آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - L - لایر کو به‌لگ (ترانه کمان بزرگ)

لایر کو به‌لگ (ترانه کمان بزرگ)

 به‌لگ کمانگیر از بزرگ‌ترین جنگاوران سیندار بود. پس از این که تورین توسط شاه سیندار، تین‌گول، پرورش یافت، برای جنگ به سرحدات دوریات رفت، و از دوستان به‌لگ شد. تورین بنابر تقدیری شوم خود را از قلمروی تین‌گول تبعید کرد، اما به‌لگ در جست‌وجوی وی برآمد، و او را در تپه آمون رود یافت. در آنجا این دو دوست یک قلمروی کم دوام به نام دور کوئارتول، سرزمین کمان و کلاهخود، از خودشان ایجاد کردند. پس از مدتی به آنها شبیخون زده شد، و در حالی که تورین توسط اورک‌ها دستگیر و اسیر گردید، به‌لگ به عنوان یک مرده رها شد.

 به‌لگ خودش را مداوا کرد، و راهی نجات دوستش شد. در جنگل شمالی دوردست تائور-نو-فوین با گویندور، یکی از برده‌های فراری مورگوت، برخورد کرد، او به‌لگ را به سوی اورک‌ها راهنمایی کرد. در دل طوفان و رعد و برق، او تورین بی‌هوش را پیدا کرد و بندهایش را برید. به ناگاه تورین بیدار شد، شبحی دید که  بر رویش چنبره زده، پس شمشیر به‌لگ را ربود، او را زد و سهواً دوست و ناجیش را کشت.

 به سبب وحشت و ترس عملی که او انجام داده بود، خاموش و وحشت زده شد و بالاجبار توسط گویندور از زمین‌های مرتفع آنجا بیرون برده شد. در ای‌تل ایورین، او از آب‌هایی که توسط اولمو پاس داشته می‌شد نوشید، و بدین ترتیب از جنون رهایی یافت. همان زمان او سوگ سرودی به یادبود به‌لگ کمانگیر اهل دوریات سرود، و آن را لایر کو به‌لگ، ترانه کمان بزرگ، نامید.

درباره الوه

x

شاید بپسندید

«ارثیه‌ی فرودو» اثر دوناتو هیانکولا

برندگان جایزه انجمن تالکین ۲۰۲۴ اعلام شدند

جایزه انجمن تالکین که چندین سال است با هدف شناسایی آثار برتر خلق شده در ...