خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - F - فیلی (یکی از کوچک‌ترین خویشان تورین سپربلوط)

فیلی (یکی از کوچک‌ترین خویشان تورین سپربلوط)

یکی از اعضای گروه تورین و شرکا. فیلی[۱] در سال ۲۸۵۹ دوران سوم به دنیا آمد. او و برادر کوچک‌ترش، کیلی، خواهرزاده‌های تورین سپر بلوط بودند. مادرشان دیس، خواهر کوچکتر تورین بود. فیلی ریشی زرد و بینی درازی داشت و باشلق آبی بر سر می‌گذاشت، کمانچه می‌زد و چشمان تیزبینی داشت.

Dean O’Gorman در نقش فیلی در سه‌گانه هابیت

فیلی و کیلی در کوهستان آبی به دنیا آمدند و تا سال ۲۹۴۱ آنجا ماندند تا اینکه توسط دایی‌شان انتخاب شدند تا او را در باز پس گیری تنها کوه از اسماگ همراهی کنند. در ۲۶ آوریل در مهمانی غیر منتظره در بگ‌اند، فیلی به بیلبو در تمیز کردن بشقاب‌ها کمک کرد.

وقتی گروه در ارتفاعات کوهستان مه آلود در طوفان گیر کردند فیلی و کیلی غاری را پیدا کردند تا گروه در آن پناه بگیرد اما متاسفانه این غار دروازه مخفی ورودی غارهای اورکها بود. دورف‌ها و بیلبو توسط گابلین بزرگ اسیر شدند اما گندالف آنها را نجات داد.

در سیاه بیشه این فیلی بود که قایق را از آن طرف رودخانه افسون شده به وسیله طناب و قلاب به سمت خودشان کشید و چون هیچ پارویی وجود نداشت پیشنهاد داد که با استفاده از طناب و قلابی دیگر قایق را به سمت دیگر رودخانه ببرند.

فیلی اولین دورفی بود که بیلبو از تار عنکبوت‌های غول آسا نجات داد و در آزاد کردن بقیه دورف‌ها به بیلبو کمک کرد، گرچه هنوز از سم عنکبوت‌ها مریض بود. بعد از آن فیلی مجبور شد بخش اعظم ریش خود را ببرد تا بتواند از شر تارهای عنکبوت رها شود.

کیلی(راست) و فیلی(چپ) در انیمیشن هابیت(۱۹۷۷)

وقتی که بشکه‌ها به شهر دریاچه رسید باز هم این فیلی بود که به بیلبو در بیرون آوردن دورف‌ها از بشکه‌ها کمک کرد، فیلی در بشکه سیب قرار گرفته بود و آنقدر از بوی سیب بدش آمد که دیگر حاضر نبود سیب بخورد. فیلی و کیلی به همراه تورین پیش ارباب شهر دریاچه رفتند و آنجا با احترام با آنها برخورد شد.

در دامنه تنها کوه فیلی، کیلی، بیلبو و بالین به بازرسی دروازه جلویی رفتند و همین‌طور فیلی و کیلی به همراه بیلبو بودند که ورودی مخفی را پیدا کردند. بعد از رفتن اسماگ فیلی و کیلی چنگی طلایی را در میان گنجینه اسماگ پیدا کردند. سپس این دو برادر برای پیدا کردن سه اسبچه گمشده فرستاده شدند.

وقتی تورین پیشنهاد باردِ کمانگیر را رد کرد به نظر می‌رسید که فیلی و کیلی با نظر دایی خود موافق نیستند اما در نبرد پنج سپاه دو برادر دلاورانه با سپر و بدن‌های خود از تورین محافظت کردند و در نهایت کشته شدند.

 


[۱] فیلی نام یکی از دورف‌ها در منظومه Voluspa از افسانه های اسکاندیناوی است که به معنی «سوهان»(ابزاری برای ساییدن فلزات) است. این نام با «گُوِه» که معنای اسم کیلی است ارتباط معنایی دارد.

درباره اله سار

x

شاید بپسندید

فرهنگ لغت الفی به فارسی

کتابی که پیش رو دارید، فرهنگ لغتی از زبان الفی به فارسی معاصر است که ...