آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - K - پادشاهی داین (اره‌بور از نو بنیان نهاده شده)

پادشاهی داین (اره‌بور از نو بنیان نهاده شده)

پیش از آنکه اسماگ قلمرو زیر کوه را غارت کند، پادشاه آن ترور پسر داین اول بود، و ترور با وارثینش تراین و پسر او تورین، از حملۀ اژدها گریخت. چند قرن بعد، این تورین بود که تنهاکوه را پس از اینکه اسماگ کشته شد باز پس گرفت. تقریبا بلافاصله پس از آن نبرد  پنج سپاه در گرفت که در جریان آن تورین به همراه خواهرزاده‌هایش فیلی و کیلی کشته شد و هیچ وارث مستقیمی برای پادشاهی دورف‌ها باقی نماند.

شخص بعدی که مستحق سلطنت بود، داین پاآهنین از تپه‌های آهن، نبیرۀ شاه داین اول بود که به کمک تورین آمده و در جنگ شرکت جسته بود. به همین جهت او شاه زیر کوه گشته و شاه داین دوم از خاندان دورین شد و قلمرو ثروتمندی را بنیان نهاد که با نام قلمرو داین شناخته می‌شد.

بسیاری از همراهان اصلی تورین با شاه جدید در اره‌بور ماندند و قلمرو‌ی او تا سالها از نعمت صلح بهره‌مند بود. خود داین در زمان جنگ حلقه پادشاه کوه بود. در سال ۳۰۱۹ دوران سوم، وقتی که داین دویست و پنجاه و دو ساله بود، سائورون نیروی بزرگی به شمال برعلیه اره‌بور و شهر همسایه‌اش دیل فرستاد، و نبرد دیل در پای کوه درگرفت. داین علیرغم سنش شجاعانه جنگید اما در این نبرد کشته شد. با این وجود قلمروش پابر جا ماند: پسرش تورین سوم هفت روز در تنهاکوه محاصره شد، اما وقتی اخبار شکست سائورون به شمال رسید، محاصره‌کنندگان انگیزه‌شان برای نبرد را از دست دادند و دورف‌ها و انسان‌های دیل توانستند محاصره را بشکنند و دشمنانشان را شکست دهند.

درباره الوه

x

شاید بپسندید

«ارثیه‌ی فرودو» اثر دوناتو هیانکولا

برندگان جایزه انجمن تالکین ۲۰۲۴ اعلام شدند

جایزه انجمن تالکین که چندین سال است با هدف شناسایی آثار برتر خلق شده در ...