آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - R - روهیریم (شهسواران روهان)

روهیریم (شهسواران روهان)

تاریخ: پیدایش واژه همزمان با تأسیس روهان در ۲۵۱۰ دوران سوم روی داده است.

منشأ: بنیان نهاده شده توسط ائورل بُرنا

نژاد: انسان‌ها

تبار: اهالی شمال

معنی: گروه نجیب‌زادگان سوارکار

دیگر نام‌ها: ائوهر، فورگویل، توسن-مردان، توسن -مردان روهان، مردمان روهان، سواران روهان، چابک‌سواران، فرزندان ائورل، کاه‌سرها (از زبان انسان‌های تیره موی-به ویژه دونلندی‌ها- به کسانی که موی روشن‌تر داشتند.)

روهیریم نوادگان مردمان میانه بودند. انسان‌هایی که دارای نسبت خویشاوندی باستانی با اجداد اداین‌اند. شایان ذکر است که تبارشناسی( شجره‌نامۀ ) مردمان شمال پیچیده‌تر از آن چیزی است که در نمودار نشان داده شده است. و براساس برخی خوانش‌ها روهیریم نوادگان شاخۀ اداین از این شجره‌اند. برای بحث مفصّل این موضوع به مدخل Northmen (مردمان شمال) مراجعه کنید.

اهالی روهان در اصل نوادگان ائوتئود شمالی بودند. هنگامی‌سرزمین روهان به ائورل اعطا شد، مردم او به روهیریم شهرت‌یافتند. معادلی الفی برای مردمِ اسبْ سالاران.

یادداشت‌ها:

یک روهیر(rohir) فرمانروایی(hir) است که اسب(roch) می‌تازاند. شوالیه(شهسوار) می‌تواند معادلی منطقی برای این واژه باشد. در بسیاری زبان‌ها داشتن اسب در معنای کلمۀ شوالیه مستتر است. مانند(chevalier) در فرانسوی و (equus) در لاتین. اما این پیوند معنایی در انگلیسی از میان رفته است. کلمۀ الفی روهیر در جای مهم دیگری نیز به کار رفته است. نام پسر الروند: الروهیر که به معنای شوالیه‌ یا نجیب‌زادۀ الف است.

درباره الوه

x

شاید بپسندید

«ارثیه‌ی فرودو» اثر دوناتو هیانکولا

برندگان جایزه انجمن تالکین ۲۰۲۴ اعلام شدند

جایزه انجمن تالکین که چندین سال است با هدف شناسایی آثار برتر خلق شده در ...