خانه - آخرین خبرها - رونمایی از اولین پرده‌ی نگارین تالکینی

رونمایی از اولین پرده‌ی نگارین تالکینی

به تازگی در موزه پرده‌های نگارین در ابوسون فرانسه، اولین از مجموعه ای ۱۴ تایی پرده‌های نگارین تالکینی در مراسمی ویژه رونمایی شد.

در اواخر سال ۲۰۱۶ توافقی بین بنیاد تالکین و موزه پرده‌های نگارین در ابوسون فرانسه برقرار شد تا ۱۴ نقاشی از تالکین در طول ۴ سال بافته شود. این موزه توسط یونسکو به عنوان یک میراث فرهنگی شناخته شده و اضافه شدن آثار تالکین به این موزه باعث تصدیق وی به عنوان یک هنرمند و نه تنها یک نویسنده است. تصاویری که قرار است در این پروژه به پرده نگارین تبدیل شود شامل موارد زیر است:
نامه کریسمس پدر ۱۹۲۶؛ نامه کریسمس پدر ۱۹۲۸؛ نامه کریسمس پدر ۱۹۳۳؛ گلائرونگ برای پیدا کردن تورین پیش می‌رود؛ تالارهای مانوه، تانیکوئتیل؛ میت‌ریم؛ ترول ها؛ ریوندل؛ بیلبو با خورشید اول وقت بر روی چشمانش بیدار شد؛ آمدن بیلبو به کلبه الف های کلک ران؛ مکالمه با اسماگ؛ جنگل لوتلورین در بهار؛ اورتانک، فرش نومه نوری.

اولین اثر تکمیل شده این مجموعه، آمدن بیلبو به کلبه الف های کلک ران، در مراسمی ویژه در تاریخ ۶ آوریل ۲۰۱۸ با حضور بیلی، همسر کریستوفر تالکین، به عنوان مهمان ویژه رونمایی شد و از او درخواست شد تا اثر را از دستگاه نساجی، به نشانه پایان کار، جدا کند. او در سخنرانی خود به فرانسوی با یاد اینکه اگر جی.آر.آر. تالکین این اثر را میدید، به آن علاقه مند میشد، از زیبایی و مهارت به کار گرفته شده برای این کار یاد کرد.
دومین اثری که قرار است تکمیل شود «تالارهای مانوه، تانیکوئتیل» است که زمان تقریبی پایان آن، اواخر ماه سپتامبر گزارش شده است.
مراجعه کنندگان می‌توانند با حضور در موزه، از آثار، کارگاه و مراحل بافت این پرده‌های نگارین بازدید کنند.

پی‌نوشت: توضیح عبارت «پرده نگارین» از ویکی‌پدیای فارسی به این شرح است:

«پرده‌های نگارین (به انگلیسی: Tapestry) طرح‌ها و تصویرهایی هستند که همچون کوبلن روی پارچه بافته می‌شوند. این هنر حرفه‌ای بسیار کهن است که مصریان از حدود ۱۷۰۰ سال قبل به بافت ان مشغول بودند.
پرده‌های نگارین را با استفاده از نخ‌های ابریشمی رنگی روی ردیف‌های کتان و پشم محکم که درون یک کادر (کارگاه گل‌دوزی) بسته شده‌اند می‌بافند.
الگوهای این پرده‌های نگارین را با استفاده از جوهر روی کتان رنگ امیزی می‌کنند بافنده این پرده از قسمت پشت پرده به بافتن ادامه می‌دهد.»

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.