آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - M - منل‌واگور (شمشیرزن آسمان)

منل‌واگور (شمشیرزن آسمان)

مکان: در آسمان، بین رمیرات از شمال و هلوین از جنوب

اصلیت: ساخته شده توسط واردا حداقل سه دوران پیش از آغاز دوران اول

تلفظ: mene’lvahgor

معنا: شمشیر زن آسمان

نام‌های دیگر: منل ماکار، شمشیرزن آسمان، تلومختار

 

«…سپس مه با وزیدن نسیمی همچون پرده ای کنار رفت و منل‌واگور، شمشیرزن آسمان با کمربند درخشانش از حاشیه جهان بالا آمد و برروی آن خیمه زد. الف‌ها همه با هم ناگهان شروع به خواندن آواز کردند.»

سه همسفر، یاران حلقه

منل‌واگور، شمشیر زن آسمان، نامی بود که الف‌های سرزمین میانه به درخشان‌ترین و برجسته‌ترین صورت فلکی آسمان که امروزه با نام صورت فلکی جبار می‌شناسیم دادند.

واردا، که در سرزمین میانه او را البرت می‌خوانند، بانوی ستارگان، ستارگان منل‌واگور را شکل داد و بر پهنه آسمان نشاند. در زمان‌های کهن، هنگامی که ملکور همچنان در اوتومنو کمین کرده بود، واردا از دسته ستارگان برای تزیین آسمان به نمادهایی از پاسداری و سرپرستی استفاده کرد. منل‌واگور و والاکیرکا دوتا از مهم‌ترین دسته‌ها هستند.

«الف‌ها همه با هم ناگهان شروع به خواندن آواز کردند.»

در نظر الدار، این صورت فلکی اهمیت معنوی بالایی دارد و نشان دهنده یک سرپرست و محافظ ابدی برای جهان است. در قدیمی‌ترین داستان‌ها و افسانه‌ها، منل‌واگور دشمن ملکور تبعیدی و محافظ آردا از بازگشت او است. همچنین بعدها در داستان‌های کامل‎تری آمده است که ستارگان منل‌واگور نشانی از تورین تورامبار است که مقرر شده از مرگ بازگردد و در آخرین نبرد ملکور را شکست دهد.

ظاهر منل‌واگور در ارباب حلقه‌ها به جزئیاتی اشاره می‌کند که می‌توانست به آسانی از نظر دور بماند. به مانند ساعتی وسیع، پهناور و چشم نواز در آسمان به ما در تعیین وقت مورد نظر (که در مواجهه فرودو و گیلدور و الف‌ها حین ترک کردن مرزهای شایر در سفر سرنوشتش آمده است) کمک می‌کند.

می‌دانیم که این رویارویی در شب ۲۴ ام هالیمات، که مصادف با ۱۵ سپتامبر است اتفاق افتاد. نیز می‌دانیم که منل‌واگور تازه از کناره و مرز دنیا بالا می‌آمد. در هر تاریخ مذکور یک صورت فلکی همواره در همان تاریخ هر ساله طلوع می‌کند. اگر محاسبات لازم را انجام دهیم خواهیم دانست که الف‌ها خواندن را در ساعت ۱ و ۱۰ دقیقه صبح آغاز کردند.

درباره الوه

x

شاید بپسندید

«ارثیه‌ی فرودو» اثر دوناتو هیانکولا

برندگان جایزه انجمن تالکین ۲۰۲۴ اعلام شدند

جایزه انجمن تالکین که چندین سال است با هدف شناسایی آثار برتر خلق شده در ...