آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - G - رودخانه دروازه (سیرانون در موریا)

رودخانه دروازه (سیرانون در موریا)

رودی که از دامنه‌های غربی کوه‌های مه‌آلود سرچشمه می‌گرفت و از پشت در غربی موریا به پایین جاری می‌شد و با گذر از آبشار پلکانی و در پی آن دشت‌های اره‌گیون، مسیر جاده‌ای که از خزد-دوم باستانی خارج می‌شد را دنبال می‌کرد. این رود در زبان الفی با نام سیرانون شناخته می‌شد که دقیقاً به معنای «رودخانه دروازه» است. در تاریخچه‌ی خزد-دوم، این رود غالباً نهر بزرگ و قدرتمندی بوده است، اما در اواخر دوران سوم مسیر بالادستی آن سد شد. پس از این، آب‌های زیردست دروازه‌ غربی در دریاچه‌ی راکدی جمع شد که توسط موجودی که نگهبان آب خوانده می‌شد تسخیر شده بود، و رودخانه هم به باریکه‌ای از آب تقلیل یافت.

مسیر رودخانه دروازه پس از عبور از آبشار پلکانی چندان مشخص نیست. تنها می‌دانیم که تا مسافتی به موازات جاده به سمت اوست-این-ادیل پیش می‌رفت، اما دقیقاً نمی‌دانیم که واقعاً از کنار یا درون شهر الف‌های اره‌گیون عبور میکرد یا نه. به نظر حتمی می‌رسد که این رود در نهایت به رودخانه‌‌ی گلاندوین که تنها رود بزرگ در این منطقه‌ی سرزمین میانه است، ملحق می‌شد و سپس با گواتلو به دریای بزرگ می‌ریخت.

یادداشت‌ها‌:

۱) در واقع به طور کامل مشخص نیست که سرچشمه‌های رودخانه دروازه کجا واقع شده‌اند، اما وقتی گروه یاران حلقه در دروازه‌ی غربی با ماندآب رود مواجه شدند، دریافتند که از فرکندی که از ارتفاعات شمال سرازیر ‌می‌شود تغذیه می‌گردد: این احتمالاً سرچشمه‌ی اصلی رودخانه دروازه پیش از مسدود شدنش بوده است.

درباره الوه

x

شاید بپسندید

«ارثیه‌ی فرودو» اثر دوناتو هیانکولا

برندگان جایزه انجمن تالکین ۲۰۲۴ اعلام شدند

جایزه انجمن تالکین که چندین سال است با هدف شناسایی آثار برتر خلق شده در ...