آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - G - شنل خاکستری (لقب کسانی که شنل خاکستری داشتند)

شنل خاکستری (لقب کسانی که شنل خاکستری داشتند)

لقبی که دو تن از شخصیت‌های مشهور تالکین آن را به دوش می‌کشیدند. اولین‌شان الو تین‌گول بود، پادشاه دوریات در دوران نخست. نام سیندارین او تین‌گول و معادل کوئنیایی او سینگولو، هر دو به معنای «کبود ردا» یا «شنل خاکستری» بود.

این لقب در دوران سوم به شکلی متفاوت تکرار گشت و تبدیل به یکی از بسیار عناوین گندالف شد که در سفرهایش به دست آورده بود. گفته شده است که این لقب، در زبان وسترون یا زبان مشترک به او داده شده است. آن نام اصیل احتمالاً اینکانوس بوده است، که در زبان روهیریم به «greyhame» تبدیل شده بود که در انگلیسی مدرن معادل «کبود ردا» خواهد بود.

گندالف: گندالفِ ساحر که در پی شنل خاکستری که می‌پوشید معمولاً با نام «گندالف خاکستری» شناخته می‌شد. دیگر عناوین گندالف نیز این لقب را صریحاً شرح می‌دادند، مانند لقب greyhame که به معنای «کبود ردا» بود و در روهان استفاده می‌شد. یکی دیگر از القابی که معنای «کبود ردا» را در بر داشت، نام کم استفادۀ اینکانوس بود. یک نام قدیمی برای گندالف که در سرزمین‌های جنوبی استفاده می‌شده است.

تین‌گول: یکی از نخستین الف‌ها، شناخته شده با نام «کبود ردا». او الوه سینگولو بود، که به‌خاطر شنل خاکستری رنگش مشهور بود و سینگولو، در زبان کهن الف‌ها به معنای «کبود ردا» بود. الوه پادشاه قلمروی جنگلیِ دوریات در قلب بلریاند گشت، و در پی آن، نام او به شکل سینداری تغییر پیدا کرد و الو تین‌گول شد. بدین‌سان فرمانروای بزرگ دوریات و بلریاند، نامی داشت که معنای تحت‌اللفظی آن «کبود ردا» بود.

درباره الوه

x

شاید بپسندید

«ارثیه‌ی فرودو» اثر دوناتو هیانکولا

برندگان جایزه انجمن تالکین ۲۰۲۴ اعلام شدند

جایزه انجمن تالکین که چندین سال است با هدف شناسایی آثار برتر خلق شده در ...