آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - G - گروین (نواده‌ای از نسل سلطنتی مردمان دورین)

گروین (نواده‌ای از نسل سلطنتی مردمان دورین)

شخصیتی مهم و سلطنتی در میان دورف‌ها، گروین نوۀ بورین بود، پسر کوچک‌تر پادشاه نائین دوم، پس تبار او به‌طور مستقیم به خود دورین بی‌مرگ می‌رسد. گروین دوران جوانی خویش را در اره‌بور تحت حکمرانی شاه ترور گذراند، تا هنگامی که شهر دورف‌ها تحت حملۀ اسماگ اژدها قرار گرفت. گروین زنده ماند و در دوران تبعید در خدمت شاهش بود. پسران او اوین و گلوین در سال‌های پس از ویرانی اره‌بور متولد شدند، و هر دویشان در پویش اره‌بور شرکت داشتند.

گروین از طریق پسرش گلوین، همچنین پدربزرگ گیملی یاور الف هم بود. هر چند که نوادگان او سرشناس و بزرگ بودند، ما تقریباً هیچ چیز از زندگی خود او نمی‌دانیم. هر چند تاریخ تولد و مرگ او به ما نشان می‌دهد که او در دوران ویرانی اره‌بور به دست اسماگ و پس از آن، بیست و نه سال بعد، در نبرد ناندوهیریون زنده بوده است. به‌نظر می‌رسد که او در هر دوی این اتفاقات حضور داشته است.

یادداشت‌ها:

بسیاری از دورف‌های تالکین نام خود را از اشعار کهن نورسیِ ولوسپا گرفته‌اند، اما گروین جزو آنان نیست. پس احتمال دارد که این اسم به سادگی یک اسمِ اختراع شده توسط خود تالکین است تا با الگوی آواشناختی دو نام اوین و گلوین مرتبط مرتبط باشد. همچنین محتمل است که این نام، مرتبط به کلمۀ کهن نورسی gróa باشد که به معنای «رویش» است.

درباره الوه

x

شاید بپسندید

«ارثیه‌ی فرودو» اثر دوناتو هیانکولا

برندگان جایزه انجمن تالکین ۲۰۲۴ اعلام شدند

جایزه انجمن تالکین که چندین سال است با هدف شناسایی آثار برتر خلق شده در ...