آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - آخرین خبرها - حقوق ساخت اقتباس از ارباب حلقه‌ها و هابیت فروخته می‌شود

حقوق ساخت اقتباس از ارباب حلقه‌ها و هابیت فروخته می‌شود

ارباب حلقه‌ها هابیت سیلماریلیون

به گزارش ورایتی، شرکت Saul Zaentz Co تصمیم گرفته مجموعه حقوق ساخت اقتباس‌های نمایشی، ویدیو گیم، کالاهای تجاری و رویدادهای زنده از ارباب حلقه‌ها، هابیت و بخشی از دیگر آثار تالکین را به حراج بگذارد. سال زائنتز در این مزایده با بانک سرمایه‌گذاری ACF همکاری می‌کند و انتظار دارد که حقوق تحت اختیار خود را به قیمت حداقل ۲ میلیارد دلار به فروش برساند.

شرکت سال زائنتز حقوق ساخت اقتباس‌های سینمایی، ویدیو گیم، کالاهای تجاری، رویدادهای زنده و پارک‌های تفریحی از ارباب حلقه‌ها و هابیت را در دست دارد. همچنین، در صورتی که بنیاد تالکین تصمیم به ساخت فیلم یا محتواهای دیگر از «سیلماریلیون» و «قصه‌های ناتمام نومه‌نور و سرزمین میانه» را داشته باشد، بخشی از حقوق این آثار به‌صورت محدود به سال زائنتز تعلق می‌گیرد.

وارنر براز هم از طریق مالکیت نیو لاین سینما بخشی از حقوق ساخت فیلم از کتاب ارباب حلقه‌ها را در اختیار دارد. از این رو، آن‌ها چند ماه پیش اعلام کردند که می‌خواهند انیمه «ارباب حلقه‌ها: جنگ روهیریم» را بسازند. با این حال، از دید شرکت زائنتز بخش عمده حقوق ساخت فیلم‌های لایو اکشن به نزد این شرکت برگشته چون وارنر براز مدت‌هاست فیلم یا محتوای مرتبطی برای ارباب حلقه‌ها نساخته است. این شرایط باعث شده زائنتز فرصت را برای فروش حقوق کتاب‌های تالکین مناسب ببیند.

آقای سال زائنتز که کارآفرینی در دنیای موسیقی و سینما بود، در سال ۲۰۱۷ از دنیا رفت. او در سال ۱۹۷۶ حقوق ساخت اقتباس‌های سینمایی و برخی حقوق دیگر نسبت به شماری از آثار تالکین را خریداری کرد. با این حال، یکی از شکل‌های رسانه که از قرارداد با زائنتز بیرون ماند، حق ساخت سریال تلویزیونی با بیش از ۸ قسمت بود. آمازون با استفاده از همین اصل توانست به‌طور مستقیم حق ساخت سریال «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت» را از بنیاد تالکین بگیرد.

پروژه‌های تالکینی از مدت‌ها قبل محل دعواهای حقوقی مختلفی بوده‌اند. شرکت زائنتز قبلا از وارنر براز و نیو لاین بابت سهمی که از سود فیلم‌های جکسون داشت، شکایت کرده بود. بنیاد تالکین و انتشارات هارپرکالینز هم بارها از وارنر براز بابت سود فیلم‌های ارباب حلقه‌ها و هابیت شکایت کرده بودند.

حالا به نظر می‌رسد که این خبر به‌صورت عمدی در شرایطی اعلام شده که آمازون مشغول تبلیغات جدی برای سریال ارباب حلقه‌هاست و دوشنبه هفته آینده می‌خواهد اولین تیزر تریلر این سریال را منتشر کند. گفتنی است که خود آمازون یکی از نامزدهای اصلی خرید حقوق آثار تالکین از سال زائنتز محسوب می‌شود.

درباره ایمان صاحبی

از سال ۱۳۹۰ با نام کاربری لگولاس در قلمروهای جنگلی آردا سرگردانم و این‌جا می‌خواهم دینی را ادا کنم که از تالکین به گردن دارم. ماموریت من این است که با قلم‌فرسایی در قالب خبر و مقاله ادامه‌دهنده راه غول‌هایی باشم که روی شانه‌هایشان ایستاده‌ام.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

بازی جدیدی از دنیای ارباب حلقه‌ها معرفی شد: Tales of the Shire

بازی جدیدی از دنیای ارباب حلقه‌ها معرفی شد: Tales of the Shire

بازی جدید Tales of the Shire یا «قصه‌های شایر» از دنیای ارباب حلقه‌ها با یک ...