آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - E - پیرترین (نامی برای مسن ترین‌‌ِ باشندگان)

پیرترین (نامی برای مسن ترین‌‌ِ باشندگان)

عنوانی برای دو موجود فوق‌‌‌العاده در سرزمین میانه: تام بامبادیل و چوب ریش ِانت. در پایان دوران سوم هر دوی اینها برای هزاران سال در جهان زندگی کرده بودند، اگر چه با حساب خود بامبادیل او پیرترین است (او گفت اولین بلوط را به یاد می‌آورد، بنابراین با این تعریف باید از پیرترین انت‌‌‌ها نیز پیرتر باشد).

تام بامبادیل یک موجود جادویی رازآلود یا روح است، در حالی که چوب ریش یک موجود زنده است که برای محافظت از درختان سرزمین میانه به وجود آمده است. و در حقیقت او تا بعد از آمدن اولین الف‌ها بیدار نشد، اما در انتهای دوران سوم، او ممکن است پیرترین موجود زنده‌‌‌ای باشد که دنیای فانی به خود دیده است. و در جایی زمانی که کله‌بورن او را به عنوان پیرترین خواند به نظر می‌رسد این عنوان بسیار مناسب باشد.

تام بامبادیل: ریشۀ تام در هاله‌‌‌ای از ابهام قرار دارد، اما با حساب خودش او فوق‌‌‌العاده زیاد پیر است. او به نظر می‌‌‌رسد حتی قبل از والار وارد دنیا شده باشد، که او را پیرترین موجود از هر نوعی که تا پایان دوران سوم در آردا زندگی می‌کند، می‌سازد (و هیج مورد دیگری از نژاد مرموز او در جهان وجود ندارد).

چوب ریش: چوب ریش پیرترین ِانت ها بود، و آن نژاد از موجودات به تاریخ باستانی آردا باز می‌گردد؛ بر طبق افسانه ‌‌‌ها آنها برای مقابله با نیاز دورف‌ها به چوب آفریده شدند و بعد از اولین الف‌ها و دورف‌ها، اما قبل از انسان‌ها نمایان شدند. بنابراین با بازگشت به روزهای مبهم و تار جهان در می‌یابیم که چوب ریش فوق‌‌‌العاده پیر است، اما نه به اندازۀ تام بامبادیل، او که ظاهراً از اولین روزها با آردا بوده است.

درباره الوه

x

شاید بپسندید

«ارثیه‌ی فرودو» اثر دوناتو هیانکولا

برندگان جایزه انجمن تالکین ۲۰۲۴ اعلام شدند

جایزه انجمن تالکین که چندین سال است با هدف شناسایی آثار برتر خلق شده در ...