آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - S - الف‌های دریا (نامی برای آن دسته از تله‌ری که در سواحل آمان اقامت داشتند)

الف‌های دریا (نامی برای آن دسته از تله‌ری که در سواحل آمان اقامت داشتند)

درون‌بوم سرزمین روون که رود کلدوین به آن متصل است. سواحل شمال شرقی آن با جنگل پوشانده شده و در جنوب غرب آن هم منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد. گفته ‌می‌شود سرزمین مرموز دوروینیون هم در سواحل شما

تله‌ری، دسته‌ی سوم الف‌ها، که از روزهای ابتدایی سرزمین میانه عاشق آب و موسیقی بودند. آن‌ها به پیروی از رهبران خود الوه و اولوه در سفر بزرگ راهی غرب شدند اما آرام‌تر از وانیار یا نولدور حرکت می‌کردند و زمانی هم که الوه گم شد آن‌ها به جای ادامۀ سفر به دنبال او گشتند. بنابراین هنگامی که آنان به سواحل بلریاند رسیده بودند دیگر رسته‌های الف‌ها آن‌جا را به سوی دریای بزرگ ترک کرده بودند.

تله‌ری در سواحل بلریاند به طرف اقیانوس غربی کشیده شد و با مایار دریا، اوسه و اوئی‌نن دوست شدند. اوسه به آنان بسیار آموخت و آن‌ها همراه با دانش دریا و موسیقی پرورش یافتند.

در نهایت اولمو به سرزمین میانه بازگشت و تول اره‌سئا را به آن‌جا آورد و آماده بود تا تله‌ری را برای پیوند مجدد به سایر الدار در غرب ببرد. بعضی از آن‌ها پیشنهاد او را رد کردند و ترجیح دادند تا در سرزمین‌های ساحلی مورد علاقه‌ی خود بمانند، بنابراین فالاتریم نام گرفتند، مردمان گیردان. باقی آن‌ها تحت رهبری اولوه، بر روی جزیرۀ تنها، از بله‌گایر به خلیج الدامار و سواحل آمان رفتند، آن‌جا بود که اولمو جزیره را لنگر انداخت.

تله‌ری یک قرن در اره‌سئا اقامت داشت ولی با گذشت زمان آن‌ها احساس کردند باید جزیره را ترک کرده و نور درختان را ببینند. اوسه به آنان هنر کشتی سازی را آموخت و کشتی تله‌ری در طول خلیج الدامار توسط قوها کشیده شد. اگرچه آن‌ها اکنون در سرزمین آمان زندگی می‌کردند اما نمی‌خواستند دریا را در پشت سر خود رها کنند و به همین دلیل خودشان شهری بندری در سواحل شرقی آن ساختند. آن‌جا آلکوئالونده بود، بندرگاه قوها، که از آن‌جا به آب‌های خلیج بادبان کشیدند و نام الفی فالماری را گرفتند، به معنای «الف‌های دریا».

ل غربی آن قرار دارد.

درباره الوه

x

شاید بپسندید

حضور فرودو و سم در مراسم جوایز انجمن بازیگران فیلم (SAG Awards)

حضور فرودو و سم در مراسم جوایز انجمن بازیگران فیلم (SAG Awards)

۲۰ سال پس از آنکه فیلم ارباب حلقه‌ها: بازگشت شاه موفق به کسب جایزه انجمن ...