندی در مجموع می‌گوید که کل فرآیند تبدیل فیلم‌ها به ۴K نیز به منظور تغییر فیلم‌ها نبوده و هدف آن صرفا ایجاد حس و حالی مدرن‌تر در فیلم‌هایی است که ۲۰ سال پیش تولید شده‌اند.

جکسون در انتها گفت حالا خوشحال است که تمام فیلم‌ها را به شکل و شمایل مشابهی درآورده، گویی که همه آن‌ها را در یک زمان ساخته کرده است.

تماشای این ویدیو در یوتیوب

درباره ایمان صاحبی

۲ دیدگاه

  1. آدم واقعا لذت میبره
    با اینکه همین حالا بعد از بیست سال هم این سه گانه یک شاهکار در بسیاری از زمینه ها محسوب میشه اما کاگردان کار خیلی صادقانه میاد میگه کارمون نقص داشته و حالا تازه متوجه بعضیاش شدیم ، که البته خیلیاشم بخاطر محدودیت تکنولوژی گذشته بوده ، ولی اینکه در مورد نواقصشون صحبت میکنن خیلی قابل احترامه ، یکی از راههای پیشرفت اینه که نواقص گذشته رو پیدا کنی بپذیری و اصلاح کنی!

  2. ممنون میشم اگر از انتشار این نسخه ها برای دانلود خبری شد اطلاع بدید
    تا جایی که میدونم قرار بود ۱ دسامبر این نسخه ها عرضه شن

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.