آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - بخش ویژه سریال «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت» - گزارش‌های سریال ارباب حلقه‌ها - نگاه نزدیک به وضعیت اورک‌ها در سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

نگاه نزدیک به وضعیت اورک‌ها در سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

نگاه نزدیک به وضعیت اورک‌ها در سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

(برای دیدن تصویر با کیفیت بالا روی آن بزنید)

اورک‌ها همیشه در داستان‌های ارباب حلقه‌ها نقش مهمی داشته‌اند، اما خالقان سریال حلقه‌های قدرت آمازون می‌خواهند بیشتر از همیشه این موجودات را به تصویر بکشند. به همین مناسبت، گزارشی اختصاصی منتشر شده که نگاهی نزدیک به موجودات شرور سرزمین میانه می‌اندازد.

به گزارش وب‌سایت IGN، در پایان دوران اول و بر اثر جنگ خشم اورک‌ها تا حد زیادی نابود شده و به حد انقراض رسیده بودند. از آن‌جایی که سریال حلقه‌های قدرت در دوران دوم روایت می‌شود، این موجودات در سرزمین میانه پراکنده هستند. هزاران سال قبل از گرد هم آمدن ارتش‌های بزرگ برای جنگ حلقه، اورک‌ها حالا کم تعدادند و برای بقا می‌جنگند.

خبرگزاری IGN در گزارش خود گفتگویی با «جیمی ویلسون»، رئیس واحد پروتز سریال و «لیندزی وبر»، تهیه‌کننده اجرایی اثر داشته است. این دو نفر پیش‌زمینه‌های نردی دارند، چرا که وبر در پشتازان فضا و ماموریت غیرممکن کار کرده بود و ویلسون هم یک «هفتمی» است، یعنی در تمام شش فیلم سینمایی قبلی از سرزمین میانه حضور داشته. نکته مهم‌تر این‌جاست که جیمی، لیندزی و کل تیم تولید سریال اهمیت زیادی برای این موجودات قائل‌اند.

نگاه نزدیک به وضعیت اورک‌ها در سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

(برای دیدن تصویر با کیفیت بالا روی آن بزنید)

وبر می‌گوید: «من عاشق اورک‌ها هستم. من عاشق طراحی موجوداتم، بنابراین علاقه زیادی برای حرف زدن در این باره دارم. اولین مسئله مهم برای جی‌دی و پاتریک – شورانرهای سریال – اورک‌ها بود. آن‌ها بسیار زیاد برای این موجودات مشتاق‌اند، عاشق پروتزها و طراحی‌های واقعی هستند و احساس می‌کردند که چون در دوران دوم و هزاران سال قبل از وقایع دوران سوم قرار داریم، به اکتشاف نیاز است. از نظر آن‌ها بسیار مهم بود که اورک‌ها فرهنگ خاص خودشان را داشته باشند و دنیایشان به شکلی مناسب مورد بررسی قرار بگیرد.»

از آن‌جایی که دوران دوم زمانه بسیار متفاوتی برای اورک‌هاست، و زمانی بسیار قبل‌تر از آخرین نمایش آن‌ها در سینما محسوب می‌شود و تعداد اورک‌ها بسیار کم شده، ضروری بود که این موجودات با آن‌چه قبلا می‌شناختیم از نظر ظاهری متفاوت باشند و احساس متفاوتی را القا کنند.

وبر می‌گوید: «ما زمان زیادی را صرف بحث راجع به این موضوع کردیم که اورک بودن در دوران دوم به چه معناست. به نظرمان معقولانه آمد که ظاهر متفاوتی داشته باشند، بخشی از دوران دومِ خام‌تر و وحشی‌تری باشند که به پایان دوران اول نزدیک‌تر است. زمانی که با اورک‌ها مواجه می‌شویم، آن‌ها هنوز تشکیل سپاه نداده‌اند، کمی پراکنده‌تر شده‌اند و مشغول غارت‌اند. بنابراین با زمان متفاوتی در سیر کلی داستان آن‌ها طرف هستیم.»

نگاه نزدیک به وضعیت اورک‌ها در سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

(برای دیدن تصویر با کیفیت بالا روی آن بزنید)

ویلسون متذکر می‌شود: «اورک‌ها به نوعی ناپدید شدند. همه تصور می‌کنند که این موجودات از سرزمین میانه پاک شده‌اند. ولی در واقعیت آن‌ها در قالب گروه‌های کوچکی به تاریکی برگشته، مخفی شده و در تونل‌ها و زیر سرزمین میانه زندگی می‌کنند، زیرا این تنها راهی است که برای مخفی شدن دارند، زیرا مدت‌هاست که مردم آن‌ها را شکار می‌کنند. بنابراین آن‌ها در سریال در حال بازگشت به دنیا تحت فرماندهی رهبر جدیدی هستند که قرار است هدایتشان کند.»

