خانه - آخرین خبرها - «هابیت: نبرد پنج سپاه»: بیم ها و امیدها و تحلیل فروش اولین روز اکران

«هابیت: نبرد پنج سپاه»: بیم ها و امیدها و تحلیل فروش اولین روز اکران

hobbit021280jpg-886c47_1280w

شاید ششمین روایت پیترجکسون از دنیای تالکین، آخرین روایت این کارگردان نابغه و خلاق از دنیای پر رمز و راز تالکین باشد . برای بعضی طرفداران فروش در گیشه یا موفقیت درمراسم اسکار مهم نیست ولی عده ای نیز راغب هستند که وداعی پرشکوه با دنیای تالکین داشته باشند و این فیلم نیز چون ارباب حلقه ها : بازگشت پادشاه در همه زمینه ها حضوری چشمگیر داشته باشد.
وداع با دنیای تالکین باعث شده بود که مخاطب پیش بینی کند که نبرد پنج سپاه فروشی نظیر بازگشت پادشاه یا قسمت دوم هری پاتر : یادگاران مرگ داشته باشد .
هابیت در نخستین روز اکران خود در آمریکای شمالی فروشی بالغ بر۲۴,۴۵۲,۱۱۷ فروخت و با ۱۲۲ میلیون دلاری که هابیت در خارج از آمریکا فروخت این رقم به ۱۴۶ میلیون دلار می رسد .فروش سه روز نخست هابیت در امریکای شمالی ۶۴ میلیون دلار و در سراسر جهان ۳۰۵ میلیون دلار پیش بینی شده است . اگر فروش نبرد پنج در روز نخست ( ۵/۲۴ میلیون دلار ) را با یک سفر غیر منتظره (۳۷ میلیون دلار) و برهوت اسماگ (۳۱ میلیون دلار) و یا با فیلم هایی مشابه هابیت مثل بازیهای قسمت اول عطش : مرغ مقلد (۵۵ میلیون دلار) یا جنگ های ستاره ای : انتقام سیث( ۵۰ میلیون دلار) و قسمت دوم هری پاتر :یادگاران مرگ (۹۱ میلیون دلار) مقایسه کنیم و به این امر هم کاهش سینما های نمایش دهنده ی نبرد پنج سپاه را اضافه کنیم ( نبرد پنج سپاه ۳۸۷۵ سینما در مقابل ۴۰۴۵ سینمای یک سفر غیر منتظره و ۳۹۰۳ سینمای برهوت اسماگ ) که نتیجه تلاش کم برادران وارنر برای افتتاحیه ای باشکوه برای نبرد پنج سپاه است به نتیجه ای ناامید کننده می رسیم یعنی فروشی نهایتا ۲۵۰ میلیونی در آمریکای شمالی و ۱ میلیاردی در سراسر جهان .
ولی باید چند نکته را به این امر اضافه کرد :
نخست اینکه جنگ های ستاره ای یا هری پاتر طرفداران ویژه و آتشین و نوجوان خود را داشت ، طرفدارانی که بسیار مایل بودند که در نخستین روز اکران خداحافظی از مجموعه مورد علاقه خود را جشن بگیرند در صورتی که ما در مجموعه فیلم هایی که پیتر جکسون از دنیای تالکین تولید کرده این امر را نمی بینیم همچنان که بازگشت پادشاه که فروش درخشان ۳۷۷ میلیون دلاری را در کارنامه داشت در نخستین روز اکران خود ۳۴ میلیون دلار فروخت (در مقابل ۹۱ میلیون دلار قسمت دوم هری پاتر :یادگاران مرگ) ولی در نهایت اختلاف فروش این دو تنها ۴ میلیون دلار بود و اگر تورم را در مورد فروش بازگشت پادشاه در نظر بگیریم باید اذعان کرد که بازگشت پادشاه فروشی بیشتر داشته است. دلیلاین امر گسترده بودن و وسیع الطیف بودن طرفداران تالکین و پیترجکسون است که تنها به نوجوانان محدود نمیشد و این امر ضامن حفظ کف فروش فیلم است.
جدای از این باید روز اکران نبرد پنج سپاه را در نظر گرفت. یک سفر غیر منتظره در روز ۱۴ دسامبر (جمعه) و برهوت اسماگ در روز ۱۳ دسامبر ( روز جمعه ) اکران شدند حال اینکه به زعم نگارنده شاید احتیاط برادران وارنر برای عدم اکران همزمان هابیت با خروج : خدایان پادشاهان ریدلی اسکات باعث شد که ، هابیت روزهای طلایی اکران بدون رقیب در این هفته را از دست داده و به جای روز آخر هفته در روزی میان هفته ( چهارشنبه ۱۷ دسامبر ) اکران شود و به همین خاطر فروشی به نسبت معمولی داشته باشد. ولی اگر هابیت همین کف فروش را درست مثل قسمت دوم شرک حفظ کند می توانیم شاهد فروشی روز افزون و عالی در سه روز نخست و هفته اول باشیم که تا حدودی می تواند تکلیف فروش قسمت سوم هابیت را مشخص کند. میزان قدرت قسمت سوم هابیت در جذب مخاطب در اولین سه روز آخر هفته (جمعه، شنبه و یکشنبه ) مشخص می شود.

