آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - آخرین خبرها - کشف دست‌نوشته‌های تالکین از نمایش‌نامه رادیویی ارباب حلقه‌ها

کشف دست‌نوشته‌های تالکین از نمایش‌نامه رادیویی ارباب حلقه‌ها

کشف دست‌نوشته‌های تالکین از نمایش‌نامه رادیویی ارباب حلقه‌ها

یکی از پژوهشگران دانشگاه آکسفورد مدعی کشف نسخه مکتوب نمایش‌نامه صوتی کتاب ارباب حلقه‌ها از آرشیو بی‌بی‌سی شده که تغییرات مدنظر تالکین در شیوه روایت داستان را نشان می‌دهد.

این اقتباس رادیویی در دو فصل ۱۲ قسمتی در سال‌های ۱۹۵۵ و ۱۹۵۶ پخش شده بود. در اسنادی که به‌تازگی کشف شده صفحه‌ای به خط تالکین دیده می‌شود که اصلاح یک صحنه توسط خود خالق داستان‌ها را نشان می‌دهد.

فصل اول این مجموعه در شش قسمت یاران حلقه را پوشش می‌داد و فصل دوم در شش قسمت دو برج و بازگشت شاه را شامل می‌شد. بی‌بی‌سی مدت زمان قسمت‌های فصل دوم را از ۴۵ به ۳۰ دقیقه کاهش داد.

استوارت لی، خواننده دانشکده ادبیات انگلیسی آکسفورد می‌گوید کشفیات او در کتاب جدیدی به نام «داستان‌های عالی هرگز پایان نمی‌پذیرند: مقاله‌هایی از خاطرات کریستوفر تالکین» منتشر خواهد شد. دانشگاهیان در این کتاب به پسر تالکین که در سال ۲۰۲۰ از دنیا رفت، ادای احترام کرده‌اند.

این کتاب توسط انتشارات Bodleian Library Publishing در ماه ژوئن چاپ می‌شود و با همراهی ریچارد اووندن، مسئول کتابخانه Bodley دانشگاه آکسفورد و کاترین مک‌ایلوین، آرشیویست تالکین در کتابخانه Bodleian ویرایش شده است.

مک‌ایلوین می‌گوید: «او نه تنها به فاصله کوتاهی پس از نشر با اقتباس از کتابش موافقت کرده بود، بلکه تمایل داشت با نمایش‌نامه‌نویسان همکاری کند تا متن را کوتاه و تعادل روایت و دیالوگ‌ها را اصلاح نماید، به‌صورتی که با ملزومات مدیوم رادیو و زمان محدود آن هماهنگ شود.»

همزمانی کشف این نوشته‌ها با سریال پیش روی «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت» بسیار جالب توجه است.

درباره ایمان صاحبی

از سال ۱۳۹۰ با نام کاربری لگولاس در قلمروهای جنگلی آردا سرگردانم و این‌جا می‌خواهم دینی را ادا کنم که از تالکین به گردن دارم. ماموریت من این است که با قلم‌فرسایی در قالب خبر و مقاله ادامه‌دهنده راه غول‌هایی باشم که روی شانه‌هایشان ایستاده‌ام.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

انیمه جدید War of the Rohirrim از دنیای ارباب حلقه‌ها ساخته می‌شود

انیمه «ارباب حلقه‌ها: جنگ روهیریم» تأخیر خورد

انیمه «ارباب حلقه‌ها: جنگ روهیریم» که قرار بود در تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ اکران شود، ...