آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - S - اسکاتا (کرم دراز و نیرومند کوهستان خاکستری)

اسکاتا (کرم دراز و نیرومند کوهستان خاکستری)

تاریخ: بسیار نامشخص؛ احتمالاً در سال سوم ۲۰۰۰ کشته شده است

نژاد: اژدها

دسته‌بندی: کرم‌های دراز

معنی: از انگلیسی قدیم برای «دشمن، دزد، کسی که صدمه می‌زند»

عناوین: کرم

 

یکی از بزرگترین اژدهایانی که کوه‌های خاکستری شمال را تسخیر کرده بود. اطلاعات کمی از زندگی او وجود دارد، جز اینکه او توسط فرام پسر فرومگار (نیای ائورل جوان) در روزهای اولیۀ ائوتئود کشته شد.

گنج بازیابی شدۀ او موضوع مناقشۀ بزرگی بین مردان ائوتئود و دورف‌های آن منطقه بود که ادعای مالکیت آن را داشتند. فرام ادعای آنها را سرکوب کرد و دندان‌های اژدها را همراه این پیام برای آنها فرستاد:«جواهراتی از این قبیل را در خزانه‌های خود نخواهید یافت، زیرا به سختی به دست می‌آیند.» از آن پس، جنگی میان دورف‌ها و ائوتئود در گرفت که به مرگ فرام منجر شد.

با این حال این اختلاف حل شد (بیش از این چیزی به ما گفته نشده است)، به نظر می‌رسد که مردم فرام حداقل مقداری از گنج را حفظ کردند و زمانی که در روهان ساکن شدند آن را با خود به جنوب آوردند. گفته ‌می‌شود شاخی که ائووین پس از جنگ حلقه (صدها سال بعد) به مری براندی باک داد، از آن نشأت گرفته است.

یادداشت‌ها:

هیچ سالنامه یا سندی از مرگ اسکاتا وجود ندارد، بنابراین شناسایی تاریخ صحیح مشکل‌ساز است. تنها تاریخ شناخته‌شده‌ای که به نحوی به آن مربوط ‌می‌شود، تاریخ تأسیس ائوتئود توسط فرومگار در۱۹۷۷  عصر سوم است. فرومگار پدر فرام بود که اسکاتا را کشت، اما این حقایق ساده، آزادی عمل قابل توجهی را برای حدس و گمان می گذارد.

بنابراین، اولین تاریخ ممکن برای مرگ اسکاتا، سال ۱۹۷۷ عصر سوم، سال تأسیس ائوتئود خواهد بود (اگرچه ممکن است انتظار داشته باشیم که اگر چنین بود، این رویداد به طور ویژه مورد توجه قرار گرفته باشد). در انتهای دیگر مقیاس، ممکن است فرض کنیم که فرومگار زمانی که مردمش را به سمت شمال هدایت می‌کرد، مردی جوان بود، که فرام در اواخر عمر پدرش به دنیا آمد، و او تا زمانی که خودش در سنین بالا نرفت، اسکاتا را نکشته بود. تحت چنین شرایطی، تاریخ ممکن است تا ۳-۲۱۰۰ گسترش یابد. به عنوان یک مصالحه، ما در اینجا تاریخ تقریباً سال ۲۰۰۰ عصر سوم، چند دهه پس از تأسیس ائوتئود را در نظر گرفته‌ایم.

درباره الوه

x

شاید بپسندید

«ارثیه‌ی فرودو» اثر دوناتو هیانکولا

برندگان جایزه انجمن تالکین ۲۰۲۴ اعلام شدند

جایزه انجمن تالکین که چندین سال است با هدف شناسایی آثار برتر خلق شده در ...