تصور اورک‌ها در خارج از گردان‌های جنگی به خاطر عادتی که در ما به وجود آمده کار دشواری است، اما وبر خبر مهمی را درباره ازدیاد نسل اورک‌ها در سریال که از قضا ظاهرا لحظه مورد علاقه او در فصل اول است، اعلام می‌کند: «چند اورک مونث وجود دارد که من واقعا عاشق آن‌ها شدم. ولی یک اورک به خصوص وجود دارد که بسیار بسیار قد بلند و قدرتمند است و نبرد لذت‌بخشی را با یکی از شخصیت‌های الف ما انجام می‌دهد که به گمانم، یا حداقل امیدوارم، از صحنه‌های مورد علاقه طرفداران باشد.»

تیم حلقه‌های قدرت فعلا قصد ندارد تمام اسرار سریال را فاش کند. ویلسون در پاسخ به این سوال که چقدر احتمال دارد روایت خلق اورک‌ها را ببینیم (هرچند این اتفاق در دوران اول می‌افتد)، با لبخند می‌گوید: «خب، نمی‌خواهیم بیش از حد به شما اطلاعات لو بدهیم.»

نگاه نزدیک به وضعیت اورک‌ها در سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

(برای دیدن تصویر با کیفیت بالا روی آن بزنید)

با توجه به این که این اورک‌ها بسیار متفاوت از اورک‌های آینده به نظر می‌رسند، وبر درباره رویکرد سریال درباره ظاهر آن‌ها می‌گوید: «من اورک‌ها را به این شیوه برای تیمم توصیف می‌کنم: می‌گویم آن‌ها تا حدی شبیه نسخه کودک اورک‌ها هستند. البته که آن‌ها واقعا کودک نیستند، اما می‌خواهند تازه از تاریکی بیرون بیایند. بنابراین در اول راه قرار دارند. برای مثال، اگر به فیلم‌های قبلی نگاه کنید، می‌بینید که این موجودات آسیب جنگی دیده‌اند، زخم خورده‌اند و باتجربه هستند چون نبردهای زیادی را مشاهده کرده‌اند. ما این‌جا در برهه‌ای پیش از نبردهای بزرگ بعدی قرار داریم. بنابراین آن‌ها بافت نرم‌تری دارند. البته چین و چروک، خطوط، و شکل و فرم‌های مختلفی دیده می‌شود، ولی هنوز چندان در اثر نبرد زخمی نشده‌اند. و البته به خاطر مواجهه با آفتاب حالت پوستی خاصی دارند. آن‌ها دوباره برای اولین بار دارند برمی‌گردند. بنابراین همه چیز به نحوی جدید است. به همین دلیل پوستشان به اندازه آثار قبلی تیره نیست، لزوما هیکلی نیستند و تجربه زیادی از جنگ ندارند.»

استفاده از جلوه‌های واقعی درست مثل سه‌گانه ارباب حلقه‌ها برای سازندگان سریال هم بسیار مهم بوده است. و مثل خود اورک‌ها، پروتز و مواد شیمیایی هم از زمانی که اورک‌ها برای اولین بار به مقابله با یاران و متحدانشان رفتند، پیشرفت کرده است.

ویلسون می‌گوید: «زمان خیلی چیزها را تغییر داده است. ۲۰ سال قبل ما عملاً از لاتکس فوم استفاده می‌کردیم که شبیه لاستیکی متخلل و اسفنجی با سطح صاف یا چیزی شبیه این است. این ماده در آن زمان عالی بود. اما فقط در اواخر ارباب حلقه‌ها بود که برای اولین بار برای گیملی به سراغ سیلیکون کپسوله رفتیم. حالا این ماده رایج شده است. بنابراین تمام گوش‌ها، بینی‌ها و بخش‌های دیگر از سیلیکون کپسوله ساخته می‌شوند که در واقع دو لایه سیلیکون است که وسط آن تکه‌ای قابل حرکت از سیلیکون قرار می‌گیرد، پس وقتی پروتز روی صورت بازیگر گذاشته می‌شود، فرد می‌تواند بدون مشکل آن را حرکت دهد. دمای آن هم به اندازه خود پوست تغییر می‌کند. و می‌توانید حالت نیمه شفاف آن را ببینید و بعد به آرامی روی آن طرح بزنید. این حالت بیشتر از آن که مثل سال‌های قدیم تلاشی برای مخفی کردن و رنگ کردن سنگین باشد، شبیه گریم روی یک انسان عادی است.»

نگاه نزدیک به وضعیت اورک‌ها در سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

(برای دیدن تصویر با کیفیت بالا روی آن بزنید)

اگرچه همه ما عاشق جلوه‌های واقعی هستیم، اما ویلسون و وبر تاکید می‌کنند که سریال به سمت ترکیب جلوه‌های کامپیوتری و واقعی رفته است. (نترسید، همه فیلم و سریال‌ها چنین حالتی دارند.) وبر می‌گوید: «پیچیده‌ترین پروتزها هم نازک و سبک هستند و به افراد اجازه می‌دهند به راحتی دهان خود را تکان داده و احساسات مختلف را به نمایش بگذارند. ما خیلی تلاش کردیم که پروتزهایمان واقعا نازک و برای استفاده بازیگران راحت باشند. اما همچنان زمان‌هایی هست که باید از چیزهایی مثل دندان مصنوعی استفاده کنند و کار دشوار می‌شود. و در طول زمان، با پیشرفت فیلمبرداری، این پروتزها فرسوده می‌شوند.»

ویلسون با تایید این موضوع افزود: «ما در این پروژه خاص بسیار نزدیک به یکدیگر کار کردیم. در حقیقت، مستقیم با هم در ارتباط بودیم چون در نهایت جلوه‌های بصری هم دخیل می‌شود و شاید به اصلاحات کوچکی نیاز باشد. گاهی این اصلاحات بیشترند چون وقتی وارد بحث بدلکاری و اکشن می‌شوید، انسان عادی نمی‌تواند به لحاظ فیزیکی برخی کارها را انجام دهد. پس صحنه به جلوه بصری تبدیل می‌شود. بنابراین از این موارد هم زیاد بود. به‌علاوه، خیلی از پروتزها مربوط به هیولاها و موجوداتی بود که به بهینه‌سازی و دستکاری نیاز داشتند. بنابراین پیوند ما خیلی نزدیک بود.»

با این حال، دوباره می‌گوییم، نگران ظاهر سریال نباشید. ترکیب جلوه‌های بصری و واقعی اتفاق بسیار رایجی است و در واقع اورک‌هایی که از نزدیک می‌بینید، تقریبا به طور کامل و تا جایی که می‌شده واقعی هستند. وبر می‌گوید: «وقتی اورک‌ها به دوربین نزدیک می‌شوند، تقریبا همیشه واقعی هستند. و جاهایی که تیم جلوه‌های بصری به کمک ما می‌آیند، تعدادمان از هر پروژه فیلم‌سازی دیگری در دنیا بیشتر می‌شود. آن‌ها بدین شکل وارد کار شده و جادوی خود را اجرا می‌کنند.»

نگاه نزدیک به وضعیت اورک‌ها در سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

(برای دیدن تصویر با کیفیت بالا روی آن بزنید)

ویلسون اضافه می‌کند: «از همان ابتدا تصمیم گرفتیم سعی کنیم این سریال بسیار واقعی به نظر برسد. بنابراین تلاش کردیم از پروتزهای واقعی استفاده کنیم و استفاده از جلوه‌های بصری را به حداقل برسانیم، چون فیلم و سریال‌های زیادی وجود دارند که زیاد از جلوه‌های بصری استفاده می‌کنند و می‌توانید این جلوه‌ها را ببینید. چشم انسان به مرور بهتر و بهتر شده و می‌داند که چه چیزی واقعی و چه چیزی غیرواقعی است.»

تیم تولید سریال تلاش زیادی برای ساخت این اثر کرده است. وبر امید دارد که مخاطبان از وضعیت اورک‌ها راضی باشند: «امیدوارم مردم ابعادی را در این موجودات ببینند که پیش‌تر در نظر نمی‌گرفتند و هیجان‌زده شوند و بترسند و شاید احساسات کوچک دیگری پیدا کنند.»

مطالب مرتبط:

درباره ایمان صاحبی

از سال ۱۳۹۰ با نام کاربری لگولاس در قلمروهای جنگلی آردا سرگردانم و این‌جا می‌خواهم دینی را ادا کنم که از تالکین به گردن دارم. ماموریت من این است که با قلم‌فرسایی در قالب خبر و مقاله ادامه‌دهنده راه غول‌هایی باشم که روی شانه‌هایشان ایستاده‌ام.

۴ دیدگاه

 1. آقا شاهکار
  متشکرم بخاطر عکس های با کیفیت

 2. فوق العاددددددددددددددددده بود .

  ارباب حلقه ها بدون اورک مثل چای بدون قنده

  همین بس !

  دیدن این سریال زیر کیفیت ۴k حرام هست .

 3. به نظرم تنها مشکل که پیش بینی میشه یکم تینیجری بودن سریال هست .

  انگاری نوجوان ها و تینیجر ها برای بازیگران انتخاب شده اند .

  و این کمی آزار دهندست و جدی بودن سریال رو زیر سوال میبره .

 4. چقدر زیباست واقعا خداوند تالکین را رحمت کند

  ای کاش تمامی آثارش را تبدیل سه سریال کنند ….

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

فصل دوم سریال حلقه‌های قدرت متمرکز بر ضدقهرمان‌ها است

فصل دوم سریال حلقه‌های قدرت متمرکز بر ضدقهرمان‌ها است

به‌گزارش توتال فیلم، فصل دوم سریال حلقه‌های قدرت به پیامدهای تصمیم طرد دورین چهارم توسط ...