آخرین مقالات فرهنگنامه

آدار

آدار (Adar) در سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

آدار یکی از شخصیت‌هایی است که در سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت حضور دارد. آدار شخصیتی ساختگی است، یعنی او در کتاب‌های تالکین حضور نداشته و به‌طور خاص برای سریال ساخته شده است.

آدار در سریال شخصیتی مبهم و اسرارآمیز دارد. او از نخستین الف‌هایی بود که تحت قدرت و شکنجه مورگوت در طول سالیان فاسد گشت و هیئت زیبای خود را از دست داد. این فساد آدار را به چیز دیگری بدل ساخت: ئوروک. ئوروک زیرمجموعه‌ای از نژاد اورک به شمار می‌رود (سرچشمه اورک‌ها در کتاب سیلماریلیون نیز چنین است، اگرچه تالکین هرگز شخصاً نتوانست خاستگاه دلخواه خود را برای نژاد اورک‌ها انتخاب کند که با دیگر قوانین دنیای مخلوقش تداخلی نداشته باشد)، البته لازم به ذکر است ئوروک در آثار تالکین، به گروهی از اورک‌های بلندقامت‌تر و نیرومندتر که گاهی از ادغام میان نژادهای دیگر به وجود آمده بودند اطلاق می‌شد. لازم به ذکر است که گابلین ابداً دسته‌ای از اورک‌ها نیست و برای چرایی آن این مقاله را بخوانید: اورک = گابلین.

آدار برخلاف بسیاری از هم‌نژادان خود، شخصیتی چندلایه و هوشمند داشته و نقشی پدرگونه را برای اورک‌های تحت فرمان خود ایفا می‌کند؛ به همین دلیل است که اورک‌ها او را آدار (پدر در زبان الفی) صدا می‌زنند. او نیز اورک‌ها را همانند فرزندان خود می‌داند و می‌خواهد به آنها جایگاهی بالاتر از یک ماشین کشتار بی‌عقل که می‌توان آنها را به راحتی فدا کرد، ببخشد.

نقش آدار (Adar) در فصل ۱ توسط جوزف ماول ایفا می‌شد که با عدم حضور او برای ادامه کار، جای او توسط سم هیزلدین پر شد.

درباره الوه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

سقوط ایان مک‌کلن از روی صحنه - حال وی مساعد است

سقوط ایان مک‌کلن از روی صحنه – حال وی مساعد است

ساعاتی پیش ایان مک‌کلن در حین اجرایی پرتحرک مربوط به یک مبارزه از روی صحنه ...