درباره R-FAARAZON

۱۵ دیدگاه

 1. تحلیل به دور از واقعیتی بود . مطمعنا هیچ کس به اندازه خود کمپانی که میلیون ها دلار روی فیلم سرمایه گذاری کرده به فروش بیشتر فیلم علاقه نداره. و تک تک ابعاد موثر بر افزایش فروش و سود رو کارشناسی و اعمال میکنه.
  تعداد سینماهایی که به برای اکران یک فیلم در نظر گرفته میشه متناسب با انتظار استقبال مخاطبین در شروع اکرانه. برای درک این مسئله میتونید بعد انتشار آمار سه روز اول فروش هابیت، میانگین فروش هرسالن سینمای این فیلم رو با فیلم هایی که ازشون نام بردید مقایسه کنید.
  ضمنا استنادتون به این مسئله که اکران چهارشنبه از علل این شروع ضعیف هستش رو وارد نمیدونم. طی چند سال گذشته چندین فیلم تو همین روز هفته اکران شدن و افتتحایه ی فوق العاده ای رو تجربه کردن به طوری که میانگین هر سالن سینمای این فیلم ها بیش از دوبرابر میانگین فروش هر سالن سینمای هابیت ۳ بوده .

  پی نویس : حالا چرا شرک ؟! 😀

 2. خیلیا میان تو فروم میگن فروش واسمون مهم نیست و مهم کیفیته و … ولی خداییش هرچقدم این حرفارو بزنیم بازم ته دلمون راضی نمیشه فیلمی مربوط به دنیای عظیم تالکین جلوی فیلمای مسخره ای مثل هانگرگیمز و … که دنیای فانتزیشون قابل قیاس با دنیای تالکین نیس شکست بخوره

  • دوست عزیز تمسخر و توهین به کتاب ها و فیلم های دیگه که طرفدار خودشون رو دارن به دور از ادبه. در نظر بگیرین که چه حسی خواهید داشت وقتی کسی هابیت یا ارباب حلقه ها رو مسخره بدونه.

 3. ۱)بحث علاقه یه استودیو برای فروش با میزان بازاریابی و جذب سینماهای بیشتر جداست
  ۲) به میانگین فروش اشاره کردم گرگ و میش ،بازیهای عطش ،هری پاتر و جنگ های ستاره ای دارای افتتاحیه ی انفجاری و سقوط کف فروش هستند در صورتی که این امر در مورد هابیت و ارباب حلقه ها صادق نیست
  http://www.boxofficemojo.com/alltime/days/?page=wed&p=.htm
  ۳) فعلا با فروش روز اول چیزی قطعی نیست و هر چیزی ممکنه اتفاق بیفته ولی فروش کم در میان هفته یه امر بدیهیه و فکر نکنم نیاز باشه که توضیح داده بشه که چرا افتتاحیه ها در آخر هفته پرفروش تره
  ۴) در مورد قسمت دوم شرک ، حفظ کف فروش فیلم مد نظر بود
  http://www.boxofficemojo.com/movies/?page=daily&id=shrek2.htm

  • ۱- نه اتفاقا بحث جدایی نیست! کمپانی تمام تلاشش رو میکنه تا سود بیشتری به جیب بزنه، پس متهم کردنش به کار شکنی یا گرفتن تصمیم نسنجیده، بی معناست .
   ۲- شما اشتباه میکنید. فیلم های مثل عطش مبارزه حتی در چندمین هفته اکران خودشون هم بیش از هفته های مشابه هابیت میفروختن و به عبارتی فروش خوب خودشون رو حفظ کردن. برای مثال قسمت اول فیلم عطش مبارزه در هفته پنجم و دهم خود به ترتیب ۱۸ میلیون دلار و ۳ میلیون دلار کسب کرده در صورتی که هابیت یک در همین هفته های اکران خودش به ترتیب ۱۱ میلیون و ۱ میلیون دلار کسب کرده .
   موافقم که سه گانه لوتر از تداوم فروش خوبی برخوردار بود اما فیلم های هابیت اینگونه نیستن .
   ۳- درسته چیزی قطعی نیست و هنوز ممکنه معجزه ای اتفاق بی افته .
   ۴- متوجه ام . تعجبم از این جهت بود که نه ژانر انیمیشن شرک و نه رده سنی اون ربطی به هابیت نداره و گزینه های نزدیک خیلی بیشتری به هابیت وجود داره که از حفظ فروش مناسب برخوردار بودند. مثل یاران حلقه .

   • دوست گرامی عجولانه نخوانید ،عجولانه ننویسید و بخصوص از کسی که جز ناظرین آردا هست انتظار میره سنجیده تر صحبت کنه
    ۱)به نظرم برادران وارنر چیزی رو که میتونست یه اقتباس درخشان و محصول خارق العاده باشه رو تبدیل به فیلمی معمولی با فروشی معمولی کردند به چه دلایلی بماند .قبلا بحث شده و از حوصله بحث خارجه
    ۲) پس به فروش بازیهای عطش در اولین سه روز باید اشاره کرد که دو برابر هابیت بوده! و کاهش فروش بر مبنای درصد کاهش تماشاچیه نه مقایسه فروش ها با هم . اینکه در ۴ هفته از ۱۵۰ میلیون دلار به ۱۸ میلیون دلار برسی یعنی سقوط سریع
    در مقابل مثلا تداوم فروش آواتار، بازگشت پادشاه و یا دوبرج

    • اتفاقا نه تو خوندن نوشته شما عجله کردم و نه در نوشتن. من این تحلیل رو به دور از واقعیت خطاب کردم و براش دلیل هم آوردم.
     ۱- فکر نمیکنم نظر شما به این امر بدیهی بچربه که کمپانی تهیه کننده فیلم حیاتش وابسطه به سود بیشتره و از هیچ تلاشی برای فروش بیشتر دریغ نیمکنه.
     من با وجود حضور همیشگی تو آردا به یاد ندارم بحث قابل قبولی در این رابطه شده باشه که کمپانی به فلان دلایل(که احتمالا فقط شما ازشون با خبرید ) سعی داشته فروش عالی فیلم رو به یه فروش معمولی تبدیل کنه (حتی سه قسمتی کردن هابیت هم در راستای کسب سود بیشتر بود هرچند قطعا از فروش هر قسمت به تنهایی میکاست ).
     ۲-من آهنگ فروش آواتار یا بازگشت پادشاه رو با عطش مبارزه مقایسه نکردم! فروش متوسط هابیت رو با فروش خوب عطش مبارزه مقایسه کردم .
     عطش مبارزه یه شروع طوفانی در باکس آفیس و یه تداوم مناسب در ادامه داشته. حال اون که هابیت ها شروعی متوسط و تداومی متناسب با همین شروعِ متوسط داشته اند .
     با همه این تفاسیر فروش نهایی بیشترین اهمیت رو داره که در این مقوله هم هابیت ها با اختلاف بسیار زیاد رقابت رو به فیلم های عطش مبارزه واگذار میکنند.

     • ۱)اینکه یه کمپانی کاری رو انجام بده دلیل بر این نمیشه که لزوما درست باشه.این بحث رو من و حمید استورم کرو بطور کلی در مورد اقتباس هابیت انجام دادیم و شما در اون بحث حضور نداشتید
      در ثانی اون دلایل هم قبلا بحث شده مثل دو قسمتی کردن فیلم های فانتزی که جدیدا مد شده(مثل هری پاتر ،گرگ و میش،یادگاران مرگ و…) و این امر به هابیت هم سرایت کرد و باعث سه قسمتی شدن و معمولی شدن فیلم چه از نظر ساختار و چه از نظر فروش شد
      ۲) در اون مورد صحبت من در مورد درصد کاهش تماشاچی بود
      ۳) واگذار کردن گیشه از طرف هابیت به دیگر فیلم های فانتزی که اتفاقا ساختار خوبی ندارند نظیر بازیهای عطش برای من جای سوال داره و هنوز به جوابش نرسیدم!

 4. من فیلم هابیت ۳ رو دیدم البته این کیفیتش خیلی افتضاح بود چون از روی پرده بود اما واقعا جکسون بد ساختتش خیلی بی خود وقتی دوسپاه الف و کوتوله ها کنار اربور دارن با هم جدال لفظی می کنن زمین سوراخ میشه یهو لشکر ارگ ها می یاد . یا اینکگه آزوگ اصلا تو جنگ شرکت مستقیم نداره .یا کشته شدن اسماگ ۵ دقیقه طول نمی کشه در حالی که اصل داستان پیرامون اسماگ هست باس صحنه هاش بیشتر می بود درحالی که جکسون اصلا کشته شدن اسماگ رو قبل شروع شدن قسمت سوم توی ۵ دقیقه بنمایش گذاشتتش . توی کتاب علت دادن ارکستون توسط بیلبو به الف ها بخاطر این بود که تورین حاظر نبود غرامتی به باراد کمانگیر و الف ها بده در حالی که در فیلم علت دادن ارکستون رفتار خیلی بد و وحشیانه ثورین دیده می شود تا حدی که کل دورف ها از ثورین می ترسند .ثورین درجنگ با ازوگ کشته میشه درحالی که در کتاب اینگونه نیست چون اصلا آزوگی نیست و ثورین در نبرد جان میسپارد .

 5. مهدی تورک اوغلو

  ناراحتم چند روزه.همین

 6. کاملا مشخصه که سه قسمتی کردن فیلم هابیت فقط برای فروش و پول به جیب زدنه ، البته این ایده ی جکسون و برادران وارنر هم از خدا خواسته قبولش کردند ، فیلم بهتر بود که همان دو قسمتی باقی میماند.
  در مورد مدت زمان کم هابیت ۳ هم همینطور ، ولی در اینجا برادران وارنر دست داشته ، جکسون و آرمیتاژ چند ماه قبل در مصاحبه ای گفته بودند که فیلم هابیت ۳ ، ۱۸۰ دقیقه خواهد بود. ولی حالا می بینیم که مدت زمان فیلم ۱۴۴ دقیقه هست ، و این یعنی برادران وارنر شخصا دخالت داشته اند و فقط ترس از فروش فیلم اینگونه عمل کرده اند . اگر نسخه ی سینمایی ۱۸۰ دقیقه می شد امکان داشت که در نسخه ی اکستند مدت زمان فیلم بیش از ۱۸۰ دقیقه باشد ، ولی حیف !!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.