آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - آخرین خبرها - طرفداران بازی تاج و تخت باید ممنون تالکین باشند

طرفداران بازی تاج و تخت باید ممنون تالکین باشند

-ترجمه: مهسا جوادی

نویسنده کتاب «ترانه‌ی آتش و یخ» در کنار ستارگان فیلم، نیکلاس هولت و لی لی کالینز و کارگردان دومه کاروکوسکی در مراسم افتتاحیه فیلم بیوگرافی «تالکین» که روز چهارشنبه در لس‌آنجلس برپا شد حضور داشت و از ارتباط شخصی‌اش با تالکین، نویسنده سری ارباب حلقه‌ها بر روی فرش قرمز (و یا دقیق‌تر فرش سبز به نشان سبزی سرزمین میانه) سخن گفت.

مارتین گفت: «او مرا عاشق فرم داستانی که خلق کرده بود کرد، فانتزی اسطوره‌ای. او فانتزی را از نو تعریف کرد.» او گفت سه گانه‌ی اسطوره‌ای تالکین تأثیر بسیاری بر وی داشته و به شوخی گفت:« در ابتدا قرار بود سه گانه‌ای به نام «بازی تاج و تخت» بنویسم اما حالا سه گانه تبدیل به هفت کتاب شده، اگر دو تای آخر را به اتمام برسانم!»
مارتین این فیلم را بسیار تاثیرگذار خواند که به جای نشان دادن کلیشه‌هایی مثل نویسنده‌ای درگیر که پشت ماشین تحریر نشسته و کاغذ مچاله می کند تلاش کرده زندگی عاشقانه تالکین، روابط دوستانه‌اش و او را به عنوان جوانی در سال‌های دانشجویی نشان دهد؛ چیزهایی که روی اینکه او بعدا چه بنویسد تاثیر گذاشته‌اند.

نیکلاس هولت که قبل از اینکه به پروژه بپیوندد نیز تمام عمرش طرفدار تالکین بوده، دیدگاه و حس احترام جدیدی به تالکین پیدا کرده :« قبلا نمی‌توانستم بفهمم تمام این دنیا‌ها و شخصیت‌ها از کجا آمده. در کارهایش غرق شدم و حالا می‌توانم تاریخچه و لایه‌های کارهایش را ببینم»
هولت که پیش‌تر نقش جی.دی.سلینجر را در فیلم «شورشی در رای- Rebel in the Rye» بازی کرده و به بازی در نقش نویسنده‌های خارق العاده عادت کرده می‌گوید خیلی به آنچه که در ذهن نویسنده می‌گذشته است علاقه دارد (منظور ذهن تالکین است).

کاروکسکی، کارگردان فیلم ادعا می‌کند که شناختش از تالکین به زمانی که فردی گوشه گیر از طبقه‌ی فقیر جامعه بود برمیگردد: «اون داستان‌ها تبدیل به اولین دوستانم شدند. اون‌ها برایم تبدیل به دنیایی شدند که می توانستم به آن فرار کنم».

لیلی کالینز تجربه شاعرانه‌ای از بازی در نقش همسر تالکین، ادیث برت داشته. او که کتاب ارباب حلقه ها را خوانده بود و برای بازی در نقش یک الف در فیلم‌های پیتر جکسون تست بازیگری داده بود، با اینکه نتوانست آن نقش را به دست آورد اما حالا سال‌ها بعد بالاخره توانسته این شانس را داشته باشد که بخشی از دنیای تالکین باشد، البته به شکل متفاوتی! «اینکه من توانستم نقش زنی را که الهام بخشِ شکل گرفتن داستان ارباب حلقه‌ها بوده را بازی کنم به نوعی کنایه‌آمیزه. وقتی نقش را گرفتم نمی‌توانستم جلوی خنده‌ام را بگیرم»
با اینکه لیلی کالینز یکی از طرفداران تمام عیار تالکین است اعتراف کرد که کتاب مورد علاقه‌اش هری پاتر است که این باعث شد مارتین واکنش نشان دهد :« گندالف میتونه پدر دامبلدور رو در بیاره!».

درباره مهسا جوادی

یک الف درونگرای خسته

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

طرز تهیه خوراک ائووین در فیلم ارباب حلقه‌ها

کوتاه: طرز تهیه خوراک ائووین در فیلم ارباب حلقه‌ها

به درخواست مکرر شما و پاسخ به سوال «ائووین در آن خوراک چه ریخته بود؟» ...