آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - بخش ویژه سریال «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت» - گزارش‌های سریال ارباب حلقه‌ها - گفتگو با بر مک‌کرری به مناسبت پخش آلبوم موسیقی متن سریال ارباب حلقه‌ها

گفتگو با بر مک‌کرری به مناسبت پخش آلبوم موسیقی متن سریال ارباب حلقه‌ها

گفتگو با بر مک‌کرری به مناسبت پخش آلبوم موسیقی متن سریال ارباب حلقه‌ها

بر مک‌کرری، سازنده موسیقی متن سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت پیش‌تر سازنده موسیقی متن آثاری همچون Battlestar Galactica و The Walking Dead بوده است. با این حال، او می‌داند که خلق موسیقی برای این پروژه تالکینی بزرگ‌ترین اتفاق زندگی هنری‌اش خواهد بود. در این مقاله وب‌سایت ورایتی به مناسبت انتشار آلبوم موسیقی متن سریال با او حرف زده است.

آلبوم موسیقی متن سریال شب گذشته توسط آمازون بر روی پلتفرم‌های استریم موسیقی پخش شد. این آلبوم شامل تک قطعه‌ای از سوی هاوارد شور برای تیتراژ اصلی سریال و ۳۸ قطعه دیگر از سوی بر مک‌کرری است. مک‌کرری در این باره می‌گوید: «من یکی از طرفداران سرسخت کتاب‌های جی.آر.آر. تالکین، رشته‌افسانه، این اساطیر و فیلم‌های پیتر جکسون هستم. این آثار به نحوی نقطه عطف کودکی و بزرگسالی من بودند، آخرین فیلم‌هایی که در کودکی من را از خود بیخود کردند. من بارها و بارها و بارها فیلم‌ها را دیده‌ام.»

سفر مک‌کرری با شخصیت‌های سرزمین میانه ۱۳ ماه پیش آغاز شد، اما محرمانگی پروژه به او اجازه نداد تا به جز تیمش کسی را از فعالیت‌های خود مطلع کند. این آهنگساز می‌گوید: «سعی دارم به میراث آن‌چه که هاوارد شور ساخت ادای دین کنم، و این کار را از طریق همان رنگ‌های حماسی و خلق ۱۵ تم جدید انجام دهم که به جمع ملودی‌های خاطره‌انگیز فیلم‌های شور اضافه می‌شوند.»

بر مک‌کرری مبتنی بر اطلاعاتی که از فیلمنامه در اختیار داشت، فقط دو ماه را صرف نوشتن تم‌ها کرد: «هر تم یک بخش اَلِف، یک بخش ب، یک مقدمه و یک بسط و گسترش است. این کار مانند نوشتن یک سمفونی بود. طرح همه این‌ها را ریخته بودم تا زمانی که فرصت تماشای سریال را پیدا کردم، بتوانم به تکه‌هایی که باید دسترسی داشته باشم.»

موسیقی هر هشت قسمت فصل اول در طی چهار روز در لندن و اغلب با ارکسترهای ۹۰ تکه‌ای ضبط شد. البته یک گروه کُر ۴۰ نفره در وین هم بودند که به زبان‌های مختلف تالکینی خواندند، و تک‌نوازهایی در سراسر اروپا و لس آنجلس که هاردنگر فیدل (چیزی شبیه به ویولن)، فیدل دکمه‌ای، نی‌انبان، طبل بودران و دیگر آلات موسیقی را می‌زدند.

مک‌کرری می‌گوید: «این یعنی فرقی نمی‌کند که در حال دیدن یک نبرد غول‌آسا، صحنه‌ای حماسی یا صرفا نشستن دو هارفوتِ در حال حرف زدن در بیشه باشید، چون با بزرگ‌ترین ارکستری طرف هستید که قابل جا دادن در استودیوهای Abbey Road یا AIR بوده و صدای بهترین تک‌نوازان جهان و گروه‌های کُر بزرگ را می‌شنوید.»

بر مک‌کرری سازنده موسیقی متن سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

عناصر گروه‌های سرود به دقت برای سریال انتخاب شده است. آهنگساز حلقه‌های قدرت می‌گوید: «هر سرنخی در متن آهنگ‌ها از کتاب‌ها یا با مشورت نزدیک با متخصصان زبان ما ساخته شده است. محور موضوعی چیزی که گفته می‌شود، و زبانی که محتوا در آن بیان می‌گردد، با چیزی که در حال دیدنش هستید مطابقت دارد. همخوانی‌های زیادی وجود دارد. این همخوانی‌ها صرفا یکی از مواد اولیه یا تزئینات ماجرا نیست، خود کیک است.»

متن‌ها به دو زبان الفی سینداری و کوئنیا، دورفی خوزدول، زبان سیاه سائورون و آدونائیک نومه‌نور نوشته شده است. مک‌کرری این قطعات را در طول هشت ماه نوشت و در این مدت فقط پنج روز استراحت داشت. او می‌گوید: «این اثر مثل یک فیلم تلویزیونی معمولی نیست. حلقه‌های قدرت جاه‌طلبانه‌ترین چیزی است که من در آن نقش داشته‌ام. یک فرصت تکرارنشدنی است که بتوانم خودم را در چنین اثر عمیقی دخیل کنم، و فضا و آزادی خلاقانه کافی را داشته باشم تا آهنگ‌هایی را که دوست دارم بشنوم، بسازم.»

تیتراژ اصلی سریال که توسط هاوارد شور ساخته شده، جدا از قطعات مک‌کرری خلق شده است. مک‌کرری می‌گوید: «تیتراژ اصلی او شکوهمندانه و زیباست. این قطعه ما را به ورود دوباره به سرزمین میانه دعوت می‌کند.»

با این حال، سریال حلقه‌های قدرت هزاران سال قبل از ارباب حلقه‌ها و هابیت اتفاق می‌افتد. مک‌کرری اضافه می‌کند: «اندوه، حسرت و غم خاصی در تمامی آهنگ‌های هاوارد شور برای فیلم‌ها وجود دارد. ولی ما در این سریال جوامع را در نقطه اوج خود می‌بینیم. با این حساب، ارتباط وجود دارد، اما همه چیز یکسان نیست. در فیلم‌های هابیت، دورف‌ها پراکنده و گم بودند و امید داشتند که موطن خود را پس بگیرند. ما این‌جا عظمت خزد-دوم را می‌بینیم که یکی از قدرتمندترین شهرها در آثار تالکین بوده و این‌جا در نقطه اوج خود قرار گرفته است. این شهر انرژی آهنگین صنعتی خود را دارد. خزد-دوم غمگین و متروکه نیست، قدرتمند است.»

بر مک‌کرری می‌گوید: «امیدوارم که اگر کسی سریال ما را ببیند و بعد به سراغ فیلم‌های جکسون برود، حس نوعی پیوستگی را دریافت کند.» زمانی که آهنگ‌ها در استودیوهای خارجی ضبط می‌شد، مک‌کرری در استودیوی خودش در لس آنجلس حضور داشت. اما او توانست برای اجرای قسمت آخر در ماه آوریل به استودیوی AIR برود: «برای اولین بار در دو سال و نیم، توانستم اجرا کنم. تجربه شگفت‌انگیزی بود.»

آلبوم موسیقی متن فصل اول سریال شامل دو اجرای از بازیگران این اثر است. قطعه A Plea to the Rocks یا «تمنایی از صخره‌ها» شامل خوانندگی سوفیا نوم‌وته بازیگر نقش دیسا و قطعه This Wandering Day یا «این روز سرگردانی» شامل خوانندگی مگان ریچاردز بازیگر نقش پاپی پرودفلو است.

برای گوش دادن به آلبوم موسیقی فصل اول سریال حلقه‌های قدرت می‌توانید به اسپاتیفای، آمازون موزیک یا اپل موزیک مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به این سریال که از ۱۱ شهریور پخش می‌شود، این مقاله را بخوانید.

درباره ایمان صاحبی

از سال ۱۳۹۰ با نام کاربری لگولاس در قلمروهای جنگلی آردا سرگردانم و این‌جا می‌خواهم دینی را ادا کنم که از تالکین به گردن دارم. ماموریت من این است که با قلم‌فرسایی در قالب خبر و مقاله ادامه‌دهنده راه غول‌هایی باشم که روی شانه‌هایشان ایستاده‌ام.

۱ دیدگاه

  1. اصلا در حد و شان این داستان نبود موسیقی متناش، موسیقی هایی که هاوارد شور ساخت کجا و اینا کجا، صرفا در حد ی داستان فانتزی تینیجری بود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

بازیگر گالادریل: فصل دوم سریال پر از شخصیت‌های منفی جدید خواهد بود

بازیگر گالادریل: فصل دوم سریال پر از شخصیت‌های منفی جدید خواهد بود

مورفید کلارک، بازیگر نقش گالادریل در سریال حلقه‌های قدرت در مراسم EE BAFTA درباره فصل ...