آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - آخرین خبرها - ترجمه‌ فارسی کتاب «سرشت سرزمین میانه» در راه است

ترجمه‌ فارسی کتاب «سرشت سرزمین میانه» در راه است

ترجمه‌ فارسی کتاب «سرشت سرزمین میانه» در راه است

در تاریخ ۱۱ شهریورماه ۱۴۰۰ (۲ سپتامبر ۲۰۲۱) کتاب «سِرِشت سرزمین میانه / The Nature of Middle-earth» به کوشش «کارل اِف. هاستتر» و با بهره‌گیری از نوشتارهای به‌جای‌مانده از جی. آر. آر. تالکین، از سوی انتشارات «هارپرکالینز» در ۴۶۴ صفحه به دنیای فانتزی دوستان معرفی شد.

حال مفتخریم که اعلام داریم؛ یک سالی‌ است که ترجمه‌ی این اثر توسط جناب آقای «ایمان صاحبی / لگولاس» از همراهان قدیمی وبگاه آردا آغاز شده و بازگردانی بخش عمده متن به زبان فارسی صورت گرفته است. این اثر به‌زودی وارد مراحل ویرایش می‌شود که؛ به امید ارو با پایان کار، سرشت سرزمین میانه توسط «نشر روزنه» به چاپ خواهد رسید.

کتاب سرشت سرزمین میانه شامل آخرین نوشته‌های جی.آر.آر تالکین درباب سرزمین‌ها، ساکنان آن و ابعاد متافیزیکی دنیای آردا می‌شود و حاوی چندین مقاله مختلف بوده که به موضوعات مورد بحثی همچون تناسخ یا جسم گرفتن دوباره الف‌ها بعد از مرگ، اینکه کدام شخصیت‌ها ریش دارند، توصیف شخصیت‌ها، جنسیت موجودات، توضیحی بر نژادهای آردا، دانش والار و مسائل بسیار جذاب دیگر پرداخته است.

سرشت سرزمین میانه به نوعی ضمیمه‌ای بر مجموعه ۱۲ جلدی تاریخ سرزمین میانه به حساب می‌آید که شامل مطالبی از لحاظ حجمی اندک اما بسیار مهم و تاثیر گذار است که برای نخستین بار منتشر شده و حاصل گردآوری‌های تالکین‌شناس و محقق زبان الفی مشهور یعنی کارل اف. هاستتر می‌باشد.

این اثر از سه بخش اصلی شامل «زمان و سالخوردگی»، «جسم، ذهن و روح» و «جهان، سرزمین‌های آن، و ساکنانش» به همراه ضمیمه می‌باشد که بیش از ۵۰ زیر بخش مختلف رو در خود داشته و بسیار بی‌نظیر است.

در پایان ذکر این مطلب ضروری‌ است که بازگردانی این اثر به زبان فارسی به غنای داشته‌های طرفداران ایرانی دنیای تالکین بیش از پیش می‌افزاید اما شاید نقل قولی جالب از قائم‌مقام نشر هارپرکالینز (ناشر کتاب) پیرامون سرشت سرزمین میانه (پاراگراف ذیل) اهمیت‌اش را بیش از پیش آشکار سازد.

سرزمین میانه بخشی از یک دنیا است که باید آن را گشت؛ و نوشته‌ها در سرشت سرزمین میانه از سفرهایی که تالکین برای دیدن و فهم بهتر دنیای منحصر به فردی که خلق کرد پرده بر می‌دارد. این مجموعه جدید به خواننده‌ها شانس آن را می‌دهد که از بالای شانه نویسنده نگاه انداخته و لحظه کشف بخش‌های مختلف سرزمین میانه را با چشمان خود تماشا کنند، کتابی که در هر صفحه‌ی آن سرزمین میانه جان تازه‌ای به خود می‌گیرد.

درباره دانیال بهمنش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

سقوط گوندولین دومین کتاب پرفروش فانتزی سال 1402 از نگاه ایران کتاب شد

سقوط گوندولین دومین کتاب پرفروش فانتزی سال ۱۴۰۲ از نگاه ایران کتاب شد

به‌تازگی فروشگاه اینترنتی ایران کتاب اقدام به انتشار فهرستی از پرفروش‌های آثار فانتزی خود در ...