آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - S - جزیرۀ سائورون (جزیره‌ی تول-این-گائوروت)

جزیرۀ سائورون (جزیره‌ی تول-این-گائوروت)

تول سیریون جزیره‌ای بود که در قسمت بالایی رود سیریون قرار داشت، در ناحیه باریکی که رود بین ارد ویترین و کوه‌های محیط جریان می‌یافت. فین‌رود در آغاز ورودش به سرزمین میانه به اهمیت استراتژیک این مکان پی برده بود، و برجی بر تول سیریون بنا کرد تا از گذرگاه مراقبت کند، اولین برجی که نام میناس‌تی‌ریت را بر خود داشت.

میناس‌تی‌ریت برای مدت‌ها توسط اورودرت برادر فین‌رود حمکرانی می‌شد، اما در داگور براگولاخ مورگوت نیرویی عظیم را به سمت الف‌ها گسیل کرد. حتی با این وجود محافظان گذرگاه سیریون تا دو سال پس از حمله‌ی اصلی مقاومت کردند، تا اینکه سائورون شخصا حمله‌ای را بر جزیره رهبری کرد. او وحشتی مرموز بر ساکنان آن افکند، به طوری که حتی اورودرت نیز از برج گریخت و آن را به دشمنش واگذارد. سائورون سپس خود را ارباب میناس تی‌ریت ساخت و جزیره‌ای که برج بر آن قرار داشت تول-این-گائوروت (جزیرۀ گرگ‌خویان) و یا صرفا جزیره‌ی سائورن نام گرفت.

یادداشت‌ها:

سائورون مدت زیادی برج را در اختیار نداشت. تنها هشت سال بعد او فین‌رود و برن را در حالی که سعی می‌کردند از گذرگاه سیریون عبور کنند دستگیر کرد. وقتی لوتین برای نجات آنها آمد، هوآن، سگ تازی والینور را نیز به همراه خود داشت. میان سائورون و هوآن نبرد عظیمی درگرفت که سائورون در آن زخمی و مجبور به فرار از جزیره شد. با شکست سائورون برج میناس‌تی‌ریت هم نابود شد و جزیره تا زمان نابودی در جنگ خشم، خالی از سکنه ماند.

درباره الوه

x

شاید بپسندید

سقوط ایان مک‌کلن از روی صحنه - حال وی مساعد است

سقوط ایان مک‌کلن از روی صحنه – حال وی مساعد است

ساعاتی پیش ایان مک‌کلن در حین اجرایی پرتحرک مربوط به یک مبارزه از روی صحنه ...