آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - S - سوت‌بورگ (قلعه‌ای که بعدها به هورن‌بورگ (شاخ‌آواز) شهرت یافت)

سوت‌بورگ (قلعه‌ای که بعدها به هورن‌بورگ (شاخ‌آواز) شهرت یافت)

تاریخ: ساخته شده به دست اهالی گوندور در نخستین روزهای تأسیس سرزمین، احتمالاً پیش از پایان دوران دوم، بین سالهای ۲۵۱۰ و ۲۷۵۹ دوران سوم به نام سوت‌بورگ شناخته می‌شد.

مکان: محافظ ورودی گودی هلم در کوه‌های سفید شمالی

نژاد: انسان‌ها

تبار: اهالی شمال

تمدن: روهیریم

معنی: دژ جنوبی

دیگر نام‌ها: بعدها به هورن‌بورگ(شاخ آواز) مشهور شد.

در نخستین روزهای گوندور، اهالی آن دژ عظیمی را برای دفاع از آگلاروند در کوهستان سفید شمالی بنا کردند. مدت‌ها بعد، هنگامی که این زمین به روهیریم واگذار شد، آنان این دژ باستانی را به تملک خود در آورده و به زبان خود نامی بر آن نهادند: سوت‌بورگ که ظاهراً به معنای قلعۀ جنوبی است.

در دوران هلم، دونلندی‌ها روهان را مورد تاخت و تاز قرار دادند و روهیریم به سوت‌بورگ و گودی پشت آن پناه بردند. پادشاه هلم، شاخ بزرگ خود را پیش از اقدام در برابر دشمنانش به صدا در آورد و  افسانه‌ای شاخ و برگ گرفته قلعه را به شاخ هلم گره زد. از آن زمان نام قدیم سوت‌بورگ رو به فراموشی گذاشت و قلعه نام معروف‌تری پیدا کرد: هورن‌بورگ (شاخ آواز)

یادداشت‌ها:

۲۱۵۰ دوران سوم سالی بود که روهیریم در روهان اقامت گزیدند و ۲۷۵۹ دوران سوم سال درگذشت پادشاه هلم است که شاخ بزرگش نام مشهور شاخ آواز را به برج بخشید. هردوی این تاریخ‌ها باید تقریبی در نظر گرفته شوند. چراکه رواج نام‌های جدید در هر مورد شاید سال‌ها و دهه‌ها  زمان برده باشد. تاریخ‌های نشان داده شده در گاه‌شمار بازه‌ای از زمان را نشان می‌دهند که قلعه به نام سوت‌بورگ شناخته می‌شده است. در حالی‌که مدت‌ها پیش از نام‌گذاری روهیریم ساخته شده و تا دوران چهارم نیز همچنان پابرجا بود.

درباره الوه

x

شاید بپسندید

تحلیل و بررسی فریم‌به‌فریم تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

تحلیل و بررسی فریم‌به‌فریم تیزر تریلر فصل دوم سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

بالاخره پس از گذشت ۵۷۸ روز از پخش آخرین قسمت از فصل اول سریال ارباب